ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تست طرحواره محرومیت هیجانی | کنترل و راه های مهار محرومیت هیجانی

تست طرحواره محرومیت هیجانی چیست؟ طرحواره محرومیت هیجانی یکی از رایج ترین طرحواره های افراد می‌باشد. کسانی که درگیر این طرحواره هستند معمولاً حس میکنند که دیگران به آنها توجهی ندارند و در شرایط دشوار کسی نیست که به آنها کمک کند یا وضعیتشان را درک کند. این عقاید سبب میشود که به تدریج برخی ها شیوه گوشه نشینی و دوری از اجتماع را در پیش بگیرند. عوامل مختلفی می تواند در ایجاد طرحواره محرومیت هیجانی دخیل باشد. با توجه به مسائلی که این طرحواره در انسان ایجاد می کند بهتر است تست طرحواره محرومیت هیجانی را از خودتان بگیرید تا متوجه شوید که چقدر در تله این طرحواره گرفتار شده‌اید. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

طرحواره چیست؟

قبل از پرداختن به سوال طرحواره محرومیت هیجانی بهتر است بدانید که طرحواره چیست و چگونه ایجاد می شود. ممکن است فکر کنید از سوی عزیزترین افراد زندگی خود آن‌طور که دوست دارید حمایت نمی شود و افراد نزدیک زندگیتان کوچکترین علاقه ای به شما ندارند یا حداقل محبت خود را به شما نشان می دهند. احتمال دارد هنگامی که به زندگی خود نگاه کوتاهی کرده اید حس کنید همیشه انسانهای بی عاطفه سر راه شما سبز شده اند. در طول زندگی بارها با مقایسه خود با دیگران احساس بی ارزشی کرده اید. با این وجود که در جامعه فرد موفق و تاثیرگذاری هستید باز هم این حس بی ارزش بودن رهایتان نمی کند. ممکن است شما از آن افرادی باشید که فکر میکند برای محبوب دیگران شدن باید همه نیازهای آنها را برآورده کند. اصلاً مهم نیست که خودشان چه نیازهایی دارند. خواسته های دیگران همیشه برای آنها در اولویت است. این افراد غالباً حتی نمی دانند چه نیازهایی دارند. آیا شما هم جزو افرادی هستید که در طول روز منتظر یک واقعی ناخوشایند هستند مثلا اگر کوچکترین درد جسمی را حس کنند فکر می کنند که بیماری خطرناکی دچار شدند که توان گریز از آن را ندارند. تمام آنچه توصیف شده است همان الگوهای ثابت رفتاری می باشد که هر فردی ممکن است آن را داشته باشد. همچین درمورد طرحواره درمانی بخوانید.

تست طرحواره محرومیت هیجانی |ریشه طرحواره ها

ریشه همه این الگوهای ثابت را می توان در کودکی یافت. هر کدام از شما ممکن است کودکی سختی را پشت سر گذاشته باشد. ممکن است در کودکی شاهد خشونت های کلامی یا فیزیکی بوده باشد. یا از رسیدن به خواسته هایش محروم شده باشد. بعضی از افراد آنقدر کودکی تحت حمایت و توجه خانواده شان بودند که در بزرگسالی نمی تواند فرد مستقل می باشد. همچنین درمورد انواع سرشت کودکان بخوانید. هر فردی به شکل های مختلفی کودکی را گذرانده و با همین آسیبهای رفتاری به بزرگسالی رسیده و سپس وارد جامعه شده است. ساختار هایی که بر اساس تجربه هر شخصی در ذهن او ساخته می شود طرحواره گفته می شود. طرحواره ها عمیق ترین قسمت ذهن یک انسان را تشکیل می دهند که کل تصورات و باورهای دیگر فرد و همچنین الگوهای روابط میان فردی او هم بر همین اساس ایجاد می گردد. به همین علت توجه به این عقاید و تلاش برای تغییر طرحواره های معیوب از مهم ترین مسائلی است که باید به آن توجه کرد. همچنین درمورد طرحواره درمانی یانگ بخوانید.  

طرحواره محرومیت هیجانی

کسانی که نمی توانند به درستی با دیگران رابطه برقرار کنند احساس تنهایی هرگز آنها را رها نمیکند به این معنا که آنها به دلیل گیر افتادن در طرحواره محرومیت هیجانی دائماً حس می‌کند کسی آنها را دوست ندارد به آنها اهمیت نمی دهد یا احساس تنهایی در این افراد آنقدر اوج می‌گیرد که با قرار گرفتن در هر جمعی فکر می‌کنند این افراد هیچ شباهتی به او ندارد و هر لحظه تمایل دارند از جمع‌ دوری کنند. علاقه به احساسات تنهایی در این گونه افراد شدت می‌گیرد و در نتیجه هیچ وقت احساس خوبی نسبت به خودشان و روابط شان ندارند. احتمال دارد این افراد در دام طرد اجتماعی گرفتار شوند و آنقدر خودشان احساس خلأ و پوچی کنند که تمایل پیدا کنند این خلا را با حضور دیگران از بین ببرند. در نتیجه این افراد به شدت به روابط اجتماعی و عاطفی وابسته می شوند و حاضر نیستند هیچ حریم شخصی یا خلوتی برای خود داشته باشند.

عوامل موثر در ایجاد طرحواره محرومیت هیجانی

اگر در روابط بین فردی خود جستجو کنید می توانید به ریشه های رفتارهای خودتان در رابطه با دیگران پی ببرید. در واقع شما شیوه ای را که مادرتان رفتار کرده است وارد جامعه می کنید. به همین علت گفته می شود طرحواره محرومیت هیجانی ریشه در رفتار مادر با شما دارد البته هر کس دیگری که وظیفه تربیت و محبت کردن شما را به عهده دارد می تواند این تأثیر داشته باشد اما به طور کلی مادر را در نظر می گیرید. برای دریافت مشاوره کودک کلیک کنید. اینکه چه نوع رفتاری را مهربانی مادرانه و به کدام یک نامهربانی می گوید بستگی به شرایط مختلف دارد. دریافت محبت ناکافی از سوی مادر میتواند تله محرومیت هیجانی را به وجود بیاورد. این کاملاً طبیعی است که کودکی که مادر نداشته باشد هم دچار این صدمه شود. در چنین شرایطی باید رفتار پدر یا فرد دیگری را که مسئول محبت کردن به او بوده است در نظر گرفت. اگر کودکی از محبت مادرانه سیراب نشود می‌تواند درگیر این طرحواره شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه چگونه مادر خوب و نمونه باشیم کلیک کنید. مادری که به قدر کافی فرزندش را در آغوش نمی گیرد و به اندازه کافی به او عشق و علاقه نمی دهد در حال صدمه زدن به فرزندش است. همچنین مقدار زمانی که مادر برای کودک می گذارد بسیار اهمیت دارد. این وقت گذاشتن باید به قدر کافی باشد به طوری که نه کودک نازپرورده شود و نه در محرومیت هیجانی گرفتار شود. اگر مادری نتواند با دنیای کودکان ارتباط برقرار کند در بیشتر مواقع متوجه نیازهای فرزندش نمی شود.

پدر، عامل مهم و موثر

موضوع مهم دیگر وجود پدر است. پدر باید بتواند بخش زیادی از کمبودهای کودک را به دلیل بی محبتی مادر پر کند و تاثیر زیادی در آسیب جدی نرسیدن به وجودش داشته باشد. در مورد کودکانی که بی مهری مادری دیده اند پدر میتواند با محبت کردن به کودک کمک کند تا درگیر طرحواره محرومیت هیجانی ایجاد نشود. به همین علت دیگر ابعاد ارتباطی کودک بدون آسیب باقی می ماند. در دختران ممکن است اگر از محبت پدر سیراب نشود و مادر مهربان داشته باشد که جایگزین خوبی برای بی محبتی پدر باشد در دیگر جنبه‌های ارتباطی شان آسیب نبینند اما نتواند با مرد ها درست ارتباط برقرار کنند. به همین علت گفته می شود که کودک لازم است از محبت هر دو والد سیراب شود. همچنین درمورد پدر خوب بودن بخوانید.  
تست طرحواره محرومیت هیجانی

تست طرحواره محرومیت هیجانی

سوالات را با دقت و بررسی احوال خود جواب دهید. برای پاسخ به پرسش ها کل زندگیتان را در نظر داشته باشید. همچنین ممکن است شما در گذشته حوادث تلخی را تجربه کرده باشید اما چیزی از آن احساسات ناخوشایند به خاطرتان نمانده باشد. پس با توجه به حس و حال سال‌های اخیر تان به پرسش ها پاسخ دهید و از کلید نمره دهی زیر برای این کار استفاده کنید. رتبه‌دهی پاسخ‌ها:
 • ۱  صد درصد مخالف
 • ۲  تقریباً مخالف
 • ۳  تقریباً قبول دارم تا مخالف باشم
 • ۴  کمی موافق
 • ۵  بیشتر موافق
 • ۶  صد درصد موافق
 1. کاش کسی بود که در زندگی عشق بیشتری را نثارم می‌کرد.
 2. احساس می کنم کسی مرا درک نمیکند. همچنین درمورد ویژگی ادم های احساساتی کلیک کنید.
 3. جذب افراد بی عاطفه ای می شوم که محبتم را بی پاسخ میگذارند
 4. صمیمی ترین افراد زندگی هم به قدر کافی به من محبت نمی کنند
 5. هیچکس نمیخواهد احساساتش را با من در میان بگذارد یا نگران من باشد
 6. کسی مرا دوست ندارد و با من صادق نیست
 7. <

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*