ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تفاوت حرف زدن زنان و مردان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تفاوت حرف زدن زنان و مردان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


به طور کلی زنان و مردان از جهات مختلفی با یکدیگر تفاوت دارند که از جمله فرق‌های مهم، تفاوت در نوع حرف زدن و صحبت کردن است. ساختار مغزی گوناگونی که میان این دوجنس وجود دارد باعث می‌شود که زنان پر حرف تر از مردان باشند و با جزئیات بیشتری مسائل گوناگون را توضیح دهند اما در مقابل مردان بیشتر کلی گویی می‌کنند و نتیجه گرا هستند. همچنین زنان در هنگام صحبت کردن تماس چشمی برقرار می‌کنند ولی مردان علاقه‌ای به تماس چشمی ندارند. اما آنچه که اهمیت دارد این است که شناخت این تفاوت‌ها چه نقشی در زندگی دارد؟ در صورتی که در زندگی زناشویی با این تفاوت‌ها آشنا نباشید مسلما با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنید پس بهتر است زمان اندکی را با ما همراه شوید و با آشنایی از این تفاوت‌ها به کاهش تنش و مشکلاتی که در این راستا دارید کمک کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید از مشاوره روابط عاطفی نیز مشورت بگیرید.

تماس با مشاور

;

دلایل تفاوت های گفتاری زنان و مردان

از جمله علل و دلایل تفاوت های گفتاری زنان و مردان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

اینفوگرافیک تفاوت حرف زدن زنان و مردان

اینفوگرافیک تفاوت حرف زدن زنان و مردان

تفاوت فیزیولوژیکی

در ماه دوم بارداری اگر جنین پسر باشد هورمون تستسترون وارد مغز می‌شود. این هورمون توانایی برخی از سلول‌ها را کم می‌کند و باعث تقویت برخی دیگر می‌شود. سلول‌هایی که توانایی‌شان کم می‌شود سلول‌های مربوط به تکلم است و سلول‌هایی که تقویت می‌شوند سلول‌های جنسی و پرخاشگری هستند. این دلیل به خوبی مشخص می‌سازد که چرا آقایون در هنگام دعوا کردن توانایی صحبت کردن شان پایین می‌آید و در عوض متوسل به زور و بازو می‌شوند. برای کسب اطلاع در زمینه زبان بدن مردان و زنان کلیک کنید.

تفاوت در نگرش از تفاوت های حرف زدن زنان و مردان

مردها کل نگر هستند و زنها جزء نگر. همین تفاوت یکی از دلایل مهم حرف زدن بیشتر خانم‌ها نسبت به آقایان است. زنی که جزییات بیشتری را می‌بیند مسلم است حرف بیشتری برای گفتن دارد تا مردی که کلیات مهم را دیده است و چیزی برای صحبت ندارد.

تفاوت در شیوه ی ارتباطی

مردها فقط جهت برقراری ارتباط صحبت کرده اما زن‌ها برای تخلیه احساسات و هیجانات صحبت می‌کنند. این که گاهی زنان به رازدار نبودن و مردان به سنگدل بود متهم می‌شوند ناشی از همین تفاوت است. برای آگاهی بیشتر در این زمینه به مقاله مهارت های ارتباطی مراجعه کنید.

تفاوت در فرایند صحبت از تفاوت های حرف زدن زنان و مردان

مردها نتیجه گرا هستند و زن‌ها فرایند محور. مردها دوست دارند حرف خود را خلاصه کنند تا فقط نتیجه آخر را بگویند ولی زنان دوست دارند تمام جزییاتی که اتفاق افتاده است را بیان کنند تا به نتیجه برسند. مثلا ممکن است مرد از همسر خود بپرسد "به مطب دکتر رفتی؟" و زن در جواب این سوال تمام جزئیات آن روز را بگوید. از بد شانسی در اول صبح بگوید تا دیدن آشنایی در حین رفتن به مطب دکتر. در این شرایط مسلما مرد کلافه می‌شود و حتی ممکن است صحبت همسرش را قطع کند و بگوید بالاخره رفتی یا نه؟! حال اگر زن این سوال را از همسرش بپرسد جواب کوتاهی مثل "بله رفتم. گفت سرما خورده‌ام" دریافت می‌کند. حتی ممکن است ناراحت شود و فکر کند همسرش حوصله صحبت کردن با او را ندارد.

حال اگر مردان و زنان این نکات و تفاوت های بسیار مهم در یکدیگر را ندانند ممکن است در حین صحبت‌های روزمره خود به اشتباه از یکدیگر ناراحت و دلگیر شوند.

نکته مهم : این موارد عمومیت ندارد و ویژگی‌هایی مطلق نیستند. این‌ها ویژگی‌هایی هستند که به طور کلی به دلیل ساختارمتفاوت زنان و مردان در آن‌ها وجود دارد ولی ممکن است این گونه نباشد و مردی ویژگی‌های زنانه و زنی ویژگی‌های مردانه داشته باشد.

برای شناخت کامل در زمینه تفاوت زن و مرد کلیک کنید.

نکات مهم برای ارتباطی بهتر بین زن و مرد

بهتر است زن و مرد هر دو از این تفاوت ها آگاه باشند و بدانند که این ساختار وجودی زن و مرد است و راه گریزی از آن نیست. فقط با شناخت و احترام به تفاوت ها می‌شود از مشکلات و سوءتفاهم‌های گفتاری زن و مرد پیشگیری کرد. برای کسب اطلاع درباره اهمیت احترام در خانواده کلیک کنید.

نکاتی برای خانم ها و آشنایی بیشتر با تفاوت حرف زدن زنان و مردان

به سکوت همسرتان احترام بگذارید و بدانید که این سکوت به دلیل بی علاقگی به شما نیست. مردها در هنگام مشکلات به جای حرف زدن سکوت را ترجیح می‌دهند. وقتی همسرتان از شما سوالی می‌پرسد حرف خود را خلاصه تر کنید و نتیجه را زودتر بگویید تا همسرتان کلافه نشود.

نکاتی برای آقایان و آشنایی بیشتر با تفاوت حرف زدن زنان و مردان

در شرایطی که می‌توانید با همسرتان صحبت کنید این را بدانید که جزئیات گویی همسرتان یک امر کاملا عادی است و با گوش دادن و هم صحبت شدن با همسرتان او را بسیار خوشحال و راضی می‌کنید.

در هنگام صحبت کردن با همسرتان سعی کنید بیشتر با او تماس چشمی داشته باشید و این گونه نشان دهید که به صحبت‌هایش علاقه مند هستید.
مطالعه مقاله خانواده موفق در این زمینه میتواند کمک کننده باشد.

چرا مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی در زمینه‌های مختلف روانشناسی جزء بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی است که می‌تواند به شما در زمینه شناخت تفاوت‌های زنان و مردان در جهت رسیدن به رضایت زناشویی و درک متقابل در زندگی کمک کند. در کنار این موضوع این مرکز با برگزاری کارگاه‌هایی در زمینه زندگی زناشویی به زوجین کمک می‌کند تا تنش‌ها و مشکلات خود را کاهش دهند و زندگی سالمی را تجربه نمایند.

همچنین مرکز حامی هنر زندگی با گردهم آوری جمعی از متخصصین توانسته خدمات خود را با بالاترین سطح کیفیت ارائه دهد و امکان مشاوره حضوری و تلفنی را برای افراد در زمینه‌های دیگر از جمله خانواده، اعتیاد، جنسی، کودک، تحصیلی و... امکان پذیر کند. 

برای آشنایی بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی و مشاوره حضوری کلیک کنید.

سوالات متداول

آیا زنان بیشتر از مردان حرف می‌زنند؟

تحقیقات گسترده ای در این زمینه انجام شده است که نشان می‌دهد زنان در طول روز از واژگان به مراتب بیشتری نسبت به مردان استفاده می‌کنند و حتی پی برده‌اند که وجود پروتئینی معروف به نام پروتئین زبان باعث این مسئله می‌شود. با این حال هنوز به طور قطع نمی‌توان در این باره اظهار نظر کرد اما چون مردها نتیجه گرا هستند و زنان فرایند محور و در کنار آن زنان به جزئیات بیشتری توجه دارند؛ این موضوع نیز به خودی خود باعث می‌شود که زنان از کلمات بیشتری استفاده کنند. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*