ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

فضولی و کنجکاوی دیگران | علل و نحوه صحیح مقابله با آن

برخورد مناسب با افراد فضول آن هم زمانی که سیلی از سوالات به سمت شما می‌آید، گاه دشوار و نشدنی می‌شود. فضولی در زندگی دیگران برای برخی نوعی عادت بوده و بدون آن که خودشان متوجه باشند، دائم سوالاتی از شما می‌پرسند. شاید شما هم کسانی را در اطراف‌تان دارید که دائم از کار، تحصیلات، ازدواج، فرزندان، میزان درآمد، رفت و آمد و  اهداف تان سوالاتی می پرسند، در مقابل شما نیز علاقه ای به پاسخ به آن ها را ندارید. برای آن که بتوانید جلوی این سوالات را بگیرید، نیازی به واکنش منفی نیست. می‌توانید با چند راهکار ساده از پاسخ به پرسش‌های غیرضروری بپرهیزید، اما اگر دلیل سوالات آن‌ها را بدانید می‌توانید راحت‌تر آرامش خود را حفظ کنید. در ادامه تفاوت فضولی با کنجکاوی، علت فضولی‌ها و روش‌های برخورد با افراد فضول را شرح داده‌ایم.


گیف فضولی و کنجکاوی دیگران

تفاوت آدم کنجکاو و فضول

تفاوت آدم کنجکاو و فضول

افراد کنجکاو، معمولا در شخصیت خود یک روحیه کنجکاو و جستجوگر دارند. افراد کنجکاو معمولا درباره موضوعات جدید، طبیعت، امور سیاسی یا هر موضوعی که فکر کنید پرس و جو می‌کنند و همیشه دوست دارند چیزهای جدیدی یاد بگیرند. اما افراد فضول فقط از دانستن زندگی خصوصی دیگران لذت برده و معمولا اطلاعاتی که به دست می‌آورند را با دیگران شریک شده و پخش می‌کنند، در حالی که افراد کنجکاو معمولا اطلاعات را پیش خود نگه داشته و برای بهبود زندگی و رفتار خود بکار می‌برند. بنابراین با افراد کنجکاو کمی با مسامحه و آرامش بیشتر رفتار کنید. در این راه یادگیری مهارت‌های ارتباطی می‌تواند به شما کمک زیادی کند.

برای آشنایی بیشتر در زمینه مهارت های ارتباطی کلیک کنید.

فضولی در زندگی دیگران را از کنجکاوی و نگرانی متمایز کنید

نکته مهم در برخورد با انسان‌هایی که از شما اطلاعات می‌خواهند این است که بتوانید تشخیص دهید پرسش‌های مداوم دیگران چه دلیلی دارد. آیا آن‌ها فضول هستند و می‌خواهند زندگی خصوصی شما را با دیگران درمیان بگذارند، یا کنجکاو بوده و برای یادگیری و ارضای روحی خود دنبال کشف تجربه‌های دیگران می‌باشند و یا تنها نگران شما هستند. می‌توانید با توجه به واکنش طرف مقابل تان به پاسخ شما به هدف او پی ببرید. افراد فضول سوال‌ها را به مرور خصوصی‌تر می‌کنند، افراد کنجکاو با هیجان به شما گوش می‌دهند و از شما یاد می گیرند و افراد نگران، سعی می‌کنند به شما کمک کنند، راهکار دهند و با شما همدلی می‌کنند. آنچه که اهمیت دارد این است که بدانید چه روابطی برای شما مفید و موثر خواهد بود و آن روابط اجتماعی میان خود را حفظ کرده و تقویت نمایید.

برای آگاهی بیشتر در زمینه روابط اجتماعی کلیک کنید. 

علت فضولی در زندگی دیگران چیست؟

علت فضولی کردن چیست؟

در جوامع شرقی و سنتی، معمولا افراد با همسایه، فامیل، همکاران و... روابط صمیمانه‌ای برقرار کرده و زندگی اجتماعی به هم وابسته‌ای دارند. اما در همین جوامع نیز با مدرن شدن زندگی‌ها و افزایش مشغله‌های مردم، اهمیت مفهوم خصوصی بالا رفته و اغلب افراد در صورت مواجه شدن با حجم زیادی از سوالات آزرده می‌شوند. برخی از عللی که دیگران فضولی می‌کنند شامل موارد زیر است.

هدفمند نبودن از علل فضولی در زندگی دیگران

زمانی که فرد هدفی شخصی در زندگی خود نداشته باشد، با سرک کشیدن در زندگی دیگران به دنبال راهی برای رسیدن به خوشبختی است.

حسادت از علل فضولی در زندگی دیگران

حسادت

برخی افراد به جای آن که برای اثبات برتری خود تلاش کنند، به خاطر حسادت شان در زندگی شما دخالت کرده و درباره آن شایعه پراکنی می‌کنند. بدین صورت سعی در خراب کردن زندگی شما به اندازه زندگی خودشان دارند.

برای آگاهی بیشتر در زمینه حسادت کلیک کنید.

حس بهتر بودن از علل فضولی در زندگی دیگران

برخی از افراد که اعتماد به نفس پایینی دارند، با فضولی در زندگی شما، می‌خواهند حس بهتری نسبت به خود داشته باشند. آن‌ها این گونه احساس مهم بودن می‌کنند. با پیدا کردن ایرادات شما فکر می‌کنند زندگیشان آنقدرها هم بد نیست.

چگونه با افراد فضول برخورد کنیم؟

چگونه با افراد فضول برخورد کنیم؟

برای آن که در برابر سوالات دیگران که نشان از فضولی آن‌هاست، معقولانه برخورد کنید، باید رفتارتان همراه با صبوری، احترام و سعه صدر باشد. در هر کدام از روش‌های زیر این سه ویژگی ضروری است.

حدود و مرزها را مشخص کنید

اگر دوست ندارید دیگران در زندگی شما تجسس کنند، پس شما نیز این رفتار را انجام ندهید. حد و مرزهای خودتان را در شروع ارتباط مشخص کنید. اگر تمایلی به کنجکاوی دیگران در زندگی خود ندارید، قبل از اینکه رابطه شما شکل ثابتی بگیرد سعی کنید محدود جواب فضولی دیگران را بدهید.  برای تعیین حد و مرز در روابط کلیک کنید.

از آن‌ها دلیل سوالشان را بپرسید

اگر نمی‌خواهید پاسخی بدهید، با گفتن "چطور مگه" می‌توانید آن‌ها را از ادامه صحبت منصرف کنید. چون در اکثر مواقع دلیلی جز فضولی برای سوال‌هایشان ندارند، معمولا آن را پس می‌گیرند.

اگر واقعا سوالشان خصوصی است، به آن‌ها محترمانه توضیح دهید

بسیار مهم است که لحن پاسخ شما محترمانه باشد. اگر حساسیت نشان دهید، کنجکاوی آن‌ها را تحریک می‌کنید. می‌توانید در کمال ادب به آن‌ها بگویید که "این موضوعی که شما از من می‌پرسید خصوصی است و ترجیح می‌دهم در مورد آن با کسی صحبت نکنم".

جواب سر بالا بدهید

اگر نمی‌توانید جلوی سوال پرسیدن طرف مقابل تان را بگیرید، سعی کنید با جواب‌های کوتاه و بی معنی، آن‌ها را از ادامه صحبت منصرف کنید. فراموش نکنید که رسم ادب را در پاسخ‌هایتان رعایت کنید با آن که می‌دانیم فضولی در زندگی دیگران افراد را عصبی خواهد کرد.

تماس تان را کم کنید

اگر واقعا سوالات و رفتار کسی برای تان قابل تحمل بود، تنها کافی است ارتباط خود را کم کرده و با او تماس نگیرید. حتی اگر بدترین برخوردتان را نشان داده باشید، با برقراری ارتباط مجدد به او اجازه کنجکاوی و فضولی در زندگی خود را داده‌اید.

در یک کلام، پاسخ ندهید

در یک کلام، پاسخ ندهید

با بی جواب گذاشتن سوالات خصوصی دیگران، به راحتی می‌توانید مانع از پرسیدن سوالات بیشتر بشوید. احساس اجبار به پاسخ دادن و توجیه کردن در درون خودتان گاه باعث می‌شود دیگران متوجه ناراحتی شما نشوند. شما با پرورش مهارت‌هایی مثل نه گفتن می‌توانید در مقابل خواسته و سوالات دیگران ایستادگی کنید. مشاور روانشناسی به شما کمک می‌کند تا بتوانید این احساسات را در درون خودتان بهتر شناخته و رو‌به‌رو شوید و همچنین بتوانید ارتباط‌های موفقی را شکل دهید که در آن از فضولی دیگران خبری نباشد.

برای آشنایی بیشتر در زمینه مهارت نه گفتن و ارتباط موفق کلیک کنید.

سوالات متداول

چگونه می‌توانیم تمرین کنیم تا فضولی در زندگی دیگران را کنار بگذاریم؟

آنچه که اهمیت دارد درک متقابل است در واقع بهتر است خودتان را به جای فرد مقابل بگذارید و متوجه شوید که چه حسی به شما دست می‌دهد. متاسفانه این موضوع در فرهنگ ما رایج شده و افراد به اسم کنجکاوی در زندگی دیگران فضولی می‌کنند. بهتر است بتوانید آنچه که برای خود می‌پسندید را برای دیگران نیز بپسندید. اگر واقعا در کنترل رفتارهای خود دچار مشکل هستید بهتر است از یک مشاور و روانشناس کمک بگیرید.

برای شناخت بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه فضولی در زندگی دیگران می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*