ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تمایل به رابطه با متاهل ها | علل پنهان در ناخودآگاه


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تمایل به رابطه با متاهل‌ها پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آیا تمایل به رابطه با متاهل‌ها می‌تواند در ناخودآگاه زنان یا مردان رشد کرده باشد؟ یکی از آسیب‌هایی که خانواده‌ها و جامعه را درگیر خود کرده است، روابط فرازناشویی افراد متاهل است. این گونه روابط می‌تواند مشکلات متعددی را برای هر سه نفر ایجاد کند، آسیب‌های جبران ناپذیری به زندگی فردی و اجتماعی افراد بزند و در نهایت به فروپاشی خانواده بیانجامد. با این وجود این گونه روابط به طور روز افزونی رو به گسترش است و خانواده‌های زیادی را درگیر خود نموده. دلایل خیانت به همسر و شرایط پیچیده‌ای که ایجاد می‌شود در این بین مطرح خواهد. اما دلایل تمایل به رابطه با فرد متاهل و تن دادن به چنین خیانتی چیست؟ چنانچه وجود این گرایش موجب درگیری ذهنی و تنش روانی افراد شود، لازم است با متخصصان روانشناس مشورت نموده و برای رهایی از این تمایلات اقدام نمایید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

دلایل تمایل افراد به رابطه با متاهل ها در جامعه

عوامل زیادی باعث گسترش رابطه با فرد متاهل در جامعه می‌شود، ازجمله این عوامل؛ افزایش مشکلات روابط زناشویی به دلیل تضادها و پیچیدگی‌های زندگی، افزایش استرس‌های زندگی، گسترش تنوع و امکان روابط متعدد، تأثیر رسانه‌ها و عادی سازی خیانت و روابط فرازناشویی، گسترش روابط مجازی با افزایش دسترسی فضای مجازی.
در واقع می تواند گفت جلوگیری از نفر سوم رابطه بودن بهترین درمان است.با این حال درمان آسیب‌های ناشی از نفر سوم بودن نیز میسر می‌باشد. اما عوامل زیادی در تمایل افراد در رابطه با فرد متاهل نقش دارد. به عبارتی این افراد یک میل نهفته در وارد شدن به روابط مثلثی دارند. از جمله:

اینفوگرافیک تمایل به رابطه با متاهل ها

اینفوگرافیک تمایل به رابطه با متاهل ها

1. کمبود اعتماد به نفس و احساس ناامنی در تمایل به رابطه با متاهل ها

گرایش افراد به این نوع روابط می‌تواند دلایل بنیادی و ریشه در روابط ابتدایی و خانوادگی فرد داشته باشد. یکی از عواملی که در گرایش به این نوع روابط تاثیرگذار است، کمبود اعتماد به نفس و کمبود محبتی است که از روابط کودکی فرد به وجود می‌آید. فردی که به هر دلیلی در خانواده توجه لازم و کافی را از والدین دریافت نکرده و روابط عاطفی قوی با پدر و مادر را ایجاد نکرده است. والدینی که صمیمیت با فرزندان را نادیده می گیرند موجب می شوند تا آن ها در بزرگسالی هم نوعی احساس ناامنی در روابط را تجربه کنند.
گاها والدین در دوره ای حضور فیزیکی یا روانشناختی کافی نداشته یا به طور ناخواسته به هر دلیل (بیماری، جدایی، مشکلات، ناآگاهی و..) کودکان را تا حدی نادیده گرفته یا حمایت عاطفی کافی را برای آنان فراهم نمی‌کنند.

2. احساس طرد شدگی و بی‌ارزشی در تمایل به رابطه با متاهل ها

در این موارد کودکان با نوعی احساس طرد شدگی رشد می‌کنند و به این دلیل که احساس ایمنی و محبت کافی را دریافت نکرده‌اند به طور ناخودآگاه در بزرگسالی هم دچار خودکم بینی شده و ارزش کمتری برای خود در روابط قائل می‌شوند و نیاز بیشتری برای وابستگی شدید در روابط حس می‌کنند. در این موارد بیشتر این احتمال وجود دارد که این افراد درگیر روابطی شوند که اولویت کمتری داشته باشند و وابستگی شدیدی را در روابط تجربه کنند.
از طرفی این افراد به شدت دنبال پایگاه امنی برای تکیه کردن هستند، و به دلیل نیازهای عاطفی شدید خیلی زود در این نوع روابط درگیر و وابسته می‌شوند. شخصیت‌های وابسته ممکن است با وجود اذیت و آزار همچنان به ماندن در این رابطه اصرار ورزند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلال شخصیت وابسته کلیک کنید.

3. مسائل زندگی و مشکلات مالی در رابطه با متاهل

در خیلی از موارد افرادی که تمایل به رابطه با متاهل ها دارند، مشکلات زیادی از جمله استرس مالی، خانوادگی، یا احساس ناتوانی در حل مسائل به تنهایی را تجربه می‌کنند. نداشتن مهارت های حل مسئله این حس را در فرد ایجاد می‌کند که برای مقابله با مشکلات، نیاز به شخصی دارد که سنگینی بار آن را به دوش بکشد، خیلی از افراد متاهل برای آنکه بتوانند نفر سوم را در رابطه نگه دارند از نظر مالی، عاطفی و معنوی حمایت‌های زیادی می‌کنند تا جایی که نفر سوم احساس می‌کند که بدون او نمی‌تواند به زندگی ادامه دهد. اما با توجه به اینکه نفر سوم رابطه بودن با خود دردسرهای زیادی به همراه می‌آورد در واقع در طولانی مدت به مشکلات فرد افزوده می‌شود. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله درمان آسیب نفر سوم رابطه را مطالعه فرمایید.

4. تمایل به رابطه با متاهل ها به دلیل جذابیت و تنوع طلبی 

رابطه با فرد متأهل برای هر دو طرف می‌تواند در ابتدا جذابیت و تنوع زیادی به همراه داشته باشد. خیلی اوقات افرادی که وارد این روابط می‌شوند، تا حد زیادی نیاز به هیجان طلبی و تنوع طلبی شان برآورده می‌شود. فرد متأهلی که به هر دلیل در رابطه خود دچار مشکل عادی شدن و یکنواختی در ازدواج شده و دنبال راهی برای فرار از زندگی پر از مشکل خود است، اگر به هر دلیل احساس تعهد و پایبندی کافی نداشته باشد می‌تواند به سمت روابط با افراد خارج از خانواده کشیده شود.

همچنین برای فردی که درگیر در رابطه با فرد متاهل می‌شود، می‌تواند جذابیت و هیجان زیادی را به همراه داشته باشد. اگرچه بعد از مدت‌ها این هیجان و تنوع ارزش خود را از دست داده، جذابیت ابتدایی کنار رفته و به تدریج آگاهی و هشیاری افراد به موقعیت بیشتر می‌شود. در این مرحله مشکلاتی که این روابط در زندگی افراد به وجود می‌آورد بیشتر خود را نشان می‌دهند.

5. دیدگاه روانکاوی درباره تمایل به رابطه با متاهل ها

بر اساس دیدگاه روانکاوی کودکان در سن 3 تا 5 سالگی نسبت به والد جنس مخالف خود احساس عشق و تمایل جنسی پیدا می‌کنند. این دوره که نام عــقده ادیپ شناخته می‌شود بر روابط فرد در دوران بزرگسالی تاثیر به سزایی دارد. شخصی که دوره ادیپال خود را به درستی نگذرانده است ممکن است در بزرگسالی دچار انواع اختلالات جنسی شود.

در افرادی که تمایل به ایجاد روابط سه نفره دارند ریشه‌هایی از حل ناقص عقده ادیپ در آن‌ها دیده می‌شود. مشاوره جنسی و مشاوره رواشناسی از جمله درمان‌هایی هستند که می‌توانند ریشه‌های میل افراد را پیدا کنند و آگاهی را در فرد بالا ببرند.

عواقب عدم درمان تمایل به رابطه با متاهل‌ها

به هر حال خیلی از افراد به دلایل مختلف و با شرایط پیچیده‌ای درگیر چنین روابطی می‌شوند و عموما وابستگی که ایجاد می‌شود، چنان زیاد است که رها شدن از مشکلات یا کنار گذاشتن رابطه برای فرد خیلی مشکل می‌شود. ممکن است افراد تا مدت‌های زیادی با مسایل حل نشده دست به گریبان شوند و نوعی شکست عشقی را تجربه کنند. اما نکته حایز اهمیت این است که نسبت به موقعیت موجود و دلایل به وجود آورده آن به حد کافی بینش و آگاهی پیدا کنیم، و مهارت کافی برای مواجهه و مقابله با مشکل را پیدا کنیم.
جدایی خود تصمیمی سخت و دشوار است و درمان شکست عشقی خود مسئله ای است که فرد برای کاهش آسیب باید در نظر داشته باشد.

راه حل چیست؟

برای درمان این مشکل می‌توانید از انواع روش‌های روانکاوی و روان درمانی استفاده کنید. همچنین در روش‌های رفتار درمانی شناختی و روانکاوی روانشناس و متخصص ابتدا با بررسی علل بروز مشکلات و ریشه‌ی تمایل به رابطه با متاهل ها به تغییر باورها و افکار فرد مبتنی بر احساس بی‌ارزشی، تنوع طلبی جنسی و یا آسیب‌های دوران کودکی می‌کند.

علاوه بر این برای حل مشکلات بین زوجین، درگیری آن‌ها با مسئله خیانت و تمایل یکی از طرفین به رابطه با افراد متاهل مشاوره روانشناسی به شما برای روشن شدن مسیرتان کمک زیادی خواهد کرد. مشاوران حامی هنر زندگی تا رفع کامل مشکلات و تنش های روانی در کنار شما خواهند بود. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*