ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بی اشتهایی و اعتیاد | رژیم غذایی مناسب بعد از ترک

بی اشتهایی و اعتیاد چقدر به یکدیگر مرتبط اند؟ حتماً تا کنون در مورد عوارض گوناگون اعتیاد بر جسم و روان انسان مطالبی خوانده اید سوال اینجاست که آیا اعتیاد میتواند بر اشتهای افراد هم تاثیر بگذارد یا خیر. گاهی دیده شده است کسانی که دچار بی اشتهایی شدند برای میل به خوردن غذا رو به الکل می آورند و یا کسانی که دچار چاقی مفرط شده اند برای مهار اشتهای خود از مواد مخدر استفاده می کند در حالی که تمامی این کارها عوارض خطرناکی دارد. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

شناخت ارتباط بی اشتهایی و اعتیاد

مصرف مواد مخدر الکل یا دیگر مواد اعتیاد آور جهت افزایش یا کاهش وزن و یا محدود کردن اشتها میتواند صدمات زیادی به سلامت افراد و روان آنها وارد کنند. به همین دلیل ادامه محدودیت های مواد غذایی و اجتناب از استفاده مناسب غذا می تواند برای بدن مضر باشد. همچنین استفاده همزمان مواد مخدر یا الکل می‌تواند منجر به ایجاد صدمات زیادی به اندام های حیاتی در فرد شود. استفاده از مواد مخدر و اعتیاد آور می تواند سبب افزایش تمایل افراد به مصرف عادت های غذایی نامناسب و علاوه بر این تشدید نشانه‌های اختلال تغذیه شود.
برخی از ضروری ترین مواد مخدری که توسط افراد مبتلا به اختلالات تغذیه مورد استفاده قرار می گیرد شامل هروئین، کوکائین، دیورتیک ها، آمفتامین، ملین ها و الکل هستند. برخی اوقات افراد برای از بین بردن نشانه های اضطراب و افسردگی رو به استفاده از مواد مخدر یا الکل می آورند اما بهتر است بدانید که این کار جهت سرکوب رفع احساس گناه یا استرس می تواند فرد را در یک چرخه بی انتهایی از مصرف مواد به دام انداخته و او را درگیر اعتیاد خطرناکی کند.

1-سوء مصرف مواد، ارتباط اعتیاد و بی اشتهایی

در مورد ارتباط اعتیاد و بی اشتهایی در کنار اعتیاد به الکل و دیگر مواد مخدر می تواند سبب صدمات جدی به افراد شود. کسی که دچار اختلالات سوء تغذیه ای است در صورت استفاده مواد مخدر یا الکل سریعتر تاثیر می پذیرد. استفاده الکل با معده خالی سبب ایجاد آسیب های جبران ناپذیر به افراد می‌گردد که مهمترین آنها شامل کاهش قدرت حافظه، مسمومیت با الکل، آسیب های ناشی از استفاده از الکل و حتی صدمات جدی مغزی. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به الکل کلیک کنید.
بهتر است توجه کنید که دفع جسمانی ناشی از بی اشتهایی می تواند عوارض گوناگونی را در افراد دچار بی اشتهایی در اثر سوء مصرف مواد ایجاد کند که برخی از آنها شامل اصطلاح خستگی، افسردگی، بالا رفتن فشار خون و ضربان قلب غیر طبیعی، مشکلات تنفسی، ریزش مو و مرگ است.

2-بی اشتهایی و اعتیاد |اعتیاد به الکل

کسانی که دچار اختلالات تغذیه هستند به استفاده الکل رو می آورند. ارتباط اعتیاد و بی اشتهایی درس سوء مصرف الکل به شکل همزمان در بین دانشجویان دانشگاه ها و حتی زنهای جوان رواج دارد. کسانی که دچار اختلال پرخوری و اضافه وزن هستند مخصوصاً در دختر ها، سابقه سوء مصرف الکل هم وجود دارد. در جوان ها و نوجوان احتمال دارد برای تسکین شرایط استرس‌زا همچون امتحانات به استفاده تفریحی الکل و دیگر مواد رو بیاورند. در چنین وضعیتی افراد می‌تواند فوراً دچار وابستگی فیزیکی ذهنی و روانی به مواد مخدر یا روانگردان شوند.

3-ارتباط اعتیاد به محرک و اختلال بی اشتهایی

مواد محرک از جمله داروهایی هستند که سبب از بین رفتن اشتها در افراد می‌شوند و میزان انرژی فرد را به میزان زیادی تغییر داده و افزایش میدهند. این دسته از مواد اعتیاد آور تاثیرات سرکوب کنندگی اشتها هستند که مهمترین آنها کوکائین می باشد که سبب بالا رفتن شدید آدرنالین در افراد مبتلا به اختلالات تغذیه شده و منجر به ایجاد بی اشتهایی در انسان می شود. آدرال پنجم دیگر محرک ها توانایی تمرکز هنگام درس خواندن و کار را بالا میبرد. از طرف دیگر مراکز مرتبط با اشتها در مغز را مختل میکند. آدرال از جمله داروهایی محسوب می‌شود که توسط متخصصان تجویز می‌شود و می‌توان عوارض ناخوشایندی همچون خستگی، اضطراب، ضربان قلب غیر طبیعی، افسردگی و فشار خون بالا، مشکلات تنفسی، و سکته مغزی و مرگ ناگهانی ایجاد کند.
بی اشتهایی و اعتیاد 

بی اشتهایی و اعتیاد

بهتر توجه کنید که دچار بی اشتهایی است برای به دست آوردن وزن ایده آل خود و یا دوری از احساس افسردگی و درد ناشی از سوء تغذیه احتمال دارد به مصرف مواد و بیاورد. حال بهتر توجه کنید که موضوع اعتیاد به مواد مخدر اهمیت زیادی دارد که می‌تواند سبب ایجاد اختلالات تغذیه‌ای و اختلال در مکانیسم مقابله با اعتیاد به مواد مخدر یا الکل شود. مثلا استفاده از ماری جوانا یا الکل می‌تواند شخص را نسبت به پرخوری حساس تر کند و سبب کمبود وزن بشود.
چنانچه اختلال سوء مصرف مواد و اختلالات تغذیه ای دیگر بدون درمان باشند می‌تواند منجر به بروز عادات ناخوشایند و مخربی در انسان شود که بهبودی از آن را بدون کمک های متخصصان غیرممکن کند. اعتیاد صدمات جبران ناپذیری به سلامت روان و جسم انسان می دهند و برای او همچون یک سم است. یکی از این صدمات جدی صورت خطی است. خیلی از مواد مخدر مست قیمت روی دستگاه گوارش تاثیر گذاشته و سبب می شود که بدن فرد دچار اعتیاد نسبت به یک فرد معمولی مواد بیشتری طلب کند.

1-اثرات منفی اعتیاد بر روی تغذیه

هرچند ایجاد اختلال در دستگاه گوارش تنها آسیب اعتیاد نیست بلکه اعتیاد می تواند سبب شود که فرد دیگر به تغذیه خود توجهی نکند و همین موضوع مهم را در اولویت پایین تری قرار دهد. همچنین مواردی مانند اخراج از کار به خاطر اعتیاد و عدم تمکن مالی برای خرید مواد مغذی مناسب در این جریان نقش دارند. از دیگر مشکلات تغذیه استفاده کنندگان مواد می توان به کم اشتهایی و مصرف کمتر مواد مناسب برای بدن، تحلیل رفتن عضلات و اندام ها، بالا رفتن دفع مواد مغذی به علت افزایش دفع ادرار و یا اسهال، ضایعات کبدی و تهی شدن ذخایر کبدی، غیر فعال شدن ویتامینها و کوآنزیم هایی که در متابولیسم مواد مغذی شرکت دارند اشاره کرد.
همچنین فردی که درگیر اعتیاد شده است استرس و پریشانی زیادی را تجربه می‌کند که همین امر می‌تواند مواردی همچون استفراغ و اسهال ایجاد کند که سبب به هم خوردن تعادل مایعات در بدن و اختلال در کالریک بدن شود. همچنین درمورد قرص ترک اعتیاد اسهال بخوانید.
سیستم ایمنی بدن در بیشتر افراد معتاد به علت مختلفی از جمله رژیم غذایی نامناسب دچار مشکل می شود و به همین دلیل افراد درگیر اعتیاد که در معرض ویروس ایدز هستند احتمال آلوده شدنشان هم بالا میرود. رژیم غذایی ناکافی از عوامل محرک رشد و انتشار ویروس تا مراحل ایجاد عفونت است. چنانچه ویروس ایدز در فرد درگیر اعتیاد تشخیص داده شود بهتر است از رژیم غذایی سرشار از کالری و مواد مغذی در کنار مکمل استفاده شود.

2-بی اشتهایی و اعتیاد |مشخصات رژیم غذایی افراد معتاد

کاهش دریافت ویتامین های مهم چون ویتامین آ و ویتامین c که نقش آنتی اکسیدانی را دارند و سبب کم شدن التهاب و عفونت می گردند. کاهش دریافت عناصر مهمی همچون آهن و روی که می‌تواند سبب کاهش اشتها و توان فیزیکی در افراد معتاد شود. دریافت انرژی روزانه در زن های معتاد ۹۷۸ و در مردهای معتاد ۱۲۶۵ کیلو کالری می باشد که کمتر از دریافت افراد معمولی است.
دریافت پروتئین روزانه زنان معتاد هم ۳۹ گرم و در مردان معتاد ۴۹ گرم میباشد که از میزان دریافتی افراد عادی کمتر است. وضعیت دریافت مواد غذایی افراد معتاد بسیار همانند افراد درگیر بیماری ایدز است. در افراد دچار اعتیاد به تریاک معمولاً یبوست دیده می‌شود و در بیشتر معتادان به جز ماری جوانا بی اشتهایی وجود دارد. همچنین در مصرف کنندگان شیشه هم از دست دادن آب بدن و بیش فعالی دیده می شود.  برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم اعتیاد به شیشه کلیک کنید.
برای شناسایی عادات غذایی بهتر است برای خودتان جدول درست کنید و آنچه که می خورید و محل و موقعیت غذا خوردن و وضعیت روانی خودتان را در حین مصرف غذا یادداشت نمایید. این جدول باعث می شود که اشتباه عادت های غذایی خود را پیدا کنید و آنها را تصحیح نمایید.  
تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد

تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد با مواد غذایی

عوامل موثری در کمک به جسم و تقویت آن پس از ترک موثر است. معمولاً افراد مصرف کننده مواد بیمار می باشند و به همین علت مسائل گوارشی که دارند توان جذب و هضم مواد غذایی را نخواهند داشت. همین عامل باعث ایجاد مشکلات بیشتری همچون وابستگی بیشتر به مواد غذایی می گردد. با داشتن تغذیه سالم، استراحت و خواب کافی و انجام کارهای جسمانی میتوان بدن را تقویت کرد. استفاده از میان وعده های نامناسب و نداشتن برنامه غذایی مناسب سبب تغییراتی در نوسان قند می گردد.
به همین علت تغییرات در سیستم گوارشی شدت پیدا می کند و نیاز به مواد هم بالا می رود. خوردن مواد غذایی دارای پروتئین و کربوهیدرات های پیچیده بسیار موثر است. علاوه بر این خوردن انواع میوه ها و سبزیجات مخصوصا سیب، پرتقال، موز و نخود فرنگی هم توصیه می شود. برخی دخانیات همچون کوکائین سبب کاهش میزان اسیدهای چرب ضروری بدن میگردد. به همین علت داشتن حداقل یک وعده غذای دریایی کاملا پخته شده همچون ماهی نیاز است. ماهی دارای امگا ۳ است و کاهش کلسترول خون بدن تان را جبران می نماید.

1-تقویت بدن بعد از ترک سیگار

یکی از عوامل مهم در بازیابی سلامت و تقویت بدن نوشیدن آب کافی میباشد. با استفاده آب، بدن به صورت طبیعی توکسین را که از سمومی است تولید شده توسط سیگار، بیرون میکند. سلول های بدن لازم است به خوبی هیدرات شوند تا در ابتدا سوم به صورت کامل از بدن بیرون برود. خوردن شربت عسل و مواد پرتقال در این دفع نقش دارد. همچنین داشتن خواب و استراحت کافی جز عواملی است که به بهبود سریعتر فرد کمک میکند. هر فرد در ابتدا ممکن است لحظات سختی را سپری کند. تغییرات جسمانی و ذهنی پس از ترک سیگار بسیار احتمال دارد برای فرد ناخوشایند باشد. از جمله بالا رفتن ضربان قلب و فشار خون، خشکی دهان، استرس و افزایش اشتها از این دسته تغییرات فیزیکی است.
بعد از ترک سیگار و دخانیات مغز به صورت نرمال به بدن دستور می‌دهد که صدمات ناشی از استفاده دخانیات در قلب و ریه ها را بهبود ببخشد. این تغییرات در سه هفته اول بروز پیدا کرده و با واکنش‌های همراه است. این دوره پیچیده ترین دوره می باشد. به همین علت توجه به نوع غذاهای مصرفی و مراقبت از تغذیه نقش اساسی دارد. استفاده از غذاهایی همچون سوپ کدو حلوایی، فیله بوقلمون، ماهی سفید و سبزیجاتی همچون کلم بروکلی، پیاز خام، شلغم، هویج، تربچه، تره فرنگی، خیار، کرفس و گوجه فرنگی پس از ترک اعتیاد توصیه می شود. برای دریافت مشاوره تغذیه کلیک کنید.

2-تقویت سیستم ایمنی بدن پس از ترک

اولین قدم برای کنترل ترک بالا بردن سیستم ایمنی بدن است. نوشیدن مایعات فراوان که در این زمان بسیار اهمیت دارد. هرچند به استثنای نوشیدنی های گازدار و کافئین است. فقط آب و نوشیدنی های طبیعی باید استفاده شود. آب پرتقال و آب کرفس در روند پاکسازی بدن از انواع سموم اهمیت زیادی دارد. خوردن غذاهای مقوی و مواد غذایی که دارای امگا۳ و ویتامین ب هستند از سوی پزشکان توصیه شده است. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
استفاده از سبزیجات تازه و پروتئین هم کمک زیادی به کنترل وزن افراد بعد از ترک میکند. بهتر است به این نکته توجه کنید که پس از قطع مصرف متادون احتمال دارد که دچار سردرد و یا زانو درد شوید. مکمل‌های غذایی در مهار این نوع دردها موثر است. تفریحات سالم بازی های گروهی و مطالعه از بهترین روش های مقابله با وسوسه به شمار می روند.
بنابراین بعد از اینکه رژیم غذایی فرد اصلاح شد لازم است در سبک زندگی فرد تغییراتی ایجاد کند تا به سمت مواد بازگشت نکند. دخانیات سبب تخریب سلول های بدن می گردد و عملکرد همیشگی آنها را مختل میکند. از این رو پس از ترک اعتیاد توجه به مکمل های دارویی که دارای ویتامین c و مکمل های امگا و مکمل های حاوی ویتامین ب اهمیت زیادی دارد چرا که می توانند اثرات سمی دخانیات را بهبود بخشیده و بی قراری های ناشی از ترک را کاهش دهند.  

سخن آخر درمورد بی اشتهایی و اعتیاد

درمقاله امروز متوجه ارتباط بین اعتیاد و بی اشتهایی شده اید هر چند می دانید که این یکی از عوارض اعتیاد است. اعتیاد می تواند مشکلات جسمانی و روحی روانی متعدد دیگری هم ایجاد کند. بنابر این اگر درگیر آن شده اید و قصد ترک دارید بهتر است در کنار هر نوع درمان دارویی یا پزشکی از خدمات مشاوره ای و روان شناسی بهره ببرید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی در زمینه بی اشتهایی و اعتیاد کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*