ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

فواید دوستی | آثار و فواید دوستی برای کودکان و بزرگسالان

فواید دوستی بر سلامت انسان ها تاثیر بسزایی می‌گذارد و به رشد اجتماعی آن‌ها کمک می‌کند. افراد از همان ابتدای کودکی به دنبال یافتن دوست و همراهی برای خود هستند تا در شرایط مختلف زندگی کنار آنها باشند. داشتن دوستان زیاد در زندگی فواید زیادی بر سلامت جسمی و روحی انسان دارد. یک دوست خوب می‌تواند باعث پیشرفت و رشد شما در زندگی شود. بهتر است که با فواید داشتن دوست در زندگی آشنا باشید. آگاهی این فواید می‌توانند برانگیزه‌ شما در گسترش روابط دوستی تاثیر گذار باشند.

تماس با مشاور

 

فواید دوستی بر سلامت جسمی 

دوستی ها می توانند تأثیر زیادی بر سلامت و رفاه شما داشته باشند، اما ایجاد یا حفظ دوستی ها همیشه آسان نیست. اهمیت ارتباط اجتماعی در زندگی خود را درک کنید و بدانید که چه کاری می توانید برای ایجاد و پرورش دوستی های پایدار انجام دهید. دوستان خوب برای سلامتی شما مفید هستند. دوستان می توانند به شما در جشن گرفتن اوقات خوب کمک کنند و در زمان های بد حامی و کمک حال باشند. دوستان از انزوا و تنهایی ناخواسته شما جلوگیری می کنند و به شما این فرصت را می دهند که همراهی لازم را نیز ارائه دهید. دوستان همچنین می توانند احساس تعلق و هدف، شادی خود را افزایش و استرس را کاهش دهید. اعتماد به نفس و ارزش خود را بیشتر کرده و به شما کمک می کند تا با آسیب هایی مانند طلاق، بیماری جدی، از دست دادن شغل یا مرگ یکی از عزیزان کنار بیایید. شما را تشویق به تغییر یا اجتناب از عادات سبک زندگی ناسالم، مانند نوشیدن بیش از حد الکل یا ورزش نکردن کنند.

۱. دوستی ها سبب افزایش طول عمر می‌شوند

یکی از فواید دوستی در زندگی افزایش طول عمر می‌باشد. افرادی کمتر دچار پیری و مرگ زودرس می‌شوند که دوستان بیشتر و روابط اجتماعی گسترده تری نسبت به افرادی که بیشتر در انزوا هستند دارند. تحقیقات نشان داده است که تاثیر روابط اجتماعی بر طول عمر دو برابر بیشتر از ورزش کردن است. همچنین تنهایی و انزوا، استرس مزمن را افزایش می‌دهد.

دوستان همچنین نقش مهمی در ارتقای سلامت کلی شما دارند. بزرگسالان با ارتباطات اجتماعی قوی خطر ابتلا به بسیاری از مشکلات سلامتی مهم از جمله افسردگی، فشار خون بالا و شاخص توده بدنی ناسالم (BMI) را کاهش می دهند. در واقع، مطالعات نشان داده‌اند که افراد مسن‌تر که روابط معنادار و حمایت اجتماعی دارند، احتمالاً طولانی‌تر از همسالان خود با ارتباطات کمتر، زندگی می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه راه های بهبود و تقویت روابط اجتماعی کلیک کنید.

۲. ارتباط با دوستان سبب ارتقای سلامت می شود

ارتباطات اجتماعی تاثیراتی را در سلامت افراد ایجاد می‌کنند. مجموعه‌ای از شاخصه‌های بیولوژیکی در بدن افراد اجتماعی و کسانی که دوستان زیادی در اطراف خود دارند، بهتر از افراد منزوی عمل می‌کنند.
برخی از این شاخصه ها شامل فشار خون،شاخص توده‌ی بدنی (BMI)، اندازه‌ دور کمر و میزان التهاب بدن ( که با اندازه‌گیری میزان «پروتئین واکنشیِ C» در خون به‌ دست می‌آید) می‌باشد. حتی در افراد مسن کاهش روابط اجتماعی سبب افزایش ریسک فشار خون تا بیش از دو برابر شود.

فواید دوستی بر سلامت روحی و ذهنی 

۱. دوست شدن با دیگران سبب افزایش سلامت ذهن می‌شود

یکی ازفواید دوستی افزایش سلامت ذهن می‌باشد. افرادی که احساس دوست داشتن را به شما هدیه می‌دهند، باعث افزایش اعتماد به نفس و سلامت روحی شما می‌شوند. برای مثال هرچه میزان احساس تنهایی‌ در سالمندان بیشتر شود، ریسک زوال عقل آنها نیز افزایش می‌یابد. ادراک ذهنی افراد از اینکه دوستی در زندگی ندارند سبب افت توانایی های شناختی در مغز می‌شود.

۲. دوستان در مسیر زندگی یکدیگر تاثیر می‌گذارند

افرادی که با یکدیگر در یک گروه دوستی قرار دارند می‌توانند در انتخاب مسیرهای زندگی یکدیگر نقش داشته باشند همچنین از فواید دوستی می‌توان به رقابت بین آن‌ها اشاره داشت. مثلا زمانی که فردی تغذیه‌ سالمی دارد و ورزش می‌کند تا وزن خود را کاهش دهد ممکن است دوستان او نیز درباره‌ی سبک زندگی سالم‌تر او ایده بگیرند.

۳. دوستان شما را در شرایط سخت یاری ‍می‌کنند

از فواید دوستی می‌توان به همیاری یکدیگر اشاره داشت. در شرایط سخت دوستان بسیار می‌توانند یاری دهنده و امید دهنده باشند. تحقیقات زیادی نشان داده است که بیماران سرطانی که در ارتباط با افراد دیگر و دوستانشان قرار می‌گیرند روند بهبود سریعتر و عمر طولانی تری نسبت به دیگر بیماران دارند.

&l

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*