ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کمپ ترک اعتیاد | ویژگی بهترین کمپ های ترک اعتیاد

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با کمپ ترک اعتیاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آیا روش‌های درمانی مورد استفاده در کمپ‌های ترک اعتیاد را می‌شناسید؟ یکی از مراکز مورد استفاده برای ترک اعتیاد به مواد اعتیاد آور، کمپ ترک اعتیاد می‌باشد که از روش‌های مختلف برای ترک انواع مواد اعتیاد آور ( مواد مخدر، مواد محرک، مواد توهم زا و ... ) استفاده می‌کنند. بسیاری از مصرف کننده‌ها و خانواده‌های آنان به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد کمپ‌های ترک اعتیاد و روش‌های درمانی در این کمپ‌ها می‌باشند. در این مقاله توضیحات کاملی در مورد کمپ‌های ترک اعتیاد داده شده است.
 

تماس با مشاور                                          

کمپ ترک اعتیاد کجاست؟

مراکز مختلفی برای ترک وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به کمپ ترک اعتیاد اشاره داشت. این کمپ‌ها مکانی برای اقامت بیمار معتاد تا زمان تکمیل دوره بهبودی است. روش‌های مختلفی برای درمان اعتیاد به مواد مخدر در این مراکز مورد استفاده قرار می‌گیرند. مرسوم‌ترین روش ترک اعتیاد در کمپ‌ها، ترک ناگهانی(سقوط آزاد) است. ترک ناگهانی اصطلاحا در بین افراد درگیر با اعتیاد به نام ترک یابویی شناخته می‌شود. 

کمپ ترک اعتیاد خدماتی همچون ترک هروئین، ترک تریاک، ترک شیره، ترک کوکائین، ترک ب 2 ، ترک شیشه، ترک متادون، ترک ترامادول، ترک گل، ترک قارچ و ... را ارائه می‌دهند. امروزه روش‌های نوینی وجود دارد که افراد می‌توانند بدون مراجعه به کمپ‌های ترک اعتیاد و در خانه بدون اینکه کسی متوجه شود اعتیاد خود را ترک کنند. 

اینفوگرافیک کمپ ترک اعتیاد

اینفوگرافیک کمپ ترک اعتیاد 

روش‌های ترک در کمپ ترک اعتیاد

در کمپ ترک اعتیاد از روش‌های درمانی مختلفی برای درمان استفاده می‌شود؛ روش درمانی انتخابی با توجه به ماده اعتیاد آور و شدت اعتیاد متفاوت است. از جمله روش‌های درمانی مورد استفاده در کمپ‌های ترک اعتیاد می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.

1- روش یابویی

اصطلاح یابویی در کمپ‌های ترک اعتیاد و بین معتادان و خانواده آن‌ها رواج دارد که به همان روش ترک ناگهانی اطلاق می‌شود. اصطلاح دیگر این شیوه ترک بوقلمون سرد است. در این روش ترک مواد مخدر و مواد محرک به صورت یک روزه و بدون کاهش تدریجی یا جایگزین کردن ماده‌ای دیگر انجام می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع روش‌های ترک اعتیاد کلیک کنید.

2- ترک سنتی در کمپ ترک اعتیاد

در این روش دوز مصرف به صورت تدریجی کم می‌شود تا اینکه به صفر برسد. در این روش طی شدن دوره ترک و تخطی نکردن از دوز روزانه و افزایش ندادن در میان برنامه اهمیت بسیاری دارد. این روش در صورتی که با کمک روانشناس انجام شود، بسیار نتیجه بخش بوده و می‌توان از راه دور هم بیمار را تحت نظر قرار داد. ماریجوانا یا گل یکی از موادی است که بسیار بین جوانان طرفدار دارد و ترک آن به صورت سنتی فرآیند پیچیده ای به شمار می رود. به خاطر همین لازم است از چند روش به صورت همزمان استفاده شود. پیشنهاد می کنیم مقاله ترک گل را مطالعه کنید.

3- ترک با استفاده از متادون

در این روش نیز مانند ترک ناگهانی (یابویی) مصرف مواد قطع می‌شود اما در عوض متادون جایگزین آن می‌شود. هدف از این روش در کمپ ترک اعتیاد کاهش آسیب به بیمار و اطرافیان است. از آنجایی که متادون دارای طول مدت نشئگی بالاتری نسبت به سایر مواد مخدر است، استفاده از متادون به جای مواد مخدر باعث می‌شود عوارض مصرف و خطرات ناشی از آن کنترل شود و در عین حال سختی خماری و علائم ترک را نیز کاهش می‌دهد. این روش شایع‌ترین روشی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما در صورت مصرف خودسرانه، همین دارو منجر به بروز اعتیادی بدتر می‌شود. توصیه می‌کنیم که مقاله ترک متادون را بخوانید.

از دیگر داروهایی که جهت ترک اعتیاد مورد استفاده قرار می گیرد ترامادول و بوپرنورفین است که آن ها هم شبه مخدر بوده و در صورت استفاده خودسرانه منجر به بروز اعتیاد می شود. در این شرایط ترک هر دو ماده مصرفی فرآیند درمان را با سختی مواجه می سازد.

4- روش سم زدایی در کمپ ترک اعتیاد

این روش برای کسانی استفاده می‌شود که دوز مصرفی بسیار بالایی دارند. برای اینکه تحمل خماری برای بیمار راحت باشد از داروهایی استفاده می‌کنند که معمولا به بیهوشی بیمار منجر می‌شود.

اهداف مراکز و کمپ‌های ترک اعتیاد

لازم است در مراکز ترک اعتیاد به مواد مخدر و کمپ ترک اعتیاد اهدافی در نظر گرفته شود و به آن‌ها عمل شود. یکی از مهم‌ترین امکاناتی که لازم است برای معتادان فراهم شود، فضایی آرام، محیطی مناسب و سرشار از احترام برای بیماران است تا توان گذشته خود را بازیابند. فضای کمپ‌ها باید به گونه‌ای باشد که مصرف کننده حس تحقیر نداشته‌باشد و انگیزه لازم برای ترک ماده مخدر را به دست آورد. نقش خانواده در ترک اعتیاد عضو خانواده بسیار مهم و ضروری است. در این زمینه می توانید از مشاوره خانواده بهره مند شوید.

دومین هدف عاری بودن مرکز از هرگونه مواد اعتیاد آور است؛ به گونه‌ای که فرد نتواند به هیچ نحوی به مواد دسترسی پیدا کند. امکان ملاقات و دیدار با خانواده و دوستان از دیگر امکاناتی است که بهتر است کمپ در اختیار مددجویان بگذارد. آخرین هدفی که لازم است کمپ‌های ترک اعتیاد به آن توجه کنند، فراهم کردن امکانات آموزشی در زمینه‌های تقویت مهارت‌های ارتباطی و مهارت‌های حل مسئله است که در ترک مواد مختلف مانند ترک تریاک با حضور روانشناس حاضر در مرکز محقق می‌شود.

می‌توان گفت همه کسانی که به سمت اعتیاد رفتند مشکلاتی داشتند که ریشه در ارتباطات، مسایل کودکی، خانواده، مشکلات شخصی و سایر مسایل دارد که حل هر کدام از آن‌ها نیاز به دریافت کمک‌های روانشناس دارد. پس لازم است کمپ ترک اعتیاد برنامه‌های درمانی را به گونه‌ای تنظیم کنند تا خطر بازگشت به مصرف در معتادان به صفر برسد. متاسفانه اغلب کمپ‌های ترک اعتیاد به موارد ذکر شده پایبند نیستند؛ بنابراین اگر در کمپ منطقه شما خدمات روانشناسی ارائه نمی‌شود، نگران نباشید مرکز هنر زندگی با استفاده از تلفن و تماس تصویری قادر به ارائه خدمات درمانی از راه دور نیز است.

 برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی تماس بگیرید.

مراحل ترک در مراکز ترک اعتیاد

در مراکز ترک اعتیاد در مرحله اول فرد برای مدت تقریبی یک هفته از مصرف مواد مخدر محروم می شود و پس از گذشت این مدت، ترک جسمانی و علائم ترک شروع شده و فرد به مرحله بیداری می رسد. سپس زمانی که فرد به طور جسمانی از مصرف مواد بی نیاز شده است، مرحله دوم آغاز می شود که در این مرحله مشاور و روانشناس کار خود را آغاز می کنند و با برگذاری جلسات انگیزشی و روانکاوی، ترک روانی را آغاز کرده و فرد را برای ورود مجدد به اجتماع اماده می کنند. ترک مواد مخدر خلاء بسیار عمیقی را در فرد ایجاد می کند و به همین دلیل لازم است که با استفاده از خدمات روانشاسی، این خلاء جبران شود تا فرد مجددا به مصرف مواد مخدر و اعتیاد بر نگردد. تمام این مراحل در مراکز ترک اعتیاد توسط پزشکان و متخصصان انجام می گیرد. یکی از انواع ترک برنامه 12 قدمی ترک اعتیاد نام دارد که در مراکز انجام می شود. 

کمپ ترک اعتیاد غیرمجاز

معمولا در کمپ‌های ترک اعتیاد مواد مخدر غیر مجاز، روش‌های صحیح ترک اعتیاد استفاده نمی‌شود و به علت استفاده از روش‌ها و شیوه‌های درمان نامناسب و معیوب فرد با مشکلات زیادی مواجه می‌شود و فرایند ترک او موفقیت آمیز نخواهد بود. در کمپ‌های ترک اعتیاد غیرمجاز با فرد بیمار معمولا رفتار مناسبی نخواهند داشت. امکان اولیه از جمله غذای مناسب، فضای کافی، امکانات بهداشتی و نیاز‌های اولیه مورد نیاز بیمار در این کمپ‌ها فراهم نشده است. در این مراکز کتک زدن و بدرفتاری با بیمار در زمان تقاضای او برای ماده اعتیاد آور به وفور مشاهده می‌شود.

از جمله خطرات استفاده از کمپ ترک اعتیاد غیرمجاز می‌توان به عدم ترک، بازگشت شدیدتر به اعتیاد و مصرف دوباره مواد مخدر، خودکشی، خودسوزی و ... اشاره داشت. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد و آدرس بهترین مراکز ترک اعتیاد در هر نقطه ایران با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی تماس بگیرید.

کمپ ترک اعتیاد مجاز

کمپ‌های ترک اعتیاد مجاز با مجوز از سازمان بهزیستی فعالیت می‌کنند. این مراکز متعهد به استفاده از روش‌های علمی و قانونی و ایجاد امکانات مناسب و عدم بدرفتاری می‌شوند. با این حال هرچند مراکزی که این موارد را رعایت کنند کم نیستند اما بسیاری از آن‌ها نیز از این موارد تخطی می‌کنند. ترک با توسل به زور و کتک زدن بیماران معترض رایج‌ترین قانون شکنی است که در کمپ ترک اعتیاد مشاهده می‌شود. حتی در برخی از آن‌ها بیمار را مجرم در نظر می‌گیرند و آن ها رو شکنجه و آزار جسمی می‌دهند. 
این رفتارها نه تنها باعث درمان نمی‌شود بلکه در عوض باعث دوری و انزجار هر چه بیشتر بیمار از عواملی که باعث این رنج‌ها هستند، می‌شود. در نتیجه شاهد بدتر شدن شرایط کسانی هستیم که به اجبار خانواده به این کمپ‌ها آورده شده‌اند. بنابراین وقتی خانواده ای با تنفر بیمار و بدتر شدن رفتارهای او مواجه می‌شود جای تعجب نیست.

می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت راهنمایی در زمینه نحوه ترک اعتیاد اصولی از مشاوره تلفنی بهره مند شوید. برای کسب اطلاعات بیش تر و دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

ویژگی‌های کمپ ترک اعتیاد خوب

اولین نکته مهم برای انتخاب کمپ ترک اعتیاد، داشتن مجوز از سازمان بهزیستی است. با این حال با وجود نکاتی که ذکر شد تحقیق بیشتر جهت شناسایی کمپ مناسب ضروری است. برای انتخاب یک کمپ ترک اعتیاد مناسب پرس و جو درباره روش‌های مورد استفاده در آن و تجربه آن کمپ در داشتن نمونه‌های موفق ترک توصیه می‌شود. کادر درمانی متخصص و مجرب به ویژه حضور روانشناس ویژگی است که در یک کمپ ترک اعتیاد مناسب حتما باید وجود داشته باشد.

استانداردهای مختلفی از جمله امکانات رفاهی، بهداشتی و فضای کافی برای کمپ ترک اعتیاد نیز از سوی بهزیستی مشخص شده است که می‌توانند در انتخاب کمپ مناسب مؤثر باشند. مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی با برخورداری از مشاوران متخصص در زمینه ترک اعتیاد خدمات درمانی و مشاوره‌ای ارائه می‌دهد. توجه داشته‌باشید که ترک خود سرانه یا ترک در کمپ‌ها ممکن است موفقیت آمیز به نظر برسد، اما همواره شمار بسیار زیادی از افراد بعد از ترک به مصرف مواد باز می‌گردند. بهره‌مندی از خدمات مشاوره‌ای احتمال عود مصرف را به میزان زیادی کاهش می‌دهد.

اهمیت مراجعه به کمپ و ترک اعتیاد

عدم مراجعه به کمپ برای ترک اعتیاد با عوارض بالقوه ای رو به رو است. در طول درمان اعتیاد در خانه مشکلاتی ایجاد می شود که در ادامه به شرح آن ها پرداخته شده است. برخی از عوارض بالقوه ای که ممکن است با درمان خانگی اعتیاد همراه باشد عبارتند از:

1. عدم نظارت پزشکی

درمان اعتیاد معمولاً شامل نظارت توسط متخصصان است که می توانند پیشرفت بیمار را ارزیابی کنند، علائم ترک را مدیریت کنند و برنامه درمانی را بر اساس آن تنظیم کنند. بدون نظارت پزشکی، خطر حمایت ناکافی و احتمال بروز عوارض پیش بینی نشده وجود دارد.

2. علائم ترک کنترل نشده

بسته به ماده و شدت اعتیاد، کنترل علائم ترک می تواند چالش برانگیز باشد. سم زدایی در خانه بدون راهنمایی پزشکی مناسب ممکن است منجر به علائم ترک ناراحت کننده و بالقوه خطرناک مانند تشنج، توهم یا کم آبی شدید شود.

3. دسترسی محدود به درمان های تخصصی

درمان اعتیاد اغلب شامل رویکردهای درمانی مختلف از جمله مشاوره، گروه درمانی و مداخلات رفتاری است. این درمان ها معمولاً توسط متخصصان آموزش دیده در مراکز ترک اعتیاد تسهیل می شود. در خانه، در دسترس بودن چنین درمان‌های تخصصی ممکن است محدود باشد که می‌تواند بر اثربخشی کلی درمان تأثیر بگذارد.

4. شرایط پزشکی یا روانپزشکی همزمان

افرادی که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند، اغلب شرایط پزشکی یا روانپزشکی همزمان دارند که نیاز به ارزیابی و درمان جامع پیدا می کنند. درمان در خانه ممکن است همان سطح مراقبت چند رشته ای مورد نیاز برای رسیدگی موثر به این شرایط پیچیده را ارائه نکند.

5. عدم پاسخگویی و ساختار حمایتی

در محیط خانه، حفظ سطح لازم از پاسخگویی و ساختاری که درمان اعتیاد به طور معمول فراهم می کند، می تواند چالش برانگیز باشد. بدون شبکه حمایتی یا دسترسی به گروه‌های حمایتی، افرادی که تحت درمان قرار می‌گیرند ممکن است در حفظ هوشیاری با مشکلاتی مواجه شوند و ممکن است بیشتر مستعد عود باشند.

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

اعتیاد یکی از مخرب ترین و آسیب زا ترین مشکلات در عصر حاضر است و بسیاری از افراد پس از اعتیاد پی به این مساله می برند و برای ترک تصمیم می گیرند. اما ترک اعتیاد فرایند چندان راحتی نیست و در صورتی که به درستی انجام نگیرد، می تواند مشکلات زیادی را برای فرد ایجاد کند. از سوی دیگر ترس از آبرو و مشکلات در کمپ های غیر مجاز نیز از مهم ترین موانع برای مراجعه افراد به مراکز ترک اعتیاد هستند.
به همین منظور مرکز مشاوره حامی هنر زندگی این امکان را مهیا کرده تا در هر کجا که هستید به صورت تلفنی با متخصصان این مرکز تماس بگیرید و از طریق تلفن فرایند درمان و ترک اعتیاد خود را پیش ببرید. در جلسات مشاوره تلفنی کیفیت جلسات به هیچ عنوان افت پیدا نمی کند و تمام مرحل با کیفیت تمام توسط فرد متخصص به صورت تلفنی پیش می رود. متخصصان و روانشناسان حامی در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری کنند.

سوالات متداول

_در کمپ ترک اعتیاد چه می گذرد؟

هر کمپی بر اساس یک سری اصول کلی مدیریت می‌شود. اما به طور کلی برنامه های داخل هر کمپ به مدیریت و روش های درمانی آن بستگی دارد.

_آیا در مراکز ترک اعتیاد از کتک زدن برای ترک استفاده می شود؟

امروزه این روش منسوخ شده است و مراکز ترک اعتیاد به هیچ عنوان اجازه انجام چنین کاری را ندارند. اما دیده شده که برخی از مراکز غیر مجاز هنوز از این روش های کاملا اشتباه برای ترک استفاده می کنند. 

_بهترین راه برای ترک اعتیاد چیست؟ 

بهترین راه برای ترک اعتیاد کمک گرفتن از افراد متخصص است. برای این که فرایند ترک به درستی انجام بگیرد، ما به شما توصیه می کنیم که در خانه خود و در شرایط کاملا ایمن از طریق تلفن با متخصصین این حوزه ارتیاط بگیرید و با نظارت آنان فرایند ترک را آغاز کنید. متخصصان مرکز مشاوره روانشناسی حامی می توانند در این زمینه شما را یاری کنند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*