ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

سم زدایی در منزل | پاکسازی بدن از مواد مخدر در خانه

سم زدایی در منزل چقدر زمانبر است؟ برخی‌ها تصور می‌کنند که ترک اعتیاد سخت نیست و هر وقت بخواهند می توانند به راحتی آن را کنار بگذارند و در حالی که واقعیت چیز دیگری است. ترک اعتیاد چالش‌های زیادی دارد و افراد زیادی هم توانستند در این راه موفق شوند.اولین مرحله از ترک اعتیاد سم زدایی است که می توان آن را در منزل نیز انجام داد. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید. 
 

تماس با مشاور

سم زدایی بدن چیست؟

سم زدایی به روندی گفته می شود که در پی آن جسم انسان از مواد مخدر رها می شود. هدف از سم زدایی مدیریت ایمنی نشانه های ترک در صورت قطع مواد مخدر یا الکل میباشد. روشهای سم زدایی بدن از مواد مختلف و گوناگونی برای کسب این هدف وجود دارد اما با توجه به نوع ماده مخدر یا دارویی که فرد با آن اعتیاد پیدا کرده احتمال دارد ترک مواد مخدر به تنهایی برای شما کافی نباشد. حتی اگر پایان دادن به مصرف داروها بدون دریافت کمک داشته باشد احتمال دارد تحمل آن از لحاظ روحی و روانی بسیار آسیب‌زا باشد. این مسئله سبب می‌شود که آنها حس ناامیدی و افسردگی پیدا کنند و حتی بیشتر از روزهای دیگر رو به مصرف مواد بیاورند. سم زدایی بدن از مواد مخدر نمی تواند به تنهایی انجام شود و برای اطمینان از موفقیت آمیز بودن آن نیاز به درمان های روانشناسی میباشد. این که ترک شما ادامه پیدا کند یا خیر به عوامل گوناگونی بستگی دارد: نوع ماده ای که شما استفاده می کنید، شدت اعتیاد، مدت زمان اعتیاد، روش های استفاده از انواع مواد اعتیادآور، مقدار ماده مخدر در هر بار، سابقه خانوادگی، شرایط ژنتیکی، شرایط پزشکی و بیماری‌های روانی زمینه‌ای. خیلی از مردم تصور می‌کنند که سم زدایی یعنی تسویه و پاکسازی خون. هرچند این طرز تفکر اشتباه نیست به این دلیل که در این روش تلاش بر آن است که به صورت ها و روش های گوناگون تمامی سمومی که در بدن در نتیجه مصرف مواد شکل گرفتند از بین برده شوند و دفع گردد. از این نظر سم زدایی فرایندی است که با استفاده از آن سعی می شود کل آثار و علائم اعتیاد از بدن انسان برود و در نتیجه فرد حالت هایی مانند خماری و مسائل این چنینی را بعد از درمان نداشته باشد و بتواند دوره درمان راحت‌تری را بگذراند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خماری و حالات آن کلیک کنید.

1-نحوه سم زدایی

هرچند خیلی از افراد از سم زدایی آگاهی دارند اما باید توجه داشته باشند که سم زدایی تحت نظر یک متخصص انجام شود. به این علت که این روش از روش های درمانی برای ترک اعتیاد به شمار می آید و نیاز به مراقبت های دائمی دارد.

2-چه داروهایی به سم زدایی نیاز دارند؟

اگر به استفاده از ماده مخدر اعتیاد داشته باشید احتمال دارد این سوال براتون به وجود بیاید که آیا اتمام مصرف آن بدون یک متخصص امکان پذیر است. بهتر است بدانید هر که ماده مخدری که با بستگی فیزیکی ایجاد می کند می تواند بدون دریافت متخصصان خطرناک باشد. بعضی از داروها با وابستگی روانشناختی می باشند که ترک آنها بدون دریافت مشاوره آسیب زا از. داروهای سم زدایی غیرقانونی شایعه که سبب وابستگی می شوند موارد زیر را در بر می گیرد: هروئین، مواد افیونی، والیوم، قرص های تقلبی نسخه ای، گاما هیدروکسی بامات، گاما بوتیرولاکتون، کتامین، کوکائین، اسکانک، شیشه، حشیش و الکل. نمونه ای از قرص های نسخه های رایج هم که ایجاد وابستگی می کنند شامل: آدرال، ریتالین، داروهای ضد اضطراب، داروهای روانپزشکی، گاباپنتین و پرگابالین، مسکن های افیونی مانند مورفین، متادون، اکسی کانتین، هیدرو کدون، قرص های خواب آور مانند زوپیکلون، زولپیدم، باربیتورات ها، بنزودیازپین ها مانند دیازپام، لورازپام، کلونازپام و کدئین است. بعضی از داروهای ترک اعتیاد بدون نسخه هم می تواند سبب وابستگی گردند و ترک آن ها نیاز به سم زدایی خواهد داشت.

3-سم زدایی از بدن در دوران بارداری

یک زن باردار به علت کودک خود انگیزه زیادی برای ترک مواد دارد. استفاده از الکل یا مواد مخدر در دوران حاملگی نه تنها به خود مادر بلکه به کودکش هم آسیب می رساند چرا که این مواد از جفت به نوزاد انتقال پیدا میکند. سم زدایی خون مخصوصاً اگر بدون مقدمه باشد سبب ایجاد مشکلاتی در جنین می شود مانند زایمان زودرس یا ناراحتی شدید جنینی. نظارت پزشکی و مراقبت کامل یک اثر مهم برای زنان حامله می باشد چرا که نشانه های ترک اعتیاد برای جنین خطرناک است. هدف از سم زدایی زنان حامله پیشگیری از عود و مدیریت درد می باشد. متخصصان در این زمینه می توانند با معالجه زنان باردار از نوزادان مراقبت کامل را به عمل بیاورند. پزشکان بیشتر اوقات داروهایی را برای ثبات زن های باردار تجویز می نماید. حذف بدن از سموم مواد مخدر و الکل بیشترین آسیب را برای کودک متولد نشده دارد.  
سم زدایی در منزل

روشهای پاکسازی بدن از مواد مخدر

روش های گوناگونی برای سم زدایی بدن از مواد هستند که پزشک می تواند برای انتخاب مناسب ترین روش به شما کمک نماید. برخی از این روش‌ها شامل:

 • سم زدایی پزشکی کامل: سم زدایی پزشکی کامل شیوه ای می باشد که به موجب آن داروی مورد تایید برای کم کردن یا خاتمه دادن نشانه های ترک برای فرد تجویز می گردد. این دارو بعد از ارزیابی پزشکی مشخص می شود. بعد از آن شما در کلینیک بستری می شوید و تحت مراقبت قرار می گیرید. از نظر بالینی این روش مطمئن ترین راه درمان سم زدایی به شمار می‌رود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سم زدایی بدن از مواد مخدر کلیک کنید.
 • سم زدایی همراه با کمک پزشکی: سم زدایی بدن در کنار کمک پزشکی مانند سم زدایی پزشکی کامل می باشد و در این راه از داروهای جایگزینی برای مواد استفاده می گردد اما فرق میان آنها این است که در سم زدایی همراه با پزشک بر وضعیت فرد دائماً نظارتی نمی شود از این رو سطح مراقبت آن کمتر از سم زدایی پزشکی کامل میباشد. این درمان وقتی موفقیت دارد که شخص انگیزه بالایی برای ترک داشته باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تقویت اراده برای ترک اعتیاد کلیک کنید.
 • سم زدایی به روش یابوئی: این روش سم زدایی اگر با وابستگی به دارو ایجاد کند بسیار آسیب زا است. روش یابوئی به فرآیندی گفته می شود که استفاده دارو به صورت ناگهانی قطع میشود و نشانه های ترک بدون کمک به دارو یا مراقبت تحمل می شود. این روش بسیار ریسک دارد و معمولاً موفقیتی نخواهد داشت.
 • سم زدایی تدریجی: سم زدایی تدریجی یک روش سم زدایی محسوب می‌شود که با استفاده از آن داروهای مصرفی به مرور زمان کم می شود تا از شدت نشانه ها کاسته شود. این کار تنها لازم است با کمک یک متخصص که قادر است برنامه ترک دارو را ارائه دهد انجام شود.

1-سم زدایی در کوتاه مدت

کسانی که برای ترک اعتیاد روش سم زدایی را گزینش می کند لازم است تمام مواد مخدر را رها کنند و از هیچ مشروبات الکلی استفاده نکنند. اگر بخواهید در مورد روش سم زدایی کوتاه مدت در بدن بدانید بهتر است است گفته شود که در این روش فرد از داروهای خاصی برای یک دوره استفاده می کند تا بتواند مواد را کنار بگذارد. برای آرام کردن درد های استخوانی و عضلانی هم مسکن استفاده می شود. غالبا متخصصانی که این دارو را به بیمار می دهند شرایط فرد را تحت نظر دارند و خواسته های او را براورده میکنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به الکل کلیک کنید.

2-سم زدایی سریع و خطرات

سم زدایی بدن در منزل سریع و فوق سریع راهکاری برای حذف مواد از بدن فرد است که از روش معمولی پرسرعت تر است. کسانی که به این روش معتقد هستند آن را یک راه برای دفع مواد از بدن می دانند. اما در عین حال می‌تواند این روش بسیار هزینه‌بر و خطرناک باشد. در این روش فرد با بیهوشی آرام می‌شود و داروهایی استفاده می‌کند که جایگزین مواد مخدر است. این روش برای کسانی که به موادی همچون هروئین و مسکن اعتیاد دارند استفاده می شود. همچنین درمورد علائم عتیاد به هروئین بخوانید. حذف سریع سموم از بدن می‌تواند سبب مشکلاتی همچون حملات قلبی، بدگمانی، بالا رفتن دمای بدن، عفونت، حالت تهوع و استفراغ، تنگی نفس، خفگی و تمرکز شود. برنامه های سم زدایی فوق سریع غالبا چند ساعت به طول می انجامند. طبق تحقیقات موسسه کلمن از هر ۵۰۰ نفر یک نفر در اثر این سم زدایی جانش را از دست می دهد. برنامه های سریع تا چند روز طول میکشد و عوارض کمتری دارد اما همچنان گران تر از درمان های معمولی می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سم زدایی برای ترک اعتیاد کلیک کنید. کسی که سم زدایی سریع یا فوق سریع را به اتمام می‌رساند تداوم نشانه‌های ترک را با شدت کمتر دارند. آنها خیلی کمتر به درمان خود مانند حضور در توانبخشی به شکل سرپایی و بستری ادامه می‌دهند. به همین دلیل کمتر روی پیشگیری از بازگشت وضعیت جامع بهداشت روان و برنامه زندگی کار میکنند و احتمال بازگشت به اعتیاد را دارند. 
 

مراحل پاکسازی بدن از مواد مخدر

هر فردی نیاز به درمان سم زدایی متفاوتی دارد. روند سم زدایی مواد به کسانی که مصرف کننده هستند کمک می نماید تا تحت درمان قرار بگیرند. فرایند سم زدایی شامل سه مرحله می باشد:

 • ارزیابی: متخصصان افراد از نظر مشکلات جسمانی و سلامت روان بررسی می کند. متخصصان برای تعیین میزان دارو از آزمایش خون کمک می گیرند این کار باعث می شود که سطح داروی مورد نیاز برای سم زدایی را متوجه شوند. در کنار آن تاریخچه دارودرمانی و سابقه پزشکی و روانپزشکی هم ارزیابی می‌شود. این کارها اساس برنامه درمانی بلند مدت را تعیین می نماید.
 • پایدارسازی: در این روش درمانگران با ارائه درمان های پزشکی و روانشناسی سعی می کنند در وضعیت فعلی فرد ثبات ایجاد کند. هدف از پایدارسازی پیشگیری از هرگونه صدمه به فرد است. متخصص احتمال دارد برای پیشگیری از پیامدهای ترک و کم کردن نشانه های آن داروهای ترک اعتیاد را هم تجویز کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.
 • آماده سازی برای ورود به درمان: مرحله آخر سم زدایی آماده کردن فرد برای یک برنامه درمانی است. متخصص شما را با فرایند درمان و آنچه خواسته می شود، آگاه می کند. توانبخشی در بیمارستان بعد از سم زدایی جسم از مواد مخدر بالاترین احتمال موفقیت درمان را دارد.

 ترک اعتیاد در منزل

روش سم زدایی در منزل

با وجود اینکه سم زدایی در مراکز درمانی به صورت حرفه ای انجام می شود ولی برخی ها به این فکر می‌کنند که شاید بتوانند سم زدایی در منزل را انجام دهند. می توان گفت که سم زدایی در منزل کار منطقی نیست و احتمال دارد خطرات و آسیب های زیادی به همراه داشته باشد. جهت سم زدایی ابتدا لازم است ارزیابی های پزشکی انجام شود تا مطمئن شوند که فرد بیماری هایی مانند دیابت و غیره را ندارد و بعد اقدام به سم زدایی کنند. علاوه بر این شخص نیاز است از بنیه و توانایی فیزیکی مناسبی برای سم زدایی بهره‌مند باشد و بتواند این مراحل را به راحتی بگذراند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید. از این رو می‌توان گفت که برای این کار حتما از یک متخصص کمک بگیرید. اما با این حال اگر تمایل به سم زدایی در منزل دارید می توانید با استفاده از روش های دفع سموم کمک کنید. برای بهبود سلامتی و سرعت بخشیدن در روند آن می‌توانید اقدام به این کار به صورت سنتی کنید. مثلاً پاهایتان را در آب گرم قرار دهید و یا اینکه آنها را ماساژ دهید یا از پدهای مخصوص پاها استفاده کنید.

آیا تغذیه در سم زدایی بدن تاثیر دارد؟

ها و دمنوش های مختلف را تبلیغ می‌کنند و ادعا می‌کنند که با استفاده از آنها می تواند اعتیاد را درمان کنند .بدانید که نباید فریب به این گونه تبلیغات را بخورید. اما سم زدایی بدن از مواد با کمک شیر و دمنوش های گیاهی می تواند یک روش موثر باشد. مطمئناً خوراکیها و دمنوش های تبلیغاتی برای سم زدایی و درمان اعتیاد هرگز کافی نیستند اما تغذیه سالم و مناسب و استفاده از مواد غذایی سالم می تواند برای حفظ سلامت بدن و تسریع سم زدایی کمک کننده باشد. سم زدایی با شیر و میوه در روند ترک اعتیاد کمک کننده است. رژیم غذایی مناسب و رساندن اندازه کافی ویتامین ها پروتئین مواد معدنی و سایر مواد غذایی لازم به بدن از طریق استفاده از میوه و سبزیجات، مصرف آب و مایعات فراوان مانند آبمیوه های طبیعی، شیر، دمنوش های گیاهی همچون دمنوش زردچوبه، زنجبیل، چای ماسالا، ریشه شیرین بیان و بابونه و مغزیجات حبوبات و غلات در کنار فعالیت‌های فیزیکی می توانند در سم زدایی نقش موثری داشته باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه غذاهای مفید برای ترک اعتیاد کلیک کنید.

نکات مهم برای ترک اعتیاد موفق

 • فعالیت های ورزشی روزانه یکی از کارهای مهم حین ترک است.
 • آغاز به کار، فراهم کردن کاری مناسب و بازگشت فوری به کار قبلی برای درمان تاثیر گذار است.
 • فرد گرفتار اعتیاد از دید پزشکی و مخصوصاً روانپزشکی بیمار به شمار میرود.
 • بررسی های روانپزشکی، روانشناسی، شخصیتی، فیزیکی و غیره قبل از آغاز به ترک و درمان الزامی هستند.
 • فرد مبتلا به اعتیاد باید انگیزه بالایی برای ترک داشته باشد تا بخواهد از بلای خانمان سوز اعتیاد رهایی یابد.
 • درمان های غیر دارویی مانند روان درمانی انفرادی، گروه درمانی، خانواده درمانی و مشاوره در کنار سایر روش‌های پزشکی الزامی هستند.
 • مدت زمان بستری توسط پزشک مشخص می شود و بیمار و خانواده او لازم است در کنارش و همراهش باشند.
 • بعد از انجام ترک اعتیاد بیمار لازم است حداقل یک سال تحت نظر روانشناس و روانپزشک باشد.

 

سخن آخر

اعتیاد یکی از بیماری‌هایی است که متاسفانه خیلی از جوانان و حتی نوجوانان را درگیر کرده است. اعتیاد می تواند علاوه بر آسیب های جسمانی، صدمات روانی به فرد وارد کند و در زندگی شغلی، تحصیلی و روابط بین فردی تداخلات زیادی ایجاد کند. بنابراین ترک آن اهمیت دارد. با توجه به اینکه سم زدایی یا ترک اعتیاد در خانه به تنهایی غیر قابل تحمل است لازم است از یک متخصص باتجربه و روانشناس کمک بگیرید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی در زمینه سم زدایی در منزل کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*