ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تصمیم گیری برای سال جدید | چرا تصمیم


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تصمیم گیری برای سال جدید پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


تصمیم گیری برای سال جدید یک روال نسبتا معمول بین عموم مردم است زیرا سال جدید شروعی جدید به نظر می‌رسد. به همین دلیل است که بسیاری از مردم اغلب در این مواقع تصمیم‌های بلندپروازانه تری می‌گیرند. در حالی که این رفتار گاهی اوقات باعث می شود مردم بیشتر از چیزی که در عمل می توانند به آن برسند هدف تعیین می کنند، دنبال کردن تصمیم‌ها فرصت‌های خوبی برای غلبه بر چالش های بی ارادگی، عزم و نبوغ ایجاد می کند. انتخاب های مالی، ترک سیگار و گذراندن وقت بیشتر با خانواده و غیره از جمله این اهداف بوده است. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

تماس با مشاور


علت تصمیم گیری های جدید همزمان با سال نو

اینکه چرا میلیون ها نفر تصمیم می گیرند در ابتدای هر سال تغییر کنند موضوع مجموعه‌ای از مطالعات در مورد آنچه که محققان «اثر شروع تازه» نامیده‌اند بوده است. آن ها به این موضوع پرداخته‌اند که چگونه نشانه‌های زمانی می‌توانند انتخاب های آرمانی افراد را تحریک کنند. در یک مطالعه نشان داده شد تنها حدود ۱۲ درصد از افرادی که برای سال جدید تصمیمات جدید اتخاذ می کنند در دستیابی به اهداف خود موفق می شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه چگونه به اهدافمان دست یابیم کلیک کنید. در حالی که بسیاری از مردم احساس می کنند که لزوما به اهداف خود نمی رسند خبر خوب بر اساس یک مطالعه منتشر شده در مجله روانشناسی بالینی این است که کسانی که برای سال جدید اهداف جدید تعیین می کنند ده برابر بیشتر از افرادی که این تصمیمات سالانه را نمی گیرند رفتار خود را تغییر می دهند. سال جدید شروعی تازه به شمار می رود و مردم تحت تاثیر این تازگی دنبال تغییرات گسترده در روال زندگی می روند و تصمیم گیری برای سال جدید را در برنامه خود می گنجانند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت تصمیم گیری درست کلیک کنید.

ماهیت تصمیمات سال جدید

بسیاری از مردم تصمیمات جدیدی برای سال نو اتخاذ می کنند و اکثریت در رسیدن به آن ها شکست می خورند. اما تصمیم گیری های جدید همچنان ایده خوبی برای شروع های تازه با اثرات مثبت فراوان است. طبق داده ها در واقع ۲۰٪ از مردم خوش بین هستند که تصمیمات آن ها عملی شود. ۸۶٪ انتظار دارند سال جدید مشابه یا بهتر از سال گذشته باشد و هر چه فرد جوان تر باشد به آینده خوش بین تر خواهد بود. محبوب ترین تصمیمات سال نو معمولا حول محور بهبود خویشتن مانند سبک زندگی سالم کردن ۲۳٪ ، شادتر بودن ۲۱٪، کاهش وزن ۲۰٪، ورزش ۷٪، ترک سیگار ۵٪، کاهش نوشیدن الکل ۲٪ می باشد. علاوه بر این ۱۶٪ افراد تصمیم می گیرند به اهداف شغلی دست یابند و ۱۱٪ تصمیم می گیرند روابط خود را بهبود ببخشند. با وجود برنامه ها و تصمیمات بزرگ برای سال جدید تنها ۸ درصد از مردم به تصمیمات سال نو خود می رسند. یافته ها بر اساس مطالعه دانشگاه اسکرانتون بوده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه ریزی و هدف گذاری برای سال جدید کلیک کنید.
تصمیم گیری برای سال جدید

علت مفید بودن تصمیم گیری برای سال جدید

نیت صادق بودن با خود در مورد شرایط و پذیرش فاصله فعلی تا موقعیت مطلوب کلید بهبودی و پیشرفت است. برنامه ریزی عمدی و آگاهانه در مورد چگونگی رشد و پیشرفت به شما کمک می کند تا به نتایج جالبی برسید. غرض ورزی در جهت مثبت به شادی و رضایت روانی شما نیز کمک می کند. وقتی با چشم انداز روشن به جلو حرکت می کنید گام مثبتی در مسیر سلامت روان خود برداشته اید.

1-داشتن امیدواری

امید و تعهد به تصمیم گیری در سال نو اساسا امیدوارکننده و خوش بینانه است. انتظار این است که همه چیز برای شما از تجربه کاری یا اوضاع جامعه بهتر و خوب تر از قبل بشود. این دیدگاه مثبت به آینده به نوبه خود در ایجاد و افزایش انگیزه برای عمل تاثیر دارد. اگر باور نداشته باشید که فردا می تواند بهتر باشد بعید است قدمی برای بهبود خود یا جامعه بردارید. بنابراین خوش بینی دوچندان مفید است. به سلامت روان شما کمک می کند و همچنین شما را درگیر اقدامات مثبتی می کند که بر اطرافیان شما نیز تأثیر می گذارد.

2-تاثیرگذاری بر کل

مسئولیت پذیری بیشتر در تصمیمات سال نو بر دیگران تأثیر می گذارد. حتی اگر در مورد خودسازی فردی باشند خانواده ها، دوستان، همکاران و جوامع را تحت تاثیر قرار می دهد. تصمیم شما برای سالم تر زندگی کردن شما را مدت بیشتری برای خانواده و دوستان اطراف شما نگه می دارد. تصمیم شما برای توقف تعلل و بلاتکلیفی، به پویایی مثبت تیم کاری با همکاران منجر می شود و برنامه های شما برای انجام کارهای داوطلبانه بیشتر، به بلوغ اجتماعی کلی تر و الگوسازی برای دیگران کمک می کند. تصمیم‌های سال جدید راه‌های فوق‌العاده‌ای برای تمرکز بر خود و همچنین در نظر گرفتن مسئولیت گسترده‌تر در قبال جمع و گسترش و افزایش تأثیرات مثبت بر دیگران هستند.

3-الهام بخش بودن

زمانی که به دنبال بهتر شدن هستید ناخوداگاه بهتر عمل می کنید. به طور جدی تلاش می کنید و تمایل دارید برای دیگران نیز جهت بهتر شدن الهام بخش باشید. راه اصلی یادگیری در اجتماع از طریق مشاهده و تجربه رفتار دیگران است. حتی اگر مردم آگاهانه متوجه آن نباشند به طور مداوم از انتخاب ها و نشانه های دیگران استفاده می کنند. وقتی روی آینده و پیشرفت تمرکز می کنید ناخواسته به اطرافیان خود نهیب می زنید. بنابراین در مجموع سعی کنید در جمع افرادی باشید که برای سال جدید تصمیمات جدید می گیرند. حتی اگر به همه آن ها دست پیدا نکنید عمل تصمیم گیری و تلاش برای رسیدن به آن ها تأثیرات مثبتی برای شما و دیگران خواهد داشت.
هدف گذاری برای سال جدید

نکاتی در باب تصمیم گیری موثر

همان طور که گفته شد شروع سال جدید بهترین زمان برای ورق زدن برگی تازه از صفحه زندگی است. احتمالاً به همین دلیل که بسیاری از مردم سال جدید را معمولاً شروعی تازه و فرصتی عالی برای تغییر عادات بد و ایجاد روال های جدید که به آن ها ما کمک می کند از نظر روانی، عاطفی، اجتماعی، جسمی یا فکری رشد کنند در نظر می گیرند. البته تصمیم‌گیری بسیار آسان‌تر از متعهد ماندن به آن است و تا پایان سال بسیاری عزم خود را از دست می دهند و به الگوهای قدیمی خود بازمی گردند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خستگی تصمیم گیری کلیک کنید.

1-تعریف اهداف هوشمندانه

یک هدف خاص و مشخص تعمیم پذیر انتخاب کنید هر سال میلیون‌ها بزرگسال تصمیم می‌گیرند که در سال آینده به کاهش وزن، بازدهی بیشتر در کار و دستاورد بزرگ دیگری دست پیدا کنند. بهتر است به طور واقع بینانه چشم اندازهای خود را تنظیم کنید. به عبارت دیگر یک هدف بسیار خاص و قابل دستیابی را انتخاب کنید. برای مثال ممکن است متعهد شوید که ده کیلو وزن کم کنید. لیست دقیق تری از کارهای روزانه تهیه کنی، یا یک ورزش مانند دو یا پیاده روی را به برنامه هفتگی خود اضافه کنید. مطمئن شوید که هدف خود را به قدر کافی جدی و واقع بینانه انتخاب می کنید. انتخاب یک هدف ملموس و قابل دستیابی همچنین به شما این فرصت را می دهد که دقیقاً برنامه ریزی کنید که چگونه می خواهید هدف را در طول سال به انجام برسانید و به آن پایبند باشید.

2-تصمیم گیری برای سال جدید | محدود کردن تصمیمات

در حالی که ممکن است فهرست بلندبالایی از تصمیم‌های بالقوه هیجان انگیز برای سال نو داشته باشید ریچارد وایزمن، استاد روان‌شناسی در دانشگاه هرتفوردشایر پیشنهاد می‌کند که فقط یکی را انتخاب کنید و انرژی‌ خود را روی آن متمرکز کنید تا اینکه بخواهید وقت و هزینه خود را به شکلی تضعیف شده و ناکافی در میان تعدادی از اهداف مختلف پخش کنید. روی یک هدف در یک زمان تمرکز کنید. حتی رسیدن به یک هدف کوچک می تواند باور شما را نسبت به خود تقویت کند. برای اهداف بزرگ‌تر آن‌ها را به بخش‌های قابل مدیریت تقسیم کنید تا هربار روی آن کار کنید. انجمن روان‌شناسی آمریکا (APA) همچنین پیشنهاد می‌کند که تمرکز بر روی یک رفتار در یک زمان بیشتر به موفقیت پایدار منجر می‌شود. صرف انرژی بیش از حد به یکباره می تواند دلهره آور و دشوار باشد. زیرا ایجاد الگوهای رفتاری جدید به زمان و تلاش مداوم نیاز دارد. تمرکز بر روی یک هدف خاص باعث می‌شود که دست‌یابی به یک هدف و تصمیم بسیار راحت تر میسر شود.

3-برنامه ریزی زمانی

میزان زمان لازم برای تصمیم گیری را لحاظ کنید. برای انتخاب هدف تا آخرین لحظه منتظر نمانید. انتخاب عاقلانه تصمیم و برنامه ریزی گسترده بخش های ضروری برای دستیابی به هر تصمیم است. کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که در مورد چگونگی مقابله با تغییر یک رفتار عمده از جمله مراحلی که پشت سر می گذارید، اینکه چرا می‌خواهید آن را انجام دهید و راه‌هایی که می‌توانید خود را متهعد و مصمم نگه دارید فکر کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه برنامه ریزی و مدیریت زمان کلیک کنید. ایجاد یک برنامه مکتوب دقیق می تواند به شما کمک کند تا به هدف خود برسید. چرا این مرحله برای موفقیت بسیار حیاتی است؟ پاسخ به شما این امکان را می دهد تا در نظر بگیرید که در هنگام مواجهه با چالش ها از چه تاکتیک هایی استفاده خواهید کرد.

4-تخمین موانع

هنگامی که همه چیز دشوار می شود از چه استراتژی هایی استفاده می کنید تا در مسیر تحقق تصمیم خود باقی بمانید؟ اگر بدون هیچ نوع برنامه ریزی شروع به کار کنید برای رسیدن به یک هدف در مواجهه با هر نوع مانع احتمالی، عقب نشینی کرده یا به سرعت تسلیم و اصول موفقیت را رها میکنید. به عنوان مثال اگر هدف شما دویدن سه بار در هفته به مدت یکساعت باشد اگر چهار روز متوالی را از دست دادید چه خواهید کرد و اگر به دلیل بیماری یا آسیب دیدگی نیاز به استراحت داشته باشید چگونه اقدام می کنید؟ می توانید با نوشتن هدف خود و تهیه لیستی از کارهایی که ممکن است برای رسیدن به آن هدف انجام دهید و موانعی که ممکن است بر سر راه شما قرار گیرد شروع کنید. با دانستن دقیقاً آنچه می خواهید انجام دهید و مشکلاتی که طبعا با آن روبرو می شوید بهتر آماده خواهید شد که به تصمیم خود پایبند مانده و بر هر چیزی که ممکن است شما را منحرف کند غلبه کنید.

5-تصمیم گیری برای سال جدید | شروع کردن با قدم های کوچک

انجام خیلی سریع کارها و برداشتن گام های بلندی که پشتوانه فکری کافی ندارند یک دلیل رایج برای شکست بسیاری از تصمیمات سال نو است. شروع یک رژیم غذایی محدود کننده ناپایدار، افراط در ورزش باشگاهی یا تغییر اساسی رفتار طبیعی، راه های مطمئنی برای از بین بردن برنامه های شما هستند. به جای این ها روی برداشتن گام‌های کوچک تمرکز کنید که در نهایت به شما کمک می‌کند به هدف بزرگ‌ تر برسید. قدم های کوچک منجر به موفقیت می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مبانی موفقیت کلیک کنید. اگر تصمیم به دویدن ماراتن دارید با دو یا سه بار در هفته دویدن را شروع کنید. به آرامی تا دویدن های طولانی تر کار کنید و روزهای بیشتری را در هفته به ورزش اختصاص دهید. اگر می‌خواهید سالم ‌تر غذا بخورید با جایگزین کردن برخی از غذاهای کمتر سالم مورد علاقه با غذاهای مغذی‌تر شروع کنید.

6-خودداری از تکرار شکست های گذشته

راهبرد دیگر برای حفظ تصمیمات سال جدید این است که سال به سال همان تصمیم را نگیرید. محققان توضیح می دهند اگر مردم فکر کنند می‌توانند کار خاصی را انجام دهند احتمالاً می‌توانند اما اگر قبلاً تلاش کرده‌اند و شکست خورده‌اند اعتماد به نفس پایینی خواهد داشت و همین موجبات شکت دوباره را فراهم می کند. اگر تصمیم گرفتید به همان اهدافی برسید که در گذشته برای آن ها تلاش کرده اید مدتی را صرف ارزیابی نتایج قبلی خود کنید. کدام استراتژی موثرتر بود؟ کدامیک کمترین تاثیر را داشتند؟ چه چیزی باعث شده نتوانید تصمیم خود را در سال های گذشته عملی کنید؟ کمی شفافیت و صداقت خود را بیشتر کنید تا اجرای آن امکان پذیرتر شود. با تغییر رویکرد خود احتمال بیشتری برای مشاهده نتایج واقعی در این سال خواهید داشت.

7-دریافت پشتیبانی

بله. احتمالاً این توصیه را میلیون‌ها بار شنیده‌اید. اما چند بار به آن عمل کرده اید؟ تاکید بر دریافت حمایت به این دلیل است که سیستم حمایتی دوستانه واقعاً جواب می دهد. داشتن یک سیستم پشتیبانی قوی می تواند به شما کمک کند با انگیزه و پاسخگو بمانید. رفاقت باعث می شود پایبندی به تصمیم را نیز سرگرم کننده تر کنید. بنابراین در حالت ایده‌آل یک دوست یا دوست همفکر پیدا کنید تا به هدف شما بپیوندد. اهداف خود را برای دوستان نزدیک یا خانواده توضیح دهید و از آن ها بخواهید که به شما در رسیدن به اهداف کمک کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بی انگیزگی کلیک کنید.

8-تصمیم گیری برای سال جدید | استمرار بر اهداف

به کار روی اهداف ادامه دهید. تا فرا رسیدن سال آینده بسیاری از مردم جرقه های اولیه انگیزه خود را از دست داده اند. با ادامه کار بر روی اهداف خود حتی پس از مواجهه با مشکلات این تعهد را زنده نگه دارید. اگر رویکرد فعلی شما کارساز نیست استراتژی های خود را دوباره ارزیابی کنید و یک برنامه جدید ایجاد کنید. انعطاف پذیر بودن با برنامه و حتی هدف نهایی به شما کمک می کند تا موفق شوید. یک دفترچه ثبت پیشرفت در نظر بگیرید. جایی که بتوانید در مورد موفقیت ها و مبارزات خود در آن بنویسید. دلایلی که برای رسیدن به هدف خود تلاش می کنید را نیز یادداشت کنید تا در مواقعی که احساس می کنید بی انگیزه هستید بتوانید به آن ها رجوع کنید. به این فکر کنید که چه چیزی باعث تزلزل شما می شود (مانند عدم کنترل استرس ناشی از کار یا زندگی خانوادگی) و چگونه می توانید به طور موثر با آن کنار بیایید. با پایبندی به آن ها و کار بر روی هدف در طول سال می توانید یکی از معدود افرادی باشید که در پایان بگوید که واقعاً تصمیم سال نو خود را عملی کرده اید و اگر پیشرفت و استراتژی های خود را یادداشت کنید آماده تر خواهید بود.  

سخن آخر درمورد تصمیم گیری برای سال جدید

به یاد داشته باشید که تغییر یک فرآیند است آن عادات ناسالم یا نامطلوب که می‌خواهید تغییر دهید احتمالاً سال‌ها طول کشیده است تا در شما رشد کرده است بنابراین چگونه می‌توانید انتظار داشته باشید که آن ها را در عرض چند روز، هفته یا ماه تغییر دهید؟ با خود صبور باشید. درک کنید که کار در جهت تغییر و پیشرفت یک فرآیند است. حتی اگر یک یا دو گام اشتباه بردارید می توانید دوباره شروع کنید و به سفر خود در سمت هدف ادامه دهید. ممکن است دستیابی به اهداف بیشتر از آنچه می خواهید طول بکشد اما به یاد داشته باشید که این یک مسابقه برای رسیدن به خط پایان نیست. زمانی که متعهد به تغییر یک رفتار شدید تا آخر عمر روی آن کار می کنید. برنامه ریزی سالانه برای تصمیم گیری های جدید نباید یک ناامیدی سالانه باشد. گاهی اوقات تفاوت بین موفقیت و شکست صرفاً انتخاب هدف مناسب و فرآیندی است که برای رسیدن به آن استفاده می کنید. مهم تر از همه اینکه با خود مهربان و انعطاف پذیر باشید و از هر پیشرفتی در این راه استقبال و تجلیل کنید. فقط هدف نهایی نیست که مهم است بلکه سفر در طول مسیر نیز به همان اندازه اهمیت دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*