ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ارتباط اعتیاد و کودک آزاری | آشنایی با نحوه شکستن چرخه کودک آزاری

ارتباط اعتیاد و کودک آزاری چیست؟ مصرف مواد مخدر و اعتیاد به آن یکی از مشکلات بزرگ جوامع مختلف در سرتاسر دنیاست و نه تنها زندگی فرد معتاد بلکه زندگی اعضای خانواده و اطرافیان را نیز درگیر می کند به ویژه تاثیر نامطلوبی بر روح و روان وسرنوشت کودکان بر جای می گذارد. کودکی که باید از حمایت روانی کامل برخوردار باشد در چنین خانواده ای زیر سایه پرخاشگری والدین معتاد بزرگ می شود. برای دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

اعتیاد و عوارض آن

سالانه میلیون ها کودک در جهان مورد آزار و اذیت قرار می گیرند که بخشی از آن به آزار کودکان والدین معتاد اختصاص دارد. کودک آزار در این خانواده ها مسئله ای است که نمی توان نسبت به آن بی تفاوت بود. اعتیاد به حالتی گفته می شود که فرد به دلیل وابستگی شدید به مواد قادر به ترک آن نیست و برای ادامه مصرف مواد مخدر اجبار روانی دارد. و به دلایل روحی یا نوع ماده مصرفی شیمیایی دچار بی ارادگی در کنترل عمل و ترک آن دارد. شخص با اختلالی در کنترل سیستم پاداش مغز باعث تکرار آن رفتار می شود. اعتیاد و وابستگی به مواد آسیب ها و آفات بسیاری به همراه دارد که بر زندگی فردی و اجتماعی شخص معتاد تاثیر می گذارد و آن را از مسیر سلامت خارج می کند. از جمله عوارض اعتیاد شامل موارد زیر می شود

1-وابستگی جسمی و روانی به مواد

وابستگی جسمی به مواد در مورد تمام مواد مخدر یکسان نیست اما در برخی از آنها مانند هروئین، کوکائین و... بسیار شدید است و باعث می شود فرد برای رسیدن به حالت سرخوشی مجبور باشد مقادیر بیشتری مواد مصرف کند که این آفات و صدمات بیشتری به دنبال دارد و  در صورت اقدام به ترک نیز با علائم ترک اعتیاد شدید مواد روبرو شود و دچار خماری شود. در اعتیاد به مواد فرد اراده خود را از دست می دهد. با این که نسبت به پیامدهای اعتیاد آگاهی دارد اما قدرت کنترل آن را ندارد و غلی رغم آگاهی و میل خود به مصرف مواد ادامه می دهد و اجبار روانی حاصل از اعتیاد اجازه ترک کردن مواد را به شخص معتاد نمی دهد. ممکن است بارها نیز تصمیم به ترک گرفته باشد اما کمتر اتفاق می افتد که بتواند موفق شود.

2-آسیب ها و مشکلات اقتصادی

مصرف مواد مخدر به دلیل تاثیر بر عملکرد مغز باعث نقص عملکرد مفید فرد شده و او را از ادامه فعالیت سالم و مفید باز می دارد. فردی که در خانواده نقش پدر را داشته و وظیفه تامین معاش اعضای خانواده را به عهده دارد در صورت اعتیاد به مواد مخدر دیگر نمی تواند به خوبی شغل خود را اداره کند و با ضعف در عملکرد خود ممکن است کار خود را از دست بدهد. در این شرایط ضمن از دست دادن منبع درامد مجبور است قسمت مهمی از آن را صرف خرید مواد کند بنابراین اوضاع اقتصادی و وضعیت معیشتی خانواده هر روز بدتر خواهد شد و این موضوع آفات زیادی به همراه دارد از جمله تاثیر بر تغذیه سالم، تحصیلات، آموزش و تربیت فرزندان.

3-بی ثباتی خلق و رفتارهای غیرمسئولانه

افراد معتاد به دلیل درگیر شدن با مسئله اعتیاد دچار نوسان خلق شده و در لحظات نشئگی و خماری رفتارهای ضد و نقیضی بروز می دهند که باعث آسیب به دیگر افراد خانواده به ویژه کودکان خواهد شد. عدم دسترسی به مواد برای افراد معتاد می تواند باعث رفتارهای غیراجتماعی و غیرایمن شده و امنیت کودکان را تهدید کند. کمترین آسیبی که از فرد معتاد به کودکان وارد می شود پرخاشگری و خشونت والد معتاد خواهد بود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد پدر و مادر کلیک کنید. از دیگر آسیب هایی که مواد مخدر و اعتیاد به همراه دارد بروز رفتارهای غیرمسئولانه از سوی فرد معتاد است. اعتیاد با زائل کردن اراده فرد و تاثیر بر رفتار و افکار فرد معتاد باعث می شود دیگر مانند قبل مسئولانه رفتار نکند و نتواند به وظایف همسری یا پدر و مادری خود به خوبی عمل کند. زیرا ذهن و اراده او تحت تسلط مواد و عوارض آن قرار دارد.

4-بروز مشکلات اجتماعی

از دیگر آفات اعتیاد به مواد تاثیر آن بر تربیت فرزندان سالم است. والدین معتاد نمی توانند بر تربیت فرزندان خود تمرکز کنند و شمار مشکلاتی که به آن دچار می شوند آنقدر زیادی می شود که نمی توانند فرزندان سالمی تحویل جامعه بدهند حتی ممکن است با ادامه روند استفاده از مواد و از دست دادن توان مالی برای اداره زندگی مجبور شوند به فروش مواد مخدر روی بیاورند که این موضوع باعث تاثیرات فرهنگی منفی بالایی بر فرزندان خواهد شد. همچنین درمورد تکنیک های تربیت فرزند سالم بخوانید.
ارتباط اعتیاد و کودک آزاری

ارتباط اعتیاد و کودک آزاری

به هر عملی که سلامت جسمانی، روانی و احتماعی کودکان زیر 18 سال را به خطر بیندازد کودک آزاری نام دارد. بنابراین کودک آزاری به کارهایی گفته می شود آثار جسمی و روانی مخرب و ماندگاری بر کودک داشته باشد. کودک ازاری نقش مهمی در رفتار کودکان بازی می کند و رفتار آنان را تحت تاثیر قرار می دهد. برخی  پیامدهای کودک آزاری ممکن است همان لحظه بروز کند اما اثرات بلندمدتی نیز بر زندگی خانوادگی و اجتماعی او و اطرافیان خواهد داشت. همچنین درمورد علل کودک ازاری بخوانید.

تشخیص کودک ازاری

در نگاه کلی عقیده اغلب مردم بر زشت بودن و قابل سرزنش بودن کودک آزاری است اما متاسفانه تصویر واضحی از کودک آزاری و مصادیق آن ندارند بنابراین ممکن است بسیاری از رفتارهایی که کودک آزاری محسوب می شود و باعث صدمه و آسیب ایشان می شود، نادیده گرفته شود و مورد توجه قرار نگیرد.  

انواع کودک آزاری

کودک آزاری با وجود داشتن تعریف و مصادیق واضح چندان مورد درک واقع نشده و اغلب نسبت به مصادق آن شناخت دقیقی وجود ندارد بنابراین بیان آن و انواع شکل گیری کودک ازاری به درک این معضل و شناخت نمونه های آن کمک خواهد کرد. کودک آزاری به انواع مختلف صورت می گیرد و می توان آن را به چهار گروه مجزا تقسیم کرد که عبارتند از موارد زیر:

1-آزار جسمی

کودک آزاری جسمی شامل همه مواردی است که والدین یا مراقبین کودک باعث صدمه و یا آسیب فیزیکی عمدی به کودک می شوند. به عنوان نمونه از مصادیق کودک آزاری ضربه زدن، زدن، سوزاندن، پرتاب کردن و بریدن و تنبیه بدنی می باشد.

2-آزار عاطفی

کودک آزاری جنسی را خشونت روانی نیز می نامند و به حالتی گفته می شود که والدین یا مراقبت کننده صدمات عاطفی شدیدی به کودک وارد کرده یا مانع رشد ذهنی و اجتماعی کودک شود. از نمونه های آزار عاطفی می توان موارد زیر را نام برد.
  • نادیده گرفتن کودک
  • استفاده از الفاظ کیکی در صدا کردن او
  • بی احترامی و توهین به کودک
  • تهدید به خشونت. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رفتارهای اسیب زا در تربیت فرزند کلیک کنید.
  • قرار دادن کودک در معرض مشاهده سوءاستفاده عاطفی شخص دیگر

3-آزار جنسی

آزار جنسی یا سوء استفاده جنسی به این معنا است که فرد بزرگسال و مراقب کودک او را در اعمال جنسی شریک کند یا برای مقاصد جنسی خود از او استفاده کند. این نوع آسیب بدترین نوع کودک آزاری محسوب می شود زیرا دربردارنده سوءاستفاده فیزیکی، روانی و نادیده گرفتن است.

4-ارتباط اعتیاد و کودک آزاری |غفلت

غفلت که  خود  نیز قابل تقسیم به غفلت آموزشی، عدم نظارت کافی، غفلت احساسی پزشکی و عاطفی است و شامل هر موردی است که والدین یا مراقبین کودک، محبت لازم به کودک نداشته و از او مراقبت کافی نکنند. رفتارهای نادرستی که با کودک انجام می شود همه یک وجه مشترک دارند و ان تاثیر عمیقی است که بر سلامت روان کودک می گذارد و نتیجه نهایی همه آن ها یکی است. در نهایت باعث می شوند کودک احساس بی ارزشی و ناامنی کند.  

اثرات کودک آزاری

کودک ازاری باعث بروز رفتارهای ناهنجار در کودکان شده و می توان گفت رفتارهای ضد اجتماعی و پرخاشگری های جسمی که با ترس و خشم همراه هستند از آثار پایدار کودک آزاری در رفتار این کودکان است. اثار کودک آزاری شامل موارد زیر می شود.

1-پرخاشگری و عدم یادگیری مهارت های ارتباطی

کودکانی که مورد آزار و اذیت قرار می گیرند اغلب در برخورد با دیگران رفتارهای پرخاشگرانه بروز می دهند و خشم خود را به این صورت نشان می دهند. درواقع می توان گفت این رفتار نوعی رفتار آموخته شده است و آنها در آینده نیز با کودکان دیگر با خشونت رفتار خواهند کرد. با اموختن مهارت های ارتباطی فرد یاد می گیرد به شکل مناسب با دیگران ارتباط گرفته و آنها را تحت تاثیر قرار بدهد اما کودکانی که مورد آزار قرار می گیرند فاقد این مهارت ها بوده و توان لازم برای تاثیرگذاری بر روی سایر کودکان را ندارند بنابراین از طرف هم کلاسی ها و هم سن و سال های خود طرد می شوند.

2-بروز بزهکاری و خود تخریبی و اعتیاد به مواد

در خانواده هایی که والدین با فرزندان رفتار سخت گیرانه داشته یا بسیار آسان گیر هستند یا آنها کودک مورد غفلت و آزار قرار می گیرد احتمال این که کودک رفتارهای بزهکارانه از  خود بروز بدهد بالا است و این کودکان ممکن است با اقدام به دزدی یا اعتیاد به مواد نسبت به آزارها واکنش نشان بدهند و به خود آسیب وارد کنند. بیشتر کودکانی که در کودکی مورد کودک آزاری قرار می گیرند به دلیل شکل گیری حس بی ارزشی در شخصیت آنها اغلب در بزرگسالی به سمت مصرف مواد مخدر کشیده می شوند و رنج خود را با مصرف مواد مخدر التیام می دهند. بر اساس تحقیقات انجام شده زنان بیش از مردان از کودک آزاری در کودکی رنج می برند و بیشتر به مصرف مواد و الکل روی می آورند. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

3-ارتباط اعتیاد و کودک آزاری |مشکلات جنسی و فرار از خانه

کودکانی که در کودک مورد آزار جنسی قرار گرفته اند در بزرگسالی زندگی جنسی معیوبی داشته و با مشکلات بسیاری روبرو خواهند شد. زنانی که در کودکی آزار جنسی دیده اند در بزرگسالی فعالیت جنسی را بی ارزش و بی محتوا می دانند و در عین حال بیشتر وارد روابط جنسی می شوند و در موقعیت های بیشتر آزار جنسی قرار می گیرند و در موقعیت های استرس و تنش زا به خودارضایی روی می آورند. والدینی با کودکان با پرخاشگری رفتار می کنند و آنها را مورد آزار قرار می دهند بیشتر باعث فرار کودکان از خانه می شوند و این کودکان برای رهایی از خشونت های وارد شده سعی می کنند محیط خانه را ترک کنند.  
شکستن چرخه کودک آزاری

شکستن چرخه کودک آزاری

ممکن است شما نیز در کودکی مورد آزار قرار گرفته باشید و با چنین والدینی زندگی کرده باشید، والدینی که به علت مصرف مواد با خشونت با شما رفتار کرده اند و یا شما به واسط این معضلات مورد غفلت واقع شده باشید. گذشته شما ممکن است باعث شود شما در زندگی احساس درماندگی کنید یاتمایل به مصرف مواد داشته باشید و تجربه این احساسات برای شما دردناک باشد و نخواهید به این شکل زندگی کنید. برای رهایی از این شرایط و شکستن چرخه ای که شما را به دام می اندازد لازم است علت و منشا مشکلات خود را پیدا کنید و با مدیریت احساسات خود از ادامه این چرخه معیوب جلوگیری کنید.در این زمینه می توانید اقدامات زیر را انجام دهید.

1-آموزش مهارت های فرزند پروری

ممکن است یادگیری این مهارتها برای شما مشکل باشد زیرا با الگوهای متفاوتی بزرگ شده اید که در وجود شما نهادینه شده است اما شما می دانید که همین ساختارهای اشتباه باعث بروز مشکلات شما است بنابراین باید در آموزش آنها مصمم باشید و در کلاس ها و سمینارهای مختلف یادیگری روش های سالم ارتباط با فرزندان شرکت کنید و به کمک این آموزه ها واکنش های خود را تغییر دهید تا بتوانید از کودک خود حمایت لازم را بکنید. همچنین درمورد صمیمیت با فرزندان بخوانید.

2-ارتباط اعتیاد و کودک آزاری |مدیریت احساسات

کنترل احساسات از مهمترین شیوه های بروز رفتار های درست درموقعیتهای مختلف است. گام اول این است که شما درک کنید این احساسات وجود دارند. در صورتی که در کودکی مورد آزار قرار گرفته باشید به احتمال زیاد شیوه ارتباط با احساسات ناخوشایند و خوشایند برای شما دشوار خواهد بود بنابراین شما باید یاد بگیرید هوش هیجانی خود را گسترش دهید و با احساسات خود ارتباط بگیرید و بفهمید درونتان چه می گذرد، چه حسی دارید و نوع احساس خود را درک کنید و سپس از بروز احساس خود به شیوه نامناسب خودداری کنید.

3-اهمیت به نیازهای اساسی

برای این که بتوانید در زمینه کسب مهارتهای فرزند پروری موفق باشید لازم است به نیازهای اساسی خود توجه کنید، به اندازه لازم بخوابید، تغذیه مناسب داشته باشید و ورزش و مدیتیشن کنید. عدم براوردن این نیازها می تواند بر خلق شما و همچنین مدیریت احساساتتان تاثیر بگذارد و توانایی شما را کاهش دهد.  

سخن اخر درمورد ارتباط اعتیاد و کودک آزاری

چنانچه در کودکی مورد آزار قرار گرفته اید و نمی توانید به تنهایی از عهده درک و مدیریت احساسات خود برآیید بهتر است به یک مشاور حاذق مراجعه کنید و به کمک او مشکلات حل نشده کودکی خود را از بین ببرید. در غیر این صورت شیوه تربیتی که شما در آن بزرگ شده اید در تربیت فرزندان شما تاثیر خواهد گذاشت. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*