ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مشاوره روابط عاطفی ، از خیانت عاطفی تا تولد دوباره عشق

مشاوره روابط عاطفی یکی از انواع مشاوره های استاندارد و روان درمانی برای مسائل مربوط به روابط است. شامل جلسات محرمانه ای می شود که در آن شما و شریک عاطفی شما، این فرصت را خواهید داشت که بینش تازه ای نسبت به رابطه ای که آغاز کرده اید و یا در معرض خطر خیانت قرار گرفته است به دست آورید. از یکدیگر بشنوید و بیاموزید و در این مسیر از حمایت و راهنمایی درمانگر روابط عاطفی سود ببرید. هدف این است که شما هر دو به عنوان یک تیم عمل کنید تا مشکلات خود را حل کنید و راهی برای پیشرفت پیدا کنید.  

تماس با مشاور


رابطه عاطفی چیست؟

روابط عاطفی معمولاً با دوستی آغاز می شود. برخی از روابط افلاطونی می توانند به آرامی به دوستی های احساسی عمیق تبدیل شوند. وقتی شخص مقابل را جذاب می بینید یا در سطح نیاز جنسی مشترک هستید، با یک شیب لغزنده مواجه می شوید که شما را از ازدواج خود دور می کند. در حالی که برخی معتقدند که یک رابطه عاطفی ساده بی ضرر است، اکثر کارشناسان ازدواج یک رابطه عاطفی را خیانت بدون داشتن رابطه جنسی می دانند.
روابط عاطفی به ظاهر معمولی اغلب منجر به خیانت جنسی کامل می شوند. تقریباً نیمی از این مشارکت های احساسی در نهایت به روابط تمام عیار عاطفی، جنسی تبدیل می شود. برای برخی افراد، دردناک ترین پیامدهای یک رابطه عاطفی مربوط به احساس فریب خوردن، خیانت دیدن و دروغ شنیدن است. هر قسمتی از زندگی شخصی که اساساً از همسر مخفی می ماند، برای اعتماد بین همسران خطرناک است. برای کسب آگاهی بیشتر درباره پیامدهای دروغ و پنهان کاری در ازدواج کلیک کنید.  

اینفوگرافیک مشاوره روابط عاطفی

اینفوگرافیک مشاوره روابط عاطفی

رابطه دوستی و رابطه عاطفی

در یک رابطه عاطفی، شخص نه تنها بیشتر انرژی عاطفی خود را در خارج از ازدواج سرمایه گذاری می کند بلکه از رابطه جدید نیز حمایت عاطفی و همراهی دریافت می کند. در یک رابطه عاطفی، فرد احساس می کند به طرف مقابل نزدیکتر است و ممکن است عطش جنسی را افزایش دهد. اگرچه افراد غالباً در روابط عاطفی به گمان اینکه هیچ رابطه جنسی رخ نمی دهد کمتر احساس گناه می کنند، اما همسر آن ها، یک رابطه عاطفی را به عنوان یک رابطه بالقوه جنسی تلقی می کند. بیشتر درد و آسیب وارده از ناحیه یک رابطه عاطفی، ناشی از فریب، دروغ و احساس خیانت است.
یک دوستی افلاطونی می تواند به یک رابطه عاطفی تبدیل شود. یک رابطه احساسی دری را باز می کند که باید بسته بماند. یکی از تفاوت های دوستی افلاطونی و رابطه عاطفی این است که رابطه عاطفی مخفی می ماند. تفاوت کلیدی دیگر این است که افرادی که درگیر یک رابطه عاطفی هستند به مرور، برای یکدیگر جذابیت جنسی ایجاد می کنند. گاهی اوقات جذابیت جنسی به رسمیت شناخته می شود و گاهی اوقات نه. برای کسب آگاهی بیشتر درباره عوامل جذابیت کلیک کنید.  
مشاوره روابط عاطفی

مشاوره روابط عاطفی | نشانه های خطر

این نوع روابط می تواند مانند یک مرخصی کوتاه از زندگی روزمره باشد که فقط بهترین ها از هرچیزی را دریافت می کنید و آن ها نیز بهترین شما را می بینند. در حالی که آن ها را در لحظات عصبانیت و ناکامی و ناراحتی نمی بینید و با عادات بد و ویژگی های نامطلوب آشنا نمی شوید. تصویر شما از این شخص بیشتر بر اساس فانتزی جنسی و یک شخصیت ایده آل است که این رابطه را بسیار جذاب می کند. اگر فکر می کنید رابطه عاطفی دارید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که وضعیت ازدواج خود را به طور جدی ارزیابی کنید. یک سوال مهم از خود بپرسید که اگر شریک زندگی شما این میزان صمیمیت را با یکی از دوستان خود برقرار کند ناراحت خواهید شد؟ حتی وقتی چنین مواردی با نزدیکی فیزیکی هم همراه نیست، همچنان می تواند به همان اندازه آسیب رسان باشد و ازدواج شما را در منطقه خطرناک قرار دهد. در این زمینه مطالعه مقاله روابطی که برای ازدواج مناسب نیست توصیه می شود. اگر مطمئن نیستید که درگیر یک رابطه عاطفی شده اید یا نه، این چند نشانه را مد نظر قرار دهید که نشان می دهد شما احتمالاً در یک رابطه عاطفی قرار دارید.

1-اشتراک گذاری مسائل خصوصی

وقتی با هم نیستید تماس مکرر دارید. شما اغلب با این شخص و در ساعات غیرمعمول ارتباط برقرار می کنید. زمان زیادی را برای ارسال پیامک، ایمیل یا تماس تصویری با این شخص اختصاص می دهید. آن ها اولین افرادی هستند که می خواهید در جریان مسایل مهم شما قرار بگیرند. خبر خوش و مهیجی برای مطرح کردن دارید یا روز بدی را پشت سر گذاشته اید و اولین نفری است که با او تماس می گیرید. احتمالا این خبرها را زیاد با همسرتان به اشتراک نگذارید.
شما در مورد موضوعات بسیار شخصی با هم صحبت می کنید. مانند مشکلات موجود در رابطه فعلی خود. تمام یا بیشتر مشکلات و نگرانی های خود را با این شخص در میان می گذارید. با انجام این کار، نارضایتی بیشتری از همسرتان خواهید داشت. در این موقعیت باید منتظر شروع رابطه عاشقانه هم باشید!

2-فکر کردن مدام

این شخص کنترل افکار شما را در دست می‌گیرد. متوجه می شوید که به سختی می توانید بر روی مسایل دیگری تمرکز کنید. غالب افکارتان در طول روز، درباره او و مسایل مربوط به او می باشد. مدام به او فکر می کنید. در فاصله بین بیدار شدن و خوابیدن، زمان زیادی در این بین صرف فکر کردن به او می شود. هنگام لباس پوشیدن، توجهات شخص را در ذهن دارید، به این امید که متوجه ظاهر شما شود. همچنین ممکن است در مورد این شخص، تخیلات عاشقانه یا جنسی داشته باشید.

3- مقایسه کردن او با همسر

معتقدید که این شخص واقعاً شما را جذب می کند. احساس می کنید شما را حتی بهتر از همسرتان درک می کند و اشتراکات زیادی با شما دارد. از آنجا که به نظر می رسد یک ارتباط منحصر به فرد دارید، تصور می کنید این شخص شما را به گونه ای درک می کند که دیگران از جمله شریک زندگی شما نمی تواند درک کند.
اغلب همسرتان را با این شخص مقایسه می کنید و از دست همسرتان عصبانی می شوید که چرا کارهایی را مانند طرف مقابل انجام نمی دهد. شروع به ایده آل سازی می کنید و در عین حال شریک زندگی، روز به روز بیشتر ارزش و محبتش را از دست می دهد. نسبت به همسرتان بیشتر انتقاد می کنید. برای کسب آگاهی بیشتر از آثار منفی مقایسه همسر با دیگران کلیک کنید.

4-محرمانه شدن مسایل و تلاش برای پنهان کاری

شروع به دروغ گفتن یا حفظ اسرار می کنید. نه تنها از صحبت های رایج دوستانه، جلسات، پیامک ها و تماس های تلفنی خود با همسرتان حرف نمی زنید، بلکه برای پنهان کردن این ها نیز تلاش می کنید. همزمان که در اعماق وجود خود به اشتباه بودن این رفتارها اگاهی دارید همچنان پنهان کاری کرده و به دروغگویی ادامه می دهید. می دانید که اگر همسرتان به مکالمه بین شما دو نفر اگاه شود از شما ناراحت می شود اما ادامه می دهید.

5-سایر علائم هشدار دهنده

 • صرف زمان بیشتر تنهایی با شخص
 • کنتره گیری و کاهش زمان های دونفره با همسر
 • خرید هدایای شخصی تر
 • پنهان کار کردن رابطه
 • عدم علاقه به همسر و نبود صمیمیت زناشویی
 • خاموش کردن ناگهانی گوشی و رایانه به محض ورود همسر
 

مشاوره روابط عاطفی

وظیفه مشاوران روابط عاطفی در قالب زوج درمانگران این است که به بهبود روابط، رشد فردی و پایداری روابط عاطفی کمک کنند. مشاوران می دانند که برخی از روابط قرار نیست به سرانجام برسند، در این صورت شما را راهنمایی می کنند تا در صورت لزوم به درک متقابل در مورد نحوه جدا شدن از یکدیگر برسید.نگذارید مراحل رابطه عاطفی شما، به خیانت ختم شود.
مشاوران روابط عاطفی با کشف معضلات رابطه، سابقه رابطه و شناسایی ارزش های هریک ازطرفین شروع می شود. مشاور شما و شریک عاطفی شما کمک می کند تا مسائل مورد نظر و اهداف مورد نظر را مشخص کرده و درمان را با نیازهای خود مطابقت دهید. درمانگر برای حمایت از مراجع در توسعه مهارت ها و اجرای ابزارهایی برای مقابله با این چالش ها حضور خواهد داشت.  

مشاوره روابط عاطفی راه تولد دوباره عشق

روابط عاطفی، راه فراری است برای افرادی که در رابطه با شریک خود احساس تنهایی و پوچی می کنند و با رابطه عاطفی خلأ موجود را پر می کنند. متأسفانه این روابط عاطفی، تنهایی را فقط به طور موقت پنهان می کند؛ اما خیانت زخمی دائمی بر یک رابطه وارد می کند. با این حال، بهبودی از آسیب ناشی از خیانت با مشاوره روابط عاطفی امکان پذیر است.
این یک واقعیت است که بسیاری از زوج هایی که قادرند بر آسیب خیانت غلبه کرده و رابطه خود را از نو بسازند، رابطه فی مابین را عمیق تر، نزدیکتر و قوی تر از قبل حس می کنند. آن ها یاد گرفته اند که با یکدیگر صداقت داشته باشند. آشکارا و آسیب پذیر ارتباط برقرار کنند. به عبارتی نقاط ضعف یکدیگر را با جسارت بیشتری به نمایش دیگری بگذارند و منحصراً و بدون قید و شرط عشق بورزند.در این مورد مشاوره خیانت همسر تلفنی می تواند کارساز باشد.  

زمینه های کاربردی مشاوره روابط عاطفی

روابط عاطفی می تواند بر ازدواج شما و همچنین خانواده شما آسیب برساند. شما فقط مقدار مشخصی "انرژی احساسی" دارید. هنگامی که این انرژی را روی همسرتان متمرکز نکنید ممکن است صرف کجا شود؟ بیشتر امور عاطفی و امور جسمانی با عنوان دوستی های معمولی شروع می شوند. معمولاً قصدی برای تبدیل این رابطه ها به شکل جدی و عمیق یا خیانت وجود ندارد. اما باید در نظر داشت که رابطه عاطفی یکی از انواع خیانت است.
مرز بین دوستی های نزدیک و روابط عاطفی باریک است. علاوه بر این، روابط عاطفی نیز می تواند به سرعت منجر به معاشقه و برخورد جنسی شود. صرف نظر از موقعیت، پیشینه فرهنگی یا وضعیت رابطه، شما و شریک زندگی خود می توانید از جلسات درمانی روابط عاطفی برای موارد زیر بهره مند شوید:
 • به افکار و احساسات پنهان خود، دسترسی پیدا کنید.
 • مهارت ها و ابزارهایی را برای ارتباط موثر بدست آورید.
 • با صبر و حسن نیت، شنونده همسر باشید.
 • جلسات کمک می کند یکدیگر را ببینید، درک کنید و به آنچه می بینید احترام بگذارید.
 • تعارضات را شناسایی و برطرف کنید.
 • مفاهیم عمیق تر موانع رابطه را کشف کنید.
 • تاکتیک هایی را برای تقویت رابطه بیاموزید.
 • عادت های ناسالم را به پویایی سالم تر و پایدار تبدیل کنید.
 • رابطه خود با همسر را مجددا احیا کنید.
 مشاوره روابط عاطفی

اهداف درمانی مشاوره روابط عاطفی

هنگامی که تصمیم گرفتید به مشاوره روابط بروید، مهم است که در مورد اهداف خود برای درمان اطمینان داشته باشید. چه دستاوردی از جلسات انتظار دارید؟ واضح است که شما به دنبال درک بهتر خود و شریک عاطفی خود هستید، اما مهم این است که چند مورد از اهداف اصلی خود را مشخص کنید نه اینکه بخواهید مسائل عمومی روابط را حل کنید. در ادامه چند هدف برای درمان روابط آورده شده است که می توانید به آن ها رجوع کنید و تصمیم بگیرید که کدامیک برای رابطه شما مهمتر است.

1-درک بهتر از خود و شریک عاطفی

شناخت و درک بیشتر از شریک زندگی و روابط خود را عمیق کنید. این یک هدف مداوم است که می تواند در طول روابط، پرورش داده شده و مورد بازبینی قرار گیرد. ترس ها و نگرانی های یکدیگر را تشخیص دهید. آن ها را بشناسید و آنچه را که هر فرد برای احساس امنیت در رابطه نیاز دارد بشناسید.

2-آموزش نحوه سازش

برای حل هر یک از موضوعاتی که در آن گرفتار شده اید یک فرآیند حل مساله برد-برد کشف کنید. این فرآیند که شما بصورت مشترک در جلسه درمان ایجاد می کنید نه تنها باید به شما در شناسایی مسائل جاری و گذشته کمک کند، بلکه شما را با ابزارهایی برای مقابله با مشکلات جدیدی که به عنوان یک زوج پیش می آید آماده می کند.
مهارت های حل مسئله  را بیاموزید که تفاوت های اساسی خود را به طور مشترک و به تنهایی مدیریت کنید. بدین ترتیب این مهارت ها به شما کمک می کند تا از نیاز به جدا شدن از یکدیگر یا مبارزه مداوم برای حل مشکل جلوگیری کنید.

3-درک کنید که چگونه عاشق باشید.

روش های جدیدی را برای حفظ لحن احساسی بین خود و شریک عاطفی پیدا کنید و آن ها را بدون افزایش خشم و خصومت درک کنید. بین عبارات خشم سالم و ناسالم تفاوت قائل شوید. ارتباطات خود را طوری شکل بدهید که برای برقراری ارتباط همدلانه به اندازه کافی احساس امنیت کنید. با هم صحبت کنید و به گونه ای گوش دهید که هر یک از شما، به قدر نیاز، احساس پذیرش، اعتبار و درک شدن را تجربه کند.

4-ریشه یابی مشکلات به جای قضاوت

کسب اطلاعات در مورد دوران کودکی، جایی که ممکن است منشاء عادات مشکل ساز بوده باشد، به راحتی می تواند از واکنش پذیری عاطفی بیش از حد جلوگیری کند.
محرک ها و استراتژی های دفاعی یکدیگر را شناسایی کرده و باورها یا قضاوت های محدود کننده را جایگزین باورهایی کنید که رابطه متقابل غنی کننده ایجاد می کند. روایت های ناخودآگاه را که ارتباط را مسدود کرده و باعث واکنش پذیری و دفاع می شوند، نادیده بگیرید. بیشترین تمرکز خود را روی ریشه یابی و حل مشکلات روابط زناشویی خود بگذارید.

5-زمان مراجعه به مشاوره روابط عاطفی

رابطه شما لزوما نیازی به بحران ندارد تا درمان بتواند تغییری در آن ایجاد کند. نیازی نیست منتظر وقوع یک بحران و مشکل باشید تا احساس نیاز به مشاوره خانواده کنید. شاید رابطه شما فقط به تقویت و ایجاد فرصتی برای ارتباط مجدد و شکوفایی نیاز داشته باشد. حقیقت این است که هر رابطه ای می تواند از مشاوره سود ببرد. همه افراد فضا برای رشد دارند. می توانند زمینه را برای آماده شدن برای چالش هایی که ممکن است بر سر راه رابطه قرار بگیرند، آماده کنند. اما اگر شما یا شریک عاطفی خود با هر یک از مشکلات زیر روبرو هستید، درمان رابطه عاطفی توصیه می شود:
 • دعوا یا درگیری مکرر
 • خیانت، بی اعتمادی یا مسائل مربوط به تعهد
 • ارتباطات مشکل یا مشکل ساز
 • مشکل در رابطه جنسی یا صمیمیت
 • اختلاف نظر یا فشار بر سر مسائل مالی
 • احساس قطع ارتباط یا بدفهمی
 • درگیری با بستگان (به عنوان مثال، همسر همسر) و دوستان
 • مشکلات مربوط به تربیت فرزندان، شیوه های فرزندپروری و سایر عوامل استرس زای خانواده
 • تفاوت در باورها و تصمیم گیری
 • تغییرات عمده زندگی
 • سوء استفاده یا رفتار خشونت آمیز
 

سخن آخر درباره مشاوره روابط عاطفی

رابطه عاطفی و خیانت، لزوماً پایان کار نیست. می توان آن را کاتالیزوری در نظر گرفت که برای شروع مجدد رابطه لازم بوده است. مشاوره روابط عاطفی می تواند به شما و شریک عاطفی شما در هر مرحله از رابطه کمک کند. در مراحل اولیه اشنایی و قبل از ازدواج (درمان قبل از ازدواج) یا بعد از ازدواج (درمان پس از ازدواج یا مشاوره ازدواج).
مهم نیست کجای رابطه خود هستید، لازم نیست منتظر بمانید و امیدوار باشید که اوضاع خودبخود بهتر شود. همین امروز اقدامی انجام دهید و اجازه دهید مشاوران به شما کمک کنند پیوند شما قوی تر شود. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*