ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

سرطان سینه در شیردهی | احتمال بروز علائم سرطان سینه در شیردهی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با سرطان سینه در شیردهی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

تشخیص سرطان سینه در شیردهی کمی سخت تر است. اگر به نوزادی شیر بدهید طبیعی است که نگران سلامت سینه های خود باشید. برخی از زنان تعجب می کنند که چگونه ممکن است در دوران شیردهی به سرطان سینه مبتلا شوند. اگرچه نادر است اما یک احتمال همیشگی بوده است. شیردهی می تواند تغییراتی در سینه های شما ایجاد کند که  توجه را به علائم سرطان جلب می کند. اگر متوجه تغییرات غیرعادی مانتد توده های سفت و ثابت در سینه خود شدید بهترین کار این است که به پزشک مراجعه کنید. با وجود درمان های در دسترس غالبا با تشخیص پزشک می توانید به شیردهی ادامه دهید. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

 

تماس با مشاور


شیردهی و توده های پستان

زنانی که شیر می‌دهند اغلب به شدت از احساس سینه‌های خودآگاه هستند. بنابراین معمولاً متوجه هرگونه تغییر فیزیکی در آن ها می‌شوند. یافتن توده های سینه در دوران شیردهی رایج است که می تواند زنان را در مورد سرطان سینه نگران کند. زنانی که می دانند سرطان سینه دارند احتمالاً در مورد ایمنی شیردهی نگران هستند که آیا درمان سرطان آن ها می تواند بر نوزاد تأثیر بگذارد یا خیر. شرایط بسیاری به جز سرطان سینه وجود دارد که می تواند باعث ایجاد توده در سینه و مشکلات شیردهی شود.

اگر توده ها سرطانی باشند تشخیص و درمان آن ها آغاز می شود. در بیشتر موارد پزشک به خانم توصیه می کند که پس از تشخیص سرطان سینه، شیردهی را متوقف کند. بسیاری از درمان‌های سرطان سینه بر شیر مادر تأثیر می گذارند که تأثیرات منفی را به نوزاد منتقل می کند. مواد دارویی موجود در درمان سرطان بر تقسیم سلولی بدن تاثیر دارد. پزشک به تشخیص اینکه کدام درمان برای افراد مبتلا به سرطان سینه بهترین است کمک خواهد کرد. زیرا ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

 

ابتلا به سرطان سینه در شیردهی

امکان ابتلا به سرطان سینه در دوران شیردهی نوزاد وجود دارد اما نادر است. زنان شیرده ۳ درصد از موارد ابتلا به سرطان سینه را تشکیل می دهند. با توجه به منبع معتبر موسسه ملی سرطان برخی تحقیقات نشان می دهد که خطر ابتلا به سرطان سینه به طور موقت در سال های پس از بارداری و زایمان بیشتر است. یک احتمال به افزایش خطر در نتیجه تغییرات هورمونی دوران بارداری برمی گردد. با این حال به طور کلی شیردهی خطر ابتلا به سرطان سینه را به خصوص در زنانی که در دوران پساقاعدگی هستند کاهش می دهد.

ماه های بارداری و شیردهی تعداد سیکل قاعدگی یک زن در طول زندگی را کاهش می دهد که به نوبه خود باعث کاهش قرار گرفتن او در معرض هورمون هایی می شود که می توانند خطر ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش دهند. علیرغم خطر کم، زنان در صورت داشتن هر گونه نگرانی در مورد سلامت سینه خود باید با پزشک صحبت کنند.

1-علائم اولیه سرطان سینه در شیردهی

در بیشتر موارد توده های سینه در زنان شیرده سرطانی نیستند و جای نگرانی ندارند. با این حال زنان باید در مورد وجود توده در سینه ها اگر از بین نمی رود و به رشد خود ادامه می دهد یا فشار دادن آن باعث نمی شود که در بافت سینه حرکت کند همچنین باعث گودی پوست یا شبیه شدن به پوست پرتقال می شود حتما با پزشک مشورت کنند. توده ها تنها نشانه سرطان سینه نیستند. سایر علائم اولیه نیز که شامل موارد زیر می باشد قابل مشاهده خواهد بود. ممکن است برخی از آن ها یا بیشتر این علائم را تجربه کنید که بسته های به تفاوت های فردی متغیر خواهد بود.

 • ترشح از نوک پستان و درد سینه که از بین نمی رود.
 • تغییر در اندازه، شکل یا ظاهر سینه
 • قرمزی یا تیره شدن سینه
 • بثورات خارش دار یا دردناک روی نوک پستان
 • تورم یا گرم شدن سینه
 • اگر توده تازه کشف شده در سینه شما وجود دارد.
 • بعد از حدود یک هفته از بین نمی رود.
 • پس از درمان مجرای مسدود شده در همان محل برمی گردد.
 • به رشد خود ادامه می دهد.
 • حرکت نمی کند و سفت یا سخت است.
 • باعث فرورفتگی پوست می شود که به آن پیو نارنجی نیز می گویند.

2-تشخیص پزشک برای سرطان سینه در شیردهی

اگر پزشک شما مشکوک به سرطان سینه باشد آزمایش‌های خاصی را برای تشخیص درست انجام می‌دهد. ماموگرافی یا سونوگرافی می تواند تصاویری از توده ارائه دهد و به پزشک  در درک اینکه آیا توده مشکوک به نظر می رسد یا خیر کمک می کند. همچنین اگر نیاز به بیوپسی داشته باشید که شامل برداشتن نمونه کوچکی از توده برای آزمایش سرطان است فرایند تشخیص گذاری دنبال خواهد شد.

اگر در دوران شیردهی باشید رادیولوژیست برای خواندن ماموگرافی شما کار نسبتا مشکل تری خواهد داشت. ممکن است پزشک قبل از انجام آزمایش های تشخیصی به شما توصیه کند شیردهی را متوقف کنید اما این توصیه تا حدودی بحث برانگیز بوده است. اکثر زنان می توانند در حین شیر دادن به نوزاد روش های غربالگری مانند ماموگرافی، بیوپسی سوزنی و حتی انواع خاصی از جراحی را انجام دهند. در مورد فواید و خطرات شیردهی حین انجام ازمایشات تشخیصی با پزشک خود مشورت کنید.

 سرطان سینه در شیردهی

دلایل ایجاد توده در زنان شیرده

عوامل متعددی می تواند تشخیص سرطان سینه را برای زنان شیرده یا حتی در حین بارداری دشوارتر کند و مشکلاتی ایجاد کند که بسیار شبیه علائم سرطان سینه است. پزشکان در تشخیص این علائم و توصیه آزمایش سرطان به زنی که در هنگام شیردهی توده پیدا می کند دچار تردید می شوند. زیرا دلایل احتمالی دیگری نیز وجود دارد که فراوانی بیشتری دارند. ماموگرافی و سونوگرافی پستان در دوران شیردهی به احتمال زیاد نتایج مثبت کاذب یا غیر قطعی می دهد. برخی از دلایل ایجاد توده در زنان به شرح زیر می باشد. رای آشنایی با دلایل درد سینه کلیک کنید.

1-ماستیت

ماندن شیر در سینه یا ماستیت التهاب یا عفونت سینه است. به احتمال زیاد به دنبال گرفتگی یا مسدود شدن کانال رخ می دهد. اگر شیر در سینه گیر کند، پروتئین های شیر می توانند انباشته شوند و در نهایت شروع به نشت به بافت های اطراف کنند. علاوه بر توده، ورم پستان می تواند علائم زیر را نیز ایجاد کند قرمزی روی سینه، تب و لرز، احساس ناخوشی. یک زن مبتلا به ورم پستان باید به شیردهی ادامه دهد. تغذیه با شیر مادر می تواند به تخلیه شیر محبوس شده از بافت کمک کند که بهترین راه برای تسکین علائم است.برای آشنایی با عوارض ماندن شیر در سینه یا ماستیت کلیک کنید.

2-آبسه

یک عارضه نادر اما خطرناک ماستیت درمان نشده است. این یکی از راه هایی است که بدن با عفونت مقابله می کند تا از انتشار آن در سراسر بدن جلوگیری کند. مرکز آبسه حاوی یک پاکت چرک و باکتری است. هنگامی که یک آبسه تشکیل می شود، بافت عفونی در مرکز نمی تواند فرار کند. آبسه نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارد و درمان شامل تخلیه و آنتی بیوتیک است. برای آشنایی با بیماری های پستان کلیک کنید.

هر کسی که فکر می کند ممکن است آبسه داشته باشد باید در اسرع وقت با پزشک صحبت کند. کیست ها کیست‌های کوچکی که به نام گالاکتوسل شناخته می‌شوند، گاهی اوقات می‌توانند در سینه ایجاد شوند. آنها حاوی شیر هستند و بسته به مقدار شیر در سینه ممکن است بیایند و بروند. این توده های کوچک معمولاً دردناک نیستند و پس از اتمام شیردهی ناپدید می شوند.

3-گرفتگی در هفته‌های ابتدایی شیردهی

گرفتگی بسیار رایج است. معمولاً سینه‌ها بیش از حد پر از شیر می‌شوند و باعث بروز احساس برآمدگی و ناراحتی می شود. به این حالت گرفتگی می گویند که در مراحل اولیه شیردهی شایع است. اما زمانی که تخلیه ناقص سینه ها وجود داشته باشد نیز رخ  می دهد. علائم پف کردگی به طور معمول باید با خالی شدن سینه ها از بین برود. این وضعیت همچنین ممکن است به مرور زمان کاهش یابد زیرا بدن زن با نیاز نوزاد به شیر سازگار می شود.

کانال های وصل شده سلول‌های ویژه در سینه‌ها، شیر را قبل از اینکه در مجاری کوچک به سمت نوک سینه‌ها حرکت کند تولید می‌کنند. اگر تخلیه شیر خیلی کم باشد یا شیر غلیظ شود می تواند مجرا را مسدود کند. انسداد منجر به گیر افتادن شیر در بافت پستان شده و یک توده دردناک ایجاد می کند. در بیشتر موارد شیردهی مکرر، ماساژ سینه و کمپرس گرم می تواند به رفع گرفتگی مجرا و درمان سفت شدن سینه در شیردهی کمک کند.

 • فیبروآدنوما: فیبروآدنوم تومورهای خوش خیم (غیر سرطانی) هستند که می توانند در پستان ایجاد شوند. وقتی آن ها را لمس می کنید ممکن است مانند تیله زیر انگشتان سما احساس شوند. آن ها معمولاً زیر پوست حرکت می کنند و حساس نیستند.
 • گالاکتوسل: این ها کیست های بی ضرر پر از شیر معمولاً بدون درد هستند. به طور کلی توده های غیرسرطانی صاف و گرد هستند و در داخل سینه حرکت می کنند. توده‌های سرطانی معمولاً سخت و نامنظم بوده و حرکت نمی‌کنند.

 درمان سرطان سینه در دوران شیردهی

درمان سرطان پستان در دوران شیردهی

اگر در دوران شیردهی به سرطان پستان مبتلا شوید غالبا به جراحی، شیمی درمانی یا پرتودرمانی نیاز پیدا می کنید. پزشک با شما صحبت می کند تا تصمیم بگیرید کدام درمان برای شرایط خاص شما بهترین خواهد بود.

1-جراحی و شیردهی

ممکن است برای برداشتن توده یا جلوگیری از رشد سرطانی آن جراحی لازم باشد. این بستگی به وضعیت بیمار دارد. در برخی موارد این شیوه ها شامل ماستکتومی (برداشتن سینه) یا ماستکتومی دوبل (برداشتن هر دو سینه) باشد. وسعت جراحی تعیین می کند که آیا فرد می تواند به شیردهی ادامه دهد یا خیر. بسته به نوع عمل پزشک توصیه می کنند قبل و بعد از جراحی برای برداشتن تومور همچنان به شیردهی ادامه دهید یا خیر. با پزشک خود در مورد اینکه آیا ادامه شیردهی برای شما و کودک بی خطر است یا خیر صحبت کنید. در این رابطه مطالعه مقاله با سرطان چطور زندگی کنیم پیشنهاد میشود.

اگر ماستکتومی دوبل انجام دهید نمی توانید شیر بدهید. درمان پستان با پرتودرمانی پس از لامپکتومی به این معنی است که معمولاً شیر کمی تولید می کنید یا اصلاً شیر تولید نمی کنید. با این حال بسته به تشخیص پزشک همچنان می توانید با سینه درمان نشده شیر بدهید. از پزشک خود بپرسید که چه داروهایی را قبل و بعد از جراحی دریافت خواهید کرد و آیا برای نوزادی که از شیر مادر تغذیه می‌کند بی‌خطر هستند یا خیر. ممکن است لازم باشد قبل از شروع مجدد شیردهی، شیر خود را پمپاژ کرده و برای مدتی دور بریزید. برای آشنایی با مبارزه با بیماری سرطان کلیک کنید.

2-شیمی درمانی و پرتودرمانی در شیردهی

اگر به شیمی درمانی نیاز دارید باید شیر دادن به نوزاد را متوقف کنید. داروهای قوی مورد استفاده در شیمی درمانی می توانند بر نحوه تقسیم سلولی در بدن تأثیر بگذارند. با تشخیص پزشک ممکن است بتوانید در حین دریافت پرتودرمانی به شیردهی ادامه دهید. بستگی به نوع تابشی دارد که دریافت می کنید. برخی از زنان می توانند فقط با سینه سالم شیر بدهند. کادر پزشکی خطرات را توضیح می دهد تا فرد تصمیمی آگاهانه بگیرد. شیردهی در طول درمان سرطان ممکن است امکان پذیر باشد اما مشورت با پزشک قبل و در طول فرآیند درمان ضروری است. برای آشنایی با نحوه صحیح رفتار با بیماران سرطانی کلیک کنید.

3-عوارض جانبی و پیش اگهی درمان

مهم است که اگاهی کافی از چند عارضه جانبی ناشی از درمان داشته باشید که شامل مواردی از جمله خستگی و ضعف، درد و حالت تهوع و کاهش وزن خواهد بود. در چنین شرایط درمانی برای مراقبت از کودک کمک درخواست کنید تا زمانی برای استراحت و بهبودی داشته باشید.

چشم انداز سرطان سینه در زنان جوان ‌تر تهاجمی ‌تر است اما تشخیص زودهنگام می ‌تواند وضعیت شما را بهبود ببخشد. خطر ابتلا به سرطان سینه در دوران شیردهی کم است اما اگر سرطان در شما تشخیص داده شود معمولا می توانید به کودک خود شیر بدهید. با پزشک خود در مورد بهترین گزینه ها برای موقعیت منحصر به فرد خود صحبت کنید. تیم پزشکی می توانند به شما کمک کنند تا تصمیم بگیرید که آیا شیردهی در طول درمان سرطان گزینه خوبی برای شما و کودک شما خواهد بود یا خیر.

 علائم سرطان سینه در شیردهی

سخن آخر

تصمیمات متنوعی هنگام تشخیص سرطان سینه برای روند شیردهی وجود دارد. انتخاب برای توقف یا ادامه شیردهی ممکن است انتخاب دشواری باشد. اگر تصمیم به ادامه شیردهی دارید بهتر است یک متخصص شیردهی پیدا کنید تا به شما در مقابله با هر چالش قابل پیش بینی یا عیرمنتطره کمک کند. دستیابی به حمایت عاطفی می تواند به شما در مدیریت تشخیص کمک کند. برای ایجاد یک سیستم پشتیبانی، اطراف خود را با خانواده، دوستان و یک تیم پزشکی خوب احاطه کنید. همچنین با یک مشاوره روانشناسی حضوری یا آنلاین با دیگرانی که در شرایط مشابه شما هستند ارتباط برقرار کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*