ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

افراد مشهوری که اختلال دو قطبی دارند | دوقطبی های معروف!

آشنایی با افراد مشهوری که اختلال دو قطبی دارند می تواند جالب باشد. بسیاری از افراد برجسته از جمله افراد مشهور در تاریخ مانند ایساک نیوتن، چارلز داروین، آبراهام لینکلن و بسیاری دیگر از جمله هنرمندان امروزی مبتلا به اختلال دوقطبی بوده اند و برخی از آن ها تلاش کرده اند انگ مرتبط با بیماری را از بین ببرند. تاریخ مملو از افرادی است که نشانه هایی از اختلالات روانی را نشان داده اند. برخی از آن ها علیرغم بروز علائم در سنین پایین به عملکرد طبیعی خود ادامه داده اند در حالی که برخی دیگر تسلیم اثرات کشنده بیماری خود شده اند. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

تماس با مشاور

افراد مشهوری که اختلال دو قطبی دارند

بسیاری از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی نشان داده اند که خلاقیت بالایی دارند. هنرمندان، هنرپیشه‌ها و موسیقی‌دانان مشهور زیادی هستند که به اختلال دوقطبی مبتلا هستند. از جمله دمی لواتو بازیگر و خواننده، ژان کلود ون دام بازیگر و کیک بوکسور و کاترین زتا جونز بازیگر. افراد مشهور دیگری که تصور می‌شود مبتلا به اختلال دوقطبی بوده‌اند عبارتند از ونسان ون گوگ نقاش، ویرجینیا وولف نویسنده و کرت کوبین موسیقی‌دان. در ادامه به معرفی تنی چند از افراد معروف مبتلا به اختلال دوقطبی از گذشته تا کنون پرداخته شده است.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان اختلال دوقطبی کلیک کنید.

1-نیوتن از افراد مشهوری که اختلال دو قطبی دارند

از سر اسحاق نیوتن یکی از بزرگترین دانشمندانی که حساب دیفرانسیل و انتگرال را اختراع کرد و نظریه گرانش جهانی را به جهان ارائه کرد به عنوان یک دوقطبی نام برده می شود. مردی که قانون سوم حرکتش «هر کنشی واکنشی برابر و مخالف دارد» کار سفینه‌های فضایی را هدایت می‌کند به گواه تاریخ از حملات جدی اختلال دوقطبی همراه با تمایلات روان‌پریشی رنج می برده است. بیماری روانی نیوتن او را از برقراری ارتباط با مردم ناتوان می کرد و روانشناسان معروف ایران و جهان بر این باورند که او ممکن است به اوتیسم نیز مبتلا بوده باشد.
مورخان پزشکی بر این باورند که سلامت روان اسحاق نیوتن مشکوک به نظر می رسد و همانطور که از مقالات او آشکار است او به توهمات تحمیلی دچار بوده است که اعتقاد داشت از طرف خدا برای انتقال واقعیت به جهان تفویض شده است. توهمات تاریک و تعاملات کوتاه دانشمند با افراد غایب، روانپزشکی مدرن را به این نتیجه رسانده است که سلامت روان نیوتن با گذشت زمان رو به وخامت گذاشته است زیرا علائم او بین اوتیسم، دوقطبی و اسکیزوفرنی قرار می گیرد.
در حالی که تغییرات روحی نیوتن نشانه‌های همه این اختلالات را نشان می‌دهد محققان فقط می‌توانند اختلالاتی را که ممکن است به آن ها مبتلا بوده باشد را حدس بزنند زیرا هیچ سوابق کتبی یا ارزیابی واقعی و مستند برای تأیید وجود اختلالات وجود ندارد. مطالعه شرایط سلامت روانی سر آیزاک نیوتن از جمله اختلالات خلقی مکرر و شدید، بسیاری را به این سوال سوق داده است که آیا اختلال دوقطبی احتمالاً با خلاقیت مرتبط است یا خیر.

2-داروین از افراد مشهوری که اختلال دو قطبی دارند

طبیعت‌شناس، زمین‌شناس و زیست‌شناس انگلیسی، چارلز داروین که به‌خاطر مشارکتش در نظریه داروین یا همان نظریه تکامل شناخته می‌شود از یک بیماری نامعلوم رنج می‌برد که بسیاری را به این نتیجه رسانده است ظرفیت ذهنی عظیم او با دوره‌های دیوانه‌ کننده و شیدایی و افسردگی درگیر بوده است که او را برای روزها یا حتی هفته‌ها ناتوان می کرده است. اگرچه بیماری دقیق داروین همچنان ناشناخته است و پزشکان امروزی نزدیک به چهل تشخیص مختلف را به او نسبت داده اند.
داروین در وضعیتی که به شدت ناتوان شده بود نزدیک به ۱۹ کتاب نوشت و حجم عظیمی از مقالات تحقیقاتی و هزاران نامه تهیه کرد که حفظ شده و به دقت برای سرنخ‌های احتمالی که می‌تواند این ترس بی‌جا از حضور او در جمع را توضیح دهد حملات پانیک مکرر به دنبال گریه هیستری و غیرقابل توضیح را توضیح می دهد.
افراد مشهوری که اختلال دو قطبی دارند

3-بتهوون از افراد مشهوری که اختلال دو قطبی دارند

علائم بیماری روانی نیوتن بارها با رفتار لودویگ ون بتهوون که امروزه به عنوان اختلال دوقطبی شناخته می شود، مقایسه و در تضاد قرار گرفته است. این آهنگساز در سال ۱۸۲۷ به دلیل نارسایی کبد درگذشت زیرا سعی داشت مشکلات عاطفی خود را با الکل درمان کند. دوستان بتهوون اغلب مشاهدات خود را بدین صورت توضیح داده اند که چگونه آهنگساز بیشتر آثار مشهور خود را در حالت شیدایی نوشته است. در حالی که در مواقع دیگر به پایین‌ترین عمق افسردگی اساسی فرو می‌رفت و اغلب در فکر خودکشی بود.
متأسفانه بسیاری از مشکلاتی که او ممکن است از آن رنج برده باشد احتمالاً می‌توانست با داروهای امروزی مدیریت شود. از جمله مورد جدی اختلال دوقطبی. شیدایی بتهوون در حلقه دوستانش به خوبی شناخته شده بود و زمانی که او در اوج قرار داشت می‌توانست آثار متعددی را همزمان بسازد. در دوره‌های سقوط او بود که بسیاری از مشهورترین آثار او نوشته شد.
متأسفانه همان‌طور که در طول زندگی‌اش در نامه‌هایی به برادران خود می‌گفت همان زمان بود که به خودکشی فکر کرد. در اوایل سال ۱۸۱۳ او چنان دوره افسردگی را پشت سر گذاشت که دیگر به ظاهر خود اهمیتی نمی داد و در مهمانی های شام به شدت عصبانی می شد. همچنین در این مدت تقریباً به طور کامل آهنگسازی را متوقف کرد.

4-چرچیل از افراد مشهوری که اختلال دو قطبی دارند

مردی سخنور که به دلیل استراتژی درخشان خود در زمان جنگ در طول جنگ جهانی دوم شناخته شده بود تصویر ذهنی بسیار موفق را به تصویر کشید که ویژگی های شخصیتی عجیب و غریب احتمالی آن در پشت پوشش یک مغز متفکر سیاسی و استراتژیک پنهان شده بود. حدس زده می شود که مشابه علائم دوقطبی اسحاق نیوتن در این سیاستمدار باشکوه تا حد زیادی عجیب و غریب مشاهده شده است.
او به تدریج تحریک پذیر شد و خود را با افکار مرگ و خودکشی مشغول کرد. او در ۳۰ سالگی به دوستان خود از وضعیت روحی شکایت کرده و آشکارا گفته بود به افسردگی که آن را سگ سیاه می نامید دچار شده است. او که با افکار و علائم خودکشی دست و پنجه نرم می کرد به پزشک گفته بود باید مراقب باشد که در ایستگاه قطار کجا ایستاده است. چرا که دوست نداشته است وقتی قطار سریع السیر در حال عبور است نزدیک لبه سکو بایستد و ادامه داده بود فقط یک ثانیه کافی است تا به همه چیز پایان دهد؛ چند قطره از ناامیدی.
دوره های افسردگی دوقطبی تا آخر عمر او را رها نکرد. زمانی که در فازهای شیدایی خفیف قرار می گرفت با شخصیت بود اما خلق و خوی او می توانست به سرعت تغییر کند. در دوره‌های شیدایی شدید تمام شب را بیدار می‌ماند و می‌نوشت و در نهایت علاوه بر انجام وظایف سیاسی‌اش ۴۳ کتاب به چاپ رسانده بود و در نهایت نیز در سال 1953 برنده جایزه نوبل ادبیات شد.  

افراد مشهوری که در عصر حاضر اختلال دو قطبی دارند

اختلال دوقطبی و شهرت هم در زمان حال و هم در گذشته به یکدیگر مرتبط بوده است. اختلال دوقطبی که قبلا به عنوان افسردگی شیدایی شناخته می شد مردان و زنان را به طور مساوی تحت تاثیر قرار می دهد با حدود ۵.۶ میلیون آمریکایی بالغ (۲.۶ درصد از جمعیت) بسیاری از جمله افراد مشهور به این بیماری مبتلا هستند. رفتار نامنظم و بی ملاحظه برخی از سلبریتی‌های مبتلا به بیماری روانی اغلب به این وضعیت نسبت داده می‌شود زیرا اختلال دوقطبی با تغییرات خلقی ناتوان کننده مشخص می‌شود که طی آن فرد از مرحله پرانرژی و شیدایی به مرحله پایین و بشدت افسرده فرو می‌رود. اشخاص معروف مانند ماریا کری سال ها با دوقطبی مبارزه کرده اند.

1-برند راسل

راسل برند کمدین، بازیگر و فعال بریتانیایی است. او مبارزه خود با اختلال دوقطبی را کانون اصلی شخصیت عمومی خود قرار داده است و اغلب در اجراها و نوشته های خود به آن اشاره می کند. او به دلیل صحبت آشکار در مورد بی ثباتی در گذشته خود شناخته شده است. در دوران کودکی شخصیتی ناراحت داشته و عادت به هروئین و کراک پیدا کرده است. با پرخوری عصبی و اعتیاد جنسی مقابله کرده است. اختلال دوقطبی او به شکل گیری حرفه او کمک کرد. او اکنون به دلیل ترکیب جذاب جاه طلبی و آسیب پذیری اش شناخته شده است.

2-کاترین زتا جونز

کاترین زتا جونز پس از یک سال استرس زا که همسرش مایکل داگلاس با تشخیص سرطان دست و پنجه نرم می کرد، خود را برای درمان دوقطبی II به یک مرکز بهداشت روان معرفی کرد. Bipolar II نوعی اختلال دوقطبی است که با دوره‌های طولانی‌تر افسردگی و دوره‌های بالای کمتر مشخص می‌شود. زتا جونز برای کمک به تعادل سلامت روانی قبل از بازگشت به کار برای مدت کوتاهی به دنبال درمان بود. او در مورد مدیریت اختلال خود بسیار صریح بوده است. از انگ زدایی نسبت به بیماری روانی دفاع می کند و امیدوار است که بتواند دیگران را برای درمان و حمایت ترغیب کند.

3-کرت کوبین از افراد مشهوری که اختلال دو قطبی دارند

چهره اصلی و نماد فرهنگی نیروانا در سنین جوانی به ADD و بعدها به اختلال دوقطبی مبتلا شد. کرت کوبین همچنین با سوء مصرف مواد دست و پنجه نرم کرد و در سال های منتهی به مرگش به هروئین اعتیاد پیدا کرد. علیرغم موفقیت عظیم نیروانا کوبین در سن ۲۷ سالگی پس از ترک خود از یک مرکز بازپروری مواد مخدر خودکشی کرد. کوبین به طور گسترده به عنوان یک نابغه خلاق شناخته می شود. نیروانا در فهرست ۱۰۰ هنرمند برتر مجله رولینگ استون در رتبه ۳۰ قرار دارد.

4-گراهام گرین

گراهام گرین رمان‌نویس انگلیسی که زندگی لذت جویانه ای داشت از دوره‌های شادی یا تحریک‌پذیری به نومیدی می‌رفت و مرتکب خیانت‌های مکرر می‌شد.  او یک الکلی بود که همسر و فرزندان را به نفع یک سری روابط با زنان متاهل رها می کرد. یک کاتولیک مؤمن که از رفتار خود عذاب وجدان داشت. مبارزه اخلاقی بین خیر و شر را در رمان‌ها، نمایشنامه‌ها و فیلم‌های خود به نمایش می گذاشت.

5-نینا سیمون از افراد مشهوری که اختلال دو قطبی دارند

خواننده معروف "I Put a Spell on You" یک هنرمند برجسته سبک جاز بود. نینا همچنین در جریان جنبش حقوق مدنی در دهه ۱۹۶۰ یک فعال سیاسی سرشناس شده بود.  او مستعد حملات خشم بود و در آن زمان به عنوان "دیوای دشوار" در صنعت موسیقی لقب گرفت.  او آزادی بیان و اصالت بیشتری را نسبت به بسیاری از زنان زمان خود تجربه کرد. همچنین فشارها برای انطباق با قراردادهای اجتماعی "عادی" را نادیده می گرفت. زندگی نامه نویسان او علائم اختلال شخصیت دوقطبی و مرزی او را در کتاب های «پرنسس نوآر: سلطنت پرآشوب نینا سیمون» و «آن را بشکن و بگذار همه چیز بیرون بیاید» بررسی کرده اند.
افراد مشهوری که اختلال دو قطبی دارند

6-دمی لواتو

دمی لواتو در سال ۲۰۱۱ در سن ۱۹ سالگی به یک بازیگر کودک تبدیل شد که به رتبه اول جدول ۴۰ بیلبورد تبدیل شد. او با اصرار خانواده وارد یک برنامه درمانی شد. مانند بسیاری دیگر، لواتو در ابتدا در پذیرش بیماری خود مقاومت کرد و معتقد بود که او بیمار نیست و بسیاری از مردم بسیار بدتر از او هستند.  او می گوید که از طریق سخت کوشی به تدریج بیماری خود را درک کرده و مدیریت کرده است. لواتو آشکارا در مورد تجربیات خود در یک مستند MTV با عنوان "قوی بمان" صحبت کرد.  او گفت که این وظیفه اوست که داستان خود را به اشتراک بگذارد تا به دیگران در شرایط مشابه کمک کند.  او همچنین برای کسانی که یاد می گیرند با این اختلال کنار بیایند شفقت با خود را تشویق و توصیه می کند.

7-آلوین آیلی

آلوین آیلی پس از اینکه در کودکی توسط پدرش رها شد در محیطی ناپایدار بزرگ شد.  آیلی از اختلال دوقطبی رنج می برد که با مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر تشدید می شد. درباره خود می گفت به عنوان یک رقصنده مدرن و طراح رقص مشهور در چشم انداز هنر آمریکا به موفقیت های بزرگی دست یافته ام اگرچه بیمار بوده ام.  

پیوند بیماری های روانی و خلاقیت

آیا افراد خلاق از اختلال دوقطبی رنج می برند؟ این سوالی است که پاسخی ندارد و یا شاید آنقدر جواب دارد که تشخیص درستی آن ها دشوار است. بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند افرادی که احتمالاً از اختلال دوقطبی رنج می‌برند سطح بالایی از خلاقیت را نشان می‌دهند به‌ ویژه در زمینه‌هایی که نیاز به توانایی هنری دارند.
محققانی که به دنبال ارتباط احتمالی بین ژنتیک، اختلال دوقطبی و خلاقیت هستند تا توضیح دهند که چگونه افرادی که با علائم اختلال دوقطبی یا سایر انواع بیماری‌های روانی هم مرز هستند اغلب در زمینه‌های خلاقانه از جمله بازیگری، رقص، نویسندگی و آهنگسازی سرآمد هستند.
همه افراد دوقطبی خلاق نیستند زیرا همه افراد خلاق نشانه‌هایی از این اختلال را ندارند اما بطور معمول بسیاری از افراد بدون هیچ دلیلی به شدت احساس ناراحتی و پریشان را تجربه می کنند. بسیاری از افراد از سنین پایین علائم این اختلال را نشان می دهند و خلق و خوی آن ها بین شادی و افسردگی در نوسان است. در طول مرحله شیدایی، بیماران دوقطبی احساساتی از عزت نفس متورم را به نمایش می گذارند که با بزرگ نمایی، افکار همزمان و بی پایان، بی قراری و بی خوابی شبانه هم مرز است.

سوء تفاهم یا تحقیقات ناکافی؟

مشکلات دوقطبی نیوتن و چرچیل اغلب محققان را به این فکر می‌اندازد که آیا ذهن‌های دوقطبی می‌توانند شانس ایجاد بینش‌ها و هوش غیرمنتظره را در برخی موارد افزایش دهند. اگرچه تا به امروز هیچ ارتباط علّی و مستقیم بین این دو وجود نداشته است اما مطالعات نشان می‌دهد که بسیاری از افرادی که در زندگی‌ به‌ عنوان افراد مشهور و موفق شناخته می‌شوند افسرده‌های شیدا بوده اند. همانطور که ارسطو زمانی گفته بود هیچ نابغه بزرگی بدون ترکیبی از جنون وجود ندارد. نویسنده قرن نوزدهمی، ادگار آلن پو که یک نابغه ادبی با دسترسی پیشرفته‌ به واژگان همراه با منابع شناختی حسادت‌ برانگیز بود گفته می‌شود از افسردگی شیدایی رنج می‌برده است.
فراز و نشیب های عظیم همراه با تمایلات روان پریشی نشانه های اختلال دوقطبی است که با درمان ها و داروها قابل کنترل است. علیرغم سال‌ها تحقیق که تلاش می‌کردند اختلال دوقطبی را با بخشی از ناحیه مغز که بر احساسات فرد تأثیر می‌گذارد مرتبط کند روانکاوان بر یک مطالعه روان‌شناختی عمیق تأکید می‌کنند که دوره‌های شیدایی ناگهانی و به دنبال آن حالت‌های افسردگی و تمایل ناگهانی به مرگ را توضیح می‌دهد. با این حال جابه‌جایی بین احساس غم و شادی نباید به عنوان نشانه‌ای از این اختلال تعبیر شود زیرا حتی انسان‌های عادی نیز می‌توانند چنین احساساتی را حتی به شکلی ناگهانی تجربه کنند. در بیماران دوقطبی دوره های افسردگی ممکن است بین چهار روز تا دو هفته یا حتی بیشتر بسته به شدت مشکل طول بکشد.  

سخن اخر

عوامل خطر برای یک دوره اختلال دوقطبی ممکن است شامل داشتن زمان‌های استرس زیاد مانند مرگ یکی از عزیزان یا یک رویداد آسیب‌ زا باشد. مصرف مواد مخدر و الکل نیز اغلب با اختلال دوقطبی همراه است. اگرچه تأیید اینکه افراد مشهور مبتلا به اختلال دوقطبی هستند دشوار است اما این وضعیت بیشتر در میان هنرمندان، خوانندگان، شاعران و افراد مشهور رخ می دهد. تصور می شود بسیاری از افراد مشهور مبتلا به بیماری روانی چه در حال حاضر و چه در سال های گذشته به اختلال دوقطبی مبتلا بوده اند.
اما همانطور که این نوازندگان، بازیگران، سیاستمداران و نویسندگان نشان می دهند شما هنوز هم می توانید با وجود بیماری، زندگی مثبت و سازنده ای داشته باشید. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی مشورت کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*