ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان اعتیاد به مواد

درمان اعتیاد به مواد مخدر با روان درمانی یکی از موثرترین روش های ترک اعتیاد است. اگرچه اعتیاد به مواد مخدر سالانه میلیون‌ها نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما تنها حدود یک چهارم افرادی که با اختلال مصرف مواد سروکار دارند، درمان‌هایی مانند دارویی یا روان درمانی دریافت می‌کنند. با این حال، نشان داده شده است که روان درمانی یک گزینه درمانی موثر برای افرادی است که از قصد ترک مواد مخدر را دارند. برای دریافت مشاوره تلفنی ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

اعتیاد چیست؟

اعتیاد یک اختلال مزمن در سیستم مغزی است. اعتیاد مدارهای عصبی مربوط به سیستم پاداش، انگیزش و حافظه را در مغز مختل میکند و اختلال در این سیستم مغز باعث بروز عوارض بیولوژیکی، فیزیولوژیکی، اجتماعی، روحی و روانی میشود. بدن شما برای یک ماده یا رفتار میل می کند به خصوص اگر باعث تعقیب اجباری یا وسواسی "ساختارهای مغزی" و عدم نگرانی در مورد عواقب آن شود. اعتیاد فرآیندی تدریجی و در جهت تلاش برای کنترل و ارضای آرزوی خوشبختی است. تلاش‌های پیشگیری و رویکردهای درمانی اعتیاد معمولاً به اندازه سایر بیماری‌های مزمن موفق هستند. مطالعه مقاله «درمان اعتیاد به مواد مخدر» می تواند موثر باشد.
موضوع اعتیاد می تواند تقریباً هر چیزی باشد یک فعالیت مواد مخدر یا بدون موادمخدر. برای اینکه اعتیاد ایجاد شود، دارو یا فعالیت باید تجربه ذهنی فرد را به سمتی مطلوب تغییر دهد داشتن حس خوب یا حس بهتر. مردم در مکالمات روزمره به اعتیاد اشاره می کنند و به طور اتفاقی می گویند «اعتیاد به شکلات» یا «اعتیاد به کار» دارند. اعتیاد به عنوان یک دسته بندی گنجانده شده است و به ترتیب شامل اختلالات مصرف مواد و اختلالات غیر مصرف مواد، مانند اعتیاد به مصرف الکل یا مواد دیگر مثل حشیش و...، اعتیاد به قمار یا رفتار های دیگر است.

1.چه عواملی باعث اعتیاد می شود؟

بسیاری از مردم نمی دانند که چرا یا چگونه افراد به مواد مخدر یا رفتار معتاد می شوند. به اشتباه می توان باور کرد که افرادی که اعتیاد را تجربه می کنند فاقد اصول اخلاقی یا قدرت اراده هستند و در صورت تمایل می توانند به سادگی آن را ترک کنند. در واقعیت، اعتیاد پیچیده است و مدیریت اعتیاد بسیار بیشتر از نیت خوب یا اراده قوی است. مردم معتاد شدن را انتخاب نمی کنند. اما، عوامل بیولوژیکی، محیطی و تجربه ی زندگی وجود دارد که افراد را مستعد اعتیاد می کند. مانند هر بیماری دیگر، هر چه یک فرد دارای عوامل خطر بیشتری باشد، خطر ابتلا به یک بیماری بیشتر است. اعتیاد هم فرقی نمی کند. برخی از عوامل خطر اعتیاد عبارتند از:
 • عوامل فردی ( ژنتیک، استرس و گوشه گیری ) مقاله «تاثیر ژنتیک بر اعتیاد» توصیه می شود.
 • عوامل خانوادگی (اختلاف خانوادگی، فرد معتاد در خانواده، عدم رابطه دوستانه در خانواده)
 • عوامل اجتماعی (فقر اقتصادی و فرهنگی، دوستی با افراد معتاد، شرایط محیط زندگی )

2.عوارض اعتیاد

عوارض مواد اعتیاد آور به میزان وابستگی و نوع مواد مصرفی بستگی دارد.
 • رفتاری: ویژگی های رفتاری اعتیاد شامل ناتوانی در کنترل رفتارها، هوس ها و علائم ترک، و عوارض جانبی فیزیکی از جمله آسیب به سیستم های اصلی اندام است.
 • اجتماعی: مشکلات خانوادگی، مالی و حقوقی، مشکلات در روابط با دیگران، و مشکلات قانونی ناشی از مصرف الکل یا مواد مخدر، احساس ناامیدی یا احساس پوچی
 • روحی روانی: بیماری‌های روانی مانند افسردگی و اختلالات اضطرابی و سوء مصرف مواد همچنین باعث تغییرات طولانی مدت در مغز اختلال در عملکرد شناختی، تغییرات در حافظه و تغییرات در ارتباطات مغزی می شود که ترک آن را بسیار دشوار می کند.

3.مراحل ترک اعتیاد به مواد مخدر

از آنجایی که تغییر بسیار دشوار است، داشتن یک راهنما هنگام تلاش برای ترک اعتیاد به مواد مخدر، الکل یا رفتار مفید است. هنگامی که بدن شما به کار بدون ماده یا رفتار عادت می کند، ممکن است علائمی داشته باشید. علائم ممکن است خفیف یا جدی باشند. تنها بخشی از اعتیاد منجر به وابستگی جسمانی می‌شود و بخش عمده آن مربوط به وابستگی روانی است که درمان باید شامل درمان جسمانی و روانی اعتیاد شود. و درمان اعتیاد نیاز به همیاری و صبوری خانواده فرد بیمار دارد تا بدون لغزش و بازگشت تمام مراحل درمان با موفقیت طی شود. به طور کلی مراحل ترک شامل موارد زیر میباشد:
 • دوره سم زدایی ( استفاده از دارو ی ضد مخدری )
 • دوره توان بخشی ( درمان غیر دارویی: مانند انواع روان درمانی ها )
 • با مشاور و پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند پشتیبانی و توصیه های پزشکی را برای درمان بهتر علائم ترک یا علائم فیزیکی ارائه دهند. درمان‌ شناختی و رفتاری و درمان‌های تقویت انگیزه اثربخشی خود را ثابت کرده اند.
 روان درمانی چیست

روان درمانی چیست؟

روان درمانی نوعی درمان است که می تواند به افرادی که طیف وسیعی از شرایط سلامت روان و چالش های عاطفی را تجربه می کنند کمک کند. روان درمانی نه تنها می تواند به کاهش علائم کمک کند، بلکه انواع خاصی از روان درمانی می تواند به شناسایی علل ریشه ای روانشناختی بیماری کمک کند تا فرد بتواند عملکرد بهتری داشته باشد و بهزیستی عاطفی و بهبودی بیشتری داشته باشد. بسیاری از متخصصان روان ‌درمانی از رویکردهای متفاوتی مانند CBT و رفتار درمانی دیالکتیکی در طول ماه‌ها یا سال‌ها برای کمک به افراد در مدیریت سلامت روان خود استفاده می‌کنند.
تحقیقات نشان داده است که بسیاری از انواع روان درمانی به افراد برای غلبه بر اعتیاد و ایجاد تغییرات پایدار در رفتارشان کمک می کند. اختلال مصرف مواد چه شامل الکل، مواد مخدر یا هر دو باشد می تواند افراد را در هر طبقه ای از زندگی تحت تاثیر قرار دهد. شرایطی که روان درمانی می تواند به آنها کمک کند. عبارتند از مقابله با رویدادهای استرس زای زندگی، تأثیر ضربه، بیماری پزشکی یا از دست دادن، مانند مرگ یکی از عزیزان. و شرایط خاص سلامت روان مانند افسردگی یا اضطراب. انواع مختلفی از روان درمانی وجود دارد و برخی از انواع ممکن است در موقعیت های بالینی خاص بهتر عمل کنند. روان درمانی ممکن است همراه با دارو یا سایر روش های درمانی استفاده شود.

انواع روان درمانی

روانپزشکان و سایر متخصصان سلامت روان از چندین نوع درمان استفاده می کنند. انتخاب نوع درمان بستگی به بیماری و شرایط خاص بیمار و ترجیحات او دارد. روانپزشکان و سایر پزشکان ممکن است عناصری از رویکردهای مختلف را ترکیب کنند تا به بهترین شکل نیازهای فرد تحت درمان را برآورده کنند.
 • درمان شناختی رفتاری (CBT) به افراد کمک می کند تا الگوهای فکری و رفتاری ناسالم یا ناکارآمد را شناسایی و تغییر دهند و افکار و رفتارهای عملکردی دقیق تری را جایگزین آنها کنند. می تواند به فرد کمک کند تا روی مشکلات فعلی و نحوه حل آنها تمرکز بهتری داشته باشد.
 • درمان فردی به شما این امکان را می دهد که با یک درمانگر در یک محیط محرمانه کار کنید که در آن مسائل حساس بدون قضاوت قابل بررسی هستند. این نوع درمان به درمانگر شما اجازه می دهد تا تجربیات منحصر به فرد شما را درک کند و به شما کمک می کند تا یک برنامه درمانی شخصی متناسب با نیازهای خاص تان ایجاد کنید.
 • گروه درمانی برای کسانی که مایلند از تجربیات دیگران با پیشینه یا مبارزات مشابه بیاموزند، سودمند است. این یک محیط حمایتی ایجاد می کند که در آن کمتر احساس تنهایی می کنید، زیرا با احساسات دشوار دست و پنجه نرم می کنید و راهبردهای مقابله ای سالم را یاد می گیرید. علاوه بر این، گروه درمانی یک فرصت منحصر به فرد برای تمرین مهارت های روابط اجتماعی با همسالان و شناسایی راه حل هایی است که ممکن است در زندگی روزمره شما مفید باشد.
 • رفتار درمانی دیالکتیکی برای درمان افراد مبتلا به افکار مزمن خودکشی
 • درمان حمایتی ایجاد عزت نفس، کاهش اضطراب، تقویت مکانیسم های مقابله
 درمان اعتیاد به مواد مخدر با روان درمانی

درمان اعتیاد به مواد مخدر با روان درمانی

هدف این است که بیمار مکانیسم‌های مقابله سالم‌تری را بیاموزد و برای مقابله با موقعیت‌های دشوار بدون روی آوردن به مواد، مجهزتر شود. این به افزایش عزت نفس، کاهش اضطراب، تقویت مکانیسم های مقابله و بهبود عملکرد اجتماعی کمک می کند. روان درمانی حمایتی به بیماران کمک می کند تا با مسائل مربوط به شرایط سلامت روانی خود مقابله کنند که به نوبه خود بر بقیه زندگی آنها تأثیر می گذارد. درمانگر ممکن است در مورد موضوعات بهداشت روان آموزش دهد و در صورت نیاز به ارجاع به منابع خارجی کمک کند. روان درمانی یک فرآیند شخصی سازی شده است که بر ارائه پشتیبانی و رسیدگی به نیازهای فردی شما متمرکز است.

1.مزایای درمان اعتیاد به مواد مخدر با روان درمانی

 •  روان درمانی برقراری ارتباط با دیگران را به عنوان بخش اساسی بهبودی طولانی مدت از اعتیاد تشویق می کند. از آنجایی که افراد شبکه‌های حمایتی قوی ایجاد می‌کنند و در فعالیت‌هایی شرکت می‌کنند که بهزیستی مثبت را ارتقا می‌دهند به احتمال زیاد در طول زمان متانت موفقی را حفظ می‌کنند.
 •  درمان به افراد کمک می‌کند تا با ارائه ابزارهایی برای غلبه بر وسوسه بعد از ترک و مشکلات مربوط به بهبودی، استرس‌هایی را که ممکن است منجر به عود بیماری شوند، مدیریت کنند. روان درمانی می تواند در محیط های فردی یا گروهی رخ دهد. ممکن است حضوری یا از طریق جلسات مجازی انجام شود. قبل از تصمیم گیری در مورد بهترین نوع درمانی برای شما، مزایا و معایب مختلف هر گزینه را در نظر بگیرید.
 • در نهایت، روان‌درمانی برای دستیابی به بهبودی طولانی‌مدت از اعتیاد به دلیل رویکرد چند وجهی آن ضروری است که هم به علائم فیزیکی سوء مصرف مواد و هم به دلایل روان‌شناختی نهفته در پس آن می‌پردازد.

2.جلسه روان درمانی ترک اعتیاد چگونه است؟

روان درمانی اشکال مختلفی دارد و جلسات روان درمانی به طور منحصربه‌فردی با فرد و آنچه که در حال گذراندن آن است تنظیم می‌شود. بر اساس تحقیقات رویکردهای درمانی متعددی وجود دارد که می تواند برای افرادی که با مسائل وابستگی به مواد کنار می آیند مفید باشد. برخی از این رویکردها شامل مدیریت اقتضایی، CBT، مصاحبه انگیزشی و خانواده و زوج درمانی است که همگی به طرق مختلف مفید هستند. یک جلسه CBT با یک درمانگر چه به صورت انفرادی چه با گروه یا با اعضای خانواده انجام شود ممکن است بر شناسایی عوامل محرک اعتیاد به مصرف مواد و سپس یادگیری نحوه اجتناب یا مدیریت آن محرک ها تمرکز کند.
 • روان درمان کمک میکند که فرد معتاد افکار، احساسات و رفتارهای مرتبط با مصرف مواد خود را تشخیص دهد.
 • مهارت کنترل احساسات قوی، مانند استرس که می تواند باعث مصرف مواد شود را آموزش می دهد.
 • به سایر شرایط سلامت روانی که ممکن است وجود داشته باشد رسیدگی می کند.
 • عزت نفس و استقلال آنها را پرورش داده و رشد می دهند.

3.درمان اعتیاد به مواد مخدر با روان درمانی در اختلالات دوگانه

نشان داده شده است که روان درمانی یک رویکرد مؤثر برای درمان اختلالات مصرف مواد مخدر و سایر مواد است. برای کسانی که از یک تشخیص دوگانه رنج می برند به این معنی که هم اعتیاد دارند و هم یکی از اختلالات روانی دیگر، روان درمانی می تواند به ویژه مفید باشد. از آنجایی که اعتیاد اغلب به عنوان یک مکانیسم فرار عاطفی یا بی حسی عمل می کند و افسردگی در افراد شایع می شود. پرداختن به اختلالات همزمان می تواند به افراد اجازه دهد تا با احساسات ناخوشایند در یک فضای امن روبرو شوند و در عین حال بینشی به دست آورند که چرا در وهله اول به مواد مخدر یا الکل روی می آورند؟ محققان به این موضوع پرداخته اند که چگونه نزدیک شدن به اختلال مصرف مواد مخدر به عنوان یک وضعیت سلامت روان بر درمان تأثیر می گذارد. به گفته محققان، انواع مختلفی از رویکردهای رفتاری از جمله CBT، می تواند برای فرد در حال بهبودی موثر باشد چه زمانی که به تنهایی و چه زمانی که با سایر رویکردهای درمانی استفاده می شود.

4.روان درمانی همراه با دارو درمانی

روان درمانی اغلب در ترکیب با دارو برای درمان بیماری های روانی شایع استفاده می شود. در برخی شرایط ممکن است دارو به وضوح نشان داده شود و در برخی دیگر روان درمانی ممکن است بهترین گزینه باشد. برای بسیاری از افراد، درمان ترکیبی دارو و روان درمانی می تواند مفیدتر از هر دو به تنهایی باشد. بهبود شیوه زندگی سالم، مانند تغذیه سالم، ورزش منظم و خواب کافی نیز می تواند در حمایت از بهبودی و سلامت کلی مفید باشد.  

سخن آخر

برای کمک به بهترین استفاده از روان درمانی، درمان را به عنوان یک تلاش مشترک در نظر بگیرید، باز و صادق باشید و از برنامه مورد توافق خود برای درمان پیروی کنید. هر تکلیفی را بین جلسات انجام دهید، مانند نوشتن در یک مجله یا تمرین آنچه در مورد آن صحبت کرده اید. برای آموزش بیشتر در این باره می توانید با مشاوره روانشناسی نیز تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*