ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

طفره رفتن از پاسخ به سوالات خصوصی | روش های معجزه آسا!

طفره رفتن از پاسخ به سوالات خصوصی برای برخی مشکل است. شاید تاکنون برایتان پیش آمده باشد که برخی افراد در مورد مسائل خصوصی و شخصی کنجکاوی نشان می دهند و می خواهند سوالاتی از شما بپرسند اما شما نمی خواهید به آنها پاسخ دهید. اینکه شما در جمع فامیلی باشید یا در یک مصاحبه شغلی، برخورد با کسانی که بخواهند مسائل شخصی را بدانند خسته کننده است. برای آشنایی با راه های طفره رفتن از پاسخ دادن به سوالات دیگران از مشاوره تلفنی فردی مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور


راه های طفره رفتن از پاسخ به سوالات خصوصی

در جمع ها یا دورهمی هیا دوستانه و خانوادگی هنگامی که با کسی احساس صمیمی تری می کنید این امکان وجود دارد که از شما سوالات خصوصی درباره زندگی یا شغل یا اقتصادتان پرسیده شود. سوالات اگر می خواهید بدانید که چگونه از پاسخ به هر سوالی که باب میلتان نیست فرار کنید بهتر است به نکات زیر توجه کنید.

1-طفره رفتن از پاسخ به سوالات خصوصی |  کلی گویی

هنگامی که در جمع از شما در مورد مسائل سیاسی یا دیدگاه شخصیت سوالاتی می شود اگر نمی‌خواهید نظرتان را با جزئیات بگویید یا خودتان را عضو گروه یا حزب خاصی نشان دهید بهتر است در چنین مواقعی پاسخ کلی دهید و از ارائه نظر به صورت جزئی خودداری کنید. مخصوصا اگر لحنتان را از منفی به مثبت تغییر دهید اثر گذاری بیشتری بر دیگران خواهید داشت.

2-به یک موضوع شخصی مرتبط اما ایمن‌تر بپردازید

گاهی اوقات سوال های چالش برانگیز اطرافیان را می توانید گفتگو را مستقیماً به سمت منطقه امنتر ببرید. مثلاً هنگامی که از شما در مورد مسائل مالی سوال می شود می توانید سوال را به موضوعی تغییر دهید که چگونه به تازگی آغاز به تهیه یک بودجه مفید کرده اید. به جای پاسخ دادن به سوالاتی در مورد اینکه چرا شما از کارتون اخراج شده اید می توانید در مورد موفقیت برای شغل جدید خودتان یا چگونگی جستجوی شغل مکالمه کنید. به گونه‌ای رفتار کنید که گویی به آنچه که سوال پرسیدند می پردازید و احتمالاً سوال کنندگان آن را رها میکنند.

3-طفره رفتن از پاسخ به سوالات خصوصی | حواس پرتی

یکی از راه های ساده برای پیشگیری از یکسال ناخوشایند در یک جمع خانوادگی ایجاد عوامل حواس پرتی است. بدون تردید برای هیچ فردی پاسخی که شما به سوالاتشان می‌دهید مهم نیست. بهترین راه این است که نشان دهید متوجه سوال نشده اید و نسبت به انجام یک فعالیت جدید مانند تماشای بازی فوتبال یا فیلم اقدام کنید.

4-میز ها را بچرخانید

شما در عشق جنگ و دیگر سوالات نامربوط می توانید از تکنیکی به نام چرخش میزها استفاده نمایید. منظور از اصطلاح چرخش میزها این است که خودتان را به جای فرد مقابل قرار دهید. با پرسیدن همان سوال از فرد در برابر یک سوال تهاجمی عقب‌نشینی کنید. این کار باعث می‌شود که شما از موضوع دور تر شوید چرا که سوال کننده نیاز است تصمیم بگیرد که آیا واقعاً می خواهد در مورد این موضوع بحث کند یا نه.

اگر آنها در مورد رابطه شما سوال می پرسند  با پرسش در مورد رابطه آنها از این سوال دور شوید. اگر دیگران در مورد رئیس شما در محل کار سوالاتی میپرسند می‌توانید شما این سوال را از آنان بپرسید که کار خودشان چگونه پیش می رود.

5-طفره رفتن از پاسخ به سوالات خصوصی | درخواست مشاوره از پرسنده

یک راه آسان برای پیشگیری از پاسخ دادن به یک سوال نامربوط این است که مسئولیت را به عهده فرد مقابل بگذارید. یکی از راه هایی که می توانید این کار را انجام دهید این است که در مورد مسائلی که سوال می پرسند راهنمایی و مشاوره بخواهید. مثلاً اگر یک فرد متاهل از شما سوال می پرسد که چرا هنوز با فردی که در رابطه هستید نامزد نکرده‌اید می‌توانید از او راهنمایی هایی برای بلند مدت کردن یک رابطه بپرسید. یا اگر کسی در مورد تربیت فرزند تان سوال می پرسد از او کمک بگیرید که چگونه فرزندان خود را خوب تربیت کرده است.
طفره رفتن

6-از خودتان سوال بپرسید

مردم به علت مختلف سوالات نامربوط و ناخوشایند می پرسند. ممکن است کسی نیت بدی نداشته باشد اما بسیاری از اوقات آنها متوجه این نیستند که با پرسش این مسائل از حد خود عبور کردند. به فردی که با او صحبت می کنید در چنین مواقعی حالت شک و تردید بدهید و با ادب سوال نامربوطش را با یک سوال از خودتان منحرف کنید. مثلا اگر فردی در مورد رابطه عاطفی شما سوال می پرسد می توانید اینگونه پاسخ بدهید که "آیا نگران این هستید که من تنها هستم". در پاسخ به سوالی که در مورد پایان نامه یا پیدا کردن کار از شما می پرسند می توانید اینگونه بگویید که "آیا نگران وضعیت مالی من هستید".

7-سوال را با تعارف به سوال کننده منحرف کنید

تعارف یک راه مناسب جهت منحرف کردن و خنثی کردن یک موقعیت نامطلوب می باشد. به عنوان مثال اگر کسی در مورد کاهش یا افزایش وزن شما صحبت می‌کند که منجر به ناراحتی و آزردگی خاطرتان می شود می توانید از ظاهر خود تعریف کنید یا اگر کسی از شما این سوالات را می پرسد که چه زمانی ازدواج می کنید یا چه موقع بچه دار می شوید می توانید با تعریف و تمجید از عروسی باشکوه چند سال پیش یا گفتن چیز های خوشایند در مورد آخرین دستاورد فرزندشان موضوع را کاملاً منحرف کنید. حواس پرتی راه مناسبی برای طفره رفتن از پاسخ به سوالات ناخواسته است.

8-طفره رفتن از پاسخ به سوالات خصوصی | شرمنده کردن

اگر سوالی کاملاً بی ارتباط است می توانید به طور نامحسوس فرد را به خاطر فضولی و کنجکاوی دیگران در مسائل خود او شرمسار سازید. این کار را با شوخی انجام دهید تا همه چیز واضح باشد. مثلا می توانید بگویید شما چقدر کنجکاو هستید اینطور نیست یا من فکر می کنم این سوال فراتر از یک مهمانی است. با این تکنیک همه چیز را خیلی راحت خاموش می کنید.

9-به جای پاسخ مشاوره ارائه دهید

مثلاً اگر فردی در مورد کاهش وزن شما سوالاتی می پرسد و نمی خواهید در مورد جزئیات آن چیزی بداند به راحتی نکته را در مورد مربی بدنسازی مورد علاقه خود بیان کنید و به او پیشنهاد دهید که اگر توانست با او در ارتباط باشد. اگر فردی یک سوال تهاجمی در مورد متارکه اخیرتان از شما پرسید به کسی که از شما سوال پرسیده به صورت نصیحت به او بگویید که به شما کمک کرد تا بعد از طلاق بهتر شود.

10-با ابهام پاسخ دهید

راحت ترین راه برای پاسخ دادن به سوالات ناخواسته این است که کمی در پاسخ های خود جایی برای تغییر موضوع قرار دهید یا به بیان دیگر آنقدر با اطمینان پاسخ ندهید که بحث شما ادامه دار شود. مثلاً اگر فردی از شما این سوال را پرسید که چرا شغل کم درآمد خود را رها نمی کنید و به دنبال شغل جدید نیستید با یک جمله راحت اینگونه پاسخ دهید" چه کسی میداند؟ هنوز باید صورتحساب ها و بدهی ها در این مدت پرداخت شود. یا اگر کسی از شما پرسید که کی فارغ التحصیل می شوید با حالت ابهام جواب دهید که مطمئن نیستید حرف می زنید در فلان تاریخ.
پاسخ به سوالات دیگران

11-با شوخی بحث را منحرف کنید

تحقیقات نشان می دهد که شوخی و طنز یکی از بهترین نکات انحرافی است که می توانید با آن از موضوع منحرف شوید. مثلا اگر کسی از شما پرسید چقدر درآمد دارید می توانید با شوخی جواب دهید که چندین میلیارد دلار در سال یا کافی نیست. در چنین مواقعی افراد متوجه می‌شوند که از حد خود عبور کرده اند. برای آشنایی بیشتر در زمینه مهارت های ارتباطی کلیک کنید.

12-در مورد ناراحتی خود صریح باشید

مهم نیست که چه کسی سوال می پرسد این را بدانید که شما حق دارید به یک سوال بی ارتباط واکنش نشان دهید و به فرد مقابل بگویید که با این حرف ها سبب ناراحتی شما شده است. در چنین گفت‌وگوهایی همیشه شما حرف دارید که یک سوال بی ارتباط یا ناخوشایند پاسخ های این چنین پاسخ دهید:" این سوال شما از لحاظ احساسی سرشار از هیجان است یا یک سوال خصوصی است بنابراین ترجیح می‌دهم درمورد آن حرفی نزنم".

13-خود را از یک مکالمه ناراحت کننده معاف کنید

اگر در یک مهمانی در یک گفتگوی گروهی هستید و مکالمه آنها شروع به انحراف به موضوعاتی می کند که دوست ندارید در مورد آنها حرفی بزنید سعی کنید تا حد امکان بهانه ای برای ترک آن جمع بیاورید. گفتن اینکه می خواهید از سرویس بهداشتی استفاده کنید بسیار راحت تر از استفاده از دیگر تکنیک های روابط اجتماعی برای فرار از سوالات بی‌ارتباط است.

14-سوالی که خودتان دوست دارید را جواب دهید

این ترفند را به عنوان تکنیک پل زدن بیان می کنند. در این روش یک پاسخ مناسب می تواند این چنین باشد:" من فکر می کنم آنچه که شما می خواهید راجع به من بدانید این باشد...، در واقع فکر می کنم آنچه که می خواهید راجع به آن بدانید این است که...". استفاده از این روش برای مقابله با سوالات بی ارتباط و ناخوشایند است. مثلاً اگر دوستان از شما بپرسد که بالاخره کی میخواهید پیشرفت کنید می توانید با چیزی اینگونه پاسخ دهید: "فکر می کنم آنچه واقعاً می خواهید از من بپرسید این است که چگونه از این دوران خوشایند در شغلم لذت می برم و از آنجا ادامه دهید".

15-از تکنیک پاسخ پل برای تغییر موضوع استفاده کنید

یک راه بسیار عالی برای طفره رفتن از پاسخ به سوالات شخصی استفاده از تکنیک پاسخ پل می باشد. پل یکی از مهارت های کلامی میان فردی است. طبق تحقیقات وقتی که یک سوال را از نقطه ای آسیب پذیر یا نامطلوب دور می‌کنید به سمت مرحله ای می‌روید که احتمالاً نتایج مثبتی برای شما دارد. مثلاً به جای پاسخ دادن به یک سوال خصوصی در مورد دین و عقاید خود موضوع را به یک فرد معروف تغییر دهید که به تازگی تغییر مذهب داده است یا اگر واقعاً اهمیت نمی‌دهید در مورد یک خبری معمولی حرف بزنید که با موضوعی که از شما پرسیده است ارتباط داشته باشد. به گفته مک درموت عبارت پل اینگونه می تواند باشد" من در مورد چیزی که نمی دانم نمی توانم با قطعیت به شما حرفی بزنم اما این چیزی است که من میدانم".

16-از یک دوست کمک بگیرید

برخی اوقات شما می دانید که فردی قصد دارد که از شما سوال ناخواسته بپرسد. مثلاً شما با یکی از اقوام خود به یک شام خانوادگی می‌روید که می خواهند در مورد زندگی مشترک شما پرس و جو کنند. اگر می توانید از قبل آن سوالات ناخوشایند را پیش بینی کنید از یکی از اعضای خانواده خود بخواهید که در چنین مواقعی دست به کار شود و مانع از پاسخ دادن شما شود. یک خواهر یا برادر می تواند راحت وارد صحبت شود و با گفتن موارد این چنینی که" اوه لطفاً به پاسخ دادن نکنید"، نجاتتان دهد.

17-صادق باشید

اگر دیگران گاهی اوقات از شما سوالاتی می پرسند که بالاخره کی می‌خواهید با فرد مورد علاقه تان ازدواج کنید و موضوع را رسمی کنید. در صورتی که شما واقعاً قصد را دارید که فعلاً ازدواج نکنید و در فکر آن نیستید بهتر است صادقانه پاسخ دهید. می‌توانید اینگونه جواب دهید که کاملاً از وضعیتی که دارید راضی هستید و فعلا نیازی ندارید که شرایط تان را تغییر دهید یا اینکه برای یک نامزدی طولانی مدت جهت شناخت بیشتر برنامه‌ریزی کرده اید و هر دو تان هم از این وضعیت رضایت دارید.

18-دیگران را به چالش بکشید

مثلاً اگر شما نمی خواهید جشن عروسی بگیرید و دیگران دائما در مورد آن از شما سوال می پرسند می توانید بگویید که چه لزومی به انجام این کار است؟ خیلی از مردم فکر نکردند که چرا باید جشن بگیرند؟ از فرد سوال کننده بخواهید تا نظرش را در مورد گرفتن یا نگرفتن عروسی بیان کند. با این تکنیک زمان صرف همین موضوع می شود و وقت می گذرد و بحث دیگر به جزئیات نمی رسد. حرف خود را عوض کنید و اگر فرد مقابل متاهل است از او سوالاتی در مورد مراسم عقد و نامزدی اش بپرسید.

 

وقتی مورد سوال واقع شده اید

وقتی از شما سوال خصوصی پرسیده شود لحظه سختی هست برخی اوقات خیلی افراد دروغ گفتن را پیشه می کنند اما این را بدانید که با این کار شما به دام مشکلات بعدی می‌افتید.

1-خونسردی خودتان را حفظ کنید

در شرایط دکتری که حس می‌کنید گیر افتاده اید برای چاره ای ندارید در ابتدای امر کاملا خونسرد باشید چند لحظه‌ای تحمل کنید و فکر کنید. این کاملاً طبیعی است که برای پاسخ به بعضی سوالات به چند ثانیه فکر کردن نیاز دارید. شاید گاهی اوقات سوالی که از شما پرسیده می شود باعث یادآوری خاطرات ناراحت کننده قبلی برایتان می شود و در چنین مواقعی بهتر است از حالت احساس خشم یا غم و بهت خودداری کنید. اجازه ندهید دیگران در چنین وضعیتی به شما حس دلسوزی داشته باشند. معمولاً جواب های کوتاه موثر تر هستند و نشان می دهند که شما نمی خواهید در مورد آن موضوع بیشتر صحبت کنید.

2-رودربایستی را کنار بگذارید

خیلی از افراد به خاطر خجالت کشیدن برخلاف میل شان مجبور می‌شوند به سوالات پاسخ دهند. این را بدانید که زندگی شما دست خودتان هست و در نهایت خودتان هستید که تصمیم بگیرید آیا می خواهید راجع به هر چیزی حرف بزنید یا خیر. اگر شما با افرادی برخورد کردید که مراعات حال تان را نمی کنند و همچنان می خواهند از زندگی خصوصیتان سردر بیاورند بهتر است مودبانه و در نهایت اعتماد به نفس به چشمانشان بنگرید و بگویید که پاسخ به این سوالات ناراحتتان می کند.

3-رک باشید

همه شما انسان هایی را در زندگی تان دارید که احساس آرامش بیشتری در کنارشان دارید که بخواهید با آنها در مورد مسائل تان صحبت کنید این افراد شما را می شناسند و از سوالات در مورد موضوعاتی که ناراحتتان می کند خودداری می‌کنند اما گاهی ممکن است متوجه نباشند. اگر بحثی که باعث ناراحتی تان می شود توسط این افراد گفته شود می توانید رک باشید و در کمال احترام با عذرخواهی بگویید که دوست ندارید در مورد آن حرف بزنید.

 

سخن آخر

همه افراد در زندگی خود مسائل و موضوعاتی دارند که دوست ندارند در مورد آن به دیگران اطلاعاتی بدهند و یا بقیه کنجکاوی کنند. داشتن چارچوب و حریم خصوصی باعث می شود که اجازه ندهید هر فردی از شما اطلاعات داشته باشد. اما این که بدانید چگونه و با چه لحنی بدون ناراحت کردن فرد مقابل از پاسخ دادن طفره بروید امری مهم است و نیاز به مهارت دارد. اگر در این زمینه دچار مسئله هستید توصیه می شود که از مشاوره روانشناسی کمک بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*