ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

همسرانی که کودک مان

همسرانی که کودک مانده اند (کودکان ابدی) به چه همسرانی اطلاق می شود ؟ آیا تا به حال مشاهده کرده اید افراد بالغی را که مانند کودکان رفتار و عمل می کنند؟ در این مقاله قصد داریم شما را با ویژگی افرادی آشنا کنیم که با وجود این که سن بالایی دارند اما همچنان همانند یک کودک هستند . رفتار و عملشان سازگاری با سن واقعی آن ها ندارد‌. به این افراد در واقع کودکان ابدی گفته می شود که در مراحل مختلف زندگی بزرگسالی خود توانایی تحلیل شرایط و موقعیت های مختلف را ندارند .آنها به خود و حتی به همسر خود آسیب خواهند رساند.

البته باید به این نکته توجه کرد که ما راجع به کسانی که کودک درونشان گاها آن ها را وا می دارد که در موقعیت های مناسب شادی کنند، صحبت نمی کنیم. توصیه می شود برای آشنایی بیشتر با مفهوم کودک درون کلیک کنید.

تماس با مشاور


کودکان ابدی چه کسانی هستند؟

کودکان ابدی کسانی هستند که به لحاظ سنی بالغ به حساب می آیند اما همچنان مانند کودکان رفتار می کنند. این افراد در زندگی خود نمی توانند مسئولیت های بزرگ را بر عهده بگیرند. زیرا توانایی تحلیل درست موقعیت ها را نخواهند داشت. به این ترتیب این افراد در زندگی خود مدام در حال تصمیم گیری های اشتباه و همچنین کار های اشتباه هستند. گویی که مهارت تصمیم گیری درست را ندارند. در این شرایط حتی توانایی اداره کردن شرایط زندگی خود را هم دارا نمی باشند.

این افراد به هیچ عنوان نمی توانند یک زندگی مشترک را به شیوه ای مناسب اداره کنند. تصور اطرافیان این است که اگر این افراد برای ازدواج اقدام نمایند ، دست از کارها و رفتارها و همچنین تصمیمات کودکانه ی خود برداشته و همانند یک انسان بالغ به زندگی خود ادامه خواهند داد. اما غالبا مشاهده شده است که بعد از ازدواج ،زندگی این افراد دوامی نداشته و به جدایی ختم شده است . زیرا با توجه به تصمیمات کودکانه ای که می گیرند نمی توانند یک زندگی مشترک معمولی و مناسبی را برای خود به وجود آورند. مطالعه مقاله تغییر رفتار پس از ازدواج می تواند در این زمینه مفید باشد.

در ادامه به برخی از تجربیات افرادی می پردازیم که همسرانشان در واقع کودک مانده اند و کودکان ابدی به شمار می روند.

اینفوگرافیگ همسرانی که کودک مانده اند | کودکان ابدی
اینفوگرافیگ همسرانی که کودک مانده اند | کودکان ابدی

تجربیات زندگی مشترک با همسرانی که کودک مانده اند (کودکان ابدی)

عدم توجه به فرزند و همسر

همسر من دائم در خانه می ماند و تلویزیون تماشا می کند. او اصلا احساس مسئولیت نسبت به من و بچه ها ندارد . مدام همه چیز را به شوخی و خنده می گیرد. ای کاش بزرگ می شد و تصمیمات درستی برای من و زندگی مان می گرفت. مردان بی مسئولیت در زندگی مشترک می توانند نمونه ای از کودکان ابدی باشند. پیشنهاد می کنیم در این زمینه مقاله نحوه برخورد با مردان بی مسئولیت را مطالعه کنید.

عدم مدیریت اقتصادی

همسر من مدام به خرید می رود و خرج های بیهوده می کند. او اصلا به این فکر نمی کند که ما باید برای آینده پس انداز داشته باشیم. بیشتر اوقات اقلامی می خرد که کاربردی نیست و صرفا به هدر رفتن پول می پردازد. پیشنهاد می کنیم مقاله روانشناسی پول خرج کردن را مطالعه کنید.

همسر من به شدت انسان خوش اخلاق و بسیار خوب و مهربانی است .اما از لحاظ اقتصادی اصلا نمی تواند حساب پول ورودی و خروجی ما را داشته باشد. او به فامیل و اطرافیان و اعضای خانواده ی خودش و اعضای خانواده ی من بدهکار است . من هر بار می خواهم با آن ها رو به رو شوم احساس شرمساری دارم. اما وقتی با همسرم در مورد چنین مسائلی صحبت می کنم ، می خندد و به من اطمینان می دهد مشکلی پیش نخواهد آمد.

وابستگی به همسر

من احساس می کنم برای همسرم نقش والد را ایفا می کنم. باید همیشه همه چیز را به او یادآوری کنم و برای او مانند مادر باشم و باعث شوم او به کار هایش برسد. من احساس می کنم همسرم اصلا مسئولیت پذیر نیست .من برای انجام کار ها نمی توانم کاری را به او با اطمینان خاطر بسپارم .برای انجام کارها اصلا به او اعتماد ندارم . همسرم به من و حتی به خانواده خود در تمام امور وابسته است. برای اطلاع بیشتر از وابستگی به خانواده بعد از ازدواج کلیک کنید.

این ها تجربیات کسانی هستند که همسرانشان توصیف کودکان ابدی رادارا هستند. این افراد مطلقا در زندگی مشترک خود نمی توانند تصمیم گیری درستی داشته باشند.آنها بیشتر مواقع دچار مشکل خواهند شد.


کودک درون

ویژگی همسرانی که کودک مانده اند (کودکان ابدی)

این افراد دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که البته در بین کودکان بسیار قابل مشاهده است. در واقع این افراد بسیار شبیه کودکان رفتار می کنند. بسیار شبیه کودکان عمل می کنند و همچنین بسیار شبیه کودکان تصمیم می گیرند. انسان ها از کودکان انتظار ندارند که در بسیاری از مواقع تصمیمات بالغانه بگیرند .همچنین انتظار نمی رود درک و تحلیل درستی از شرایط و موقعیت ها داشته باشند .ویژگی کودکان را با توجه به رفتار و تصمیمات کودکانه به عنوان یک کودک قبول می کنند .اما از افرادی بالغ این انتظار می رود که فکرشان را نیز به اندازه ی سن و جسمشان بالغ کنند. این افراد غالبا در زندگی خود و در زندگی مشترک با همسرانشان دچار مشکلاتی خواهند شد. در ادامه به بررسی ویژگی های کودکان ابدی خواهیم پرداخت.برای مطالعه مقاله چگونه بالغ شویم کلیک نمایید.

1. ویژگی همسرانی که کودک مانده اند |عدم مسئولیت پذیری

عدم مسئولیت پذیری و تصمیم گیری احساسی یکی از ویژگی های مهم این افراد محسوب می شود . افراد بالغی که معمولی رشد کرده و رشد فکری وجسمی شان طبیعی بوده است، غالبا از این ویژگی بر خوردار نیستند.افرادی که دچار عدم مسئولیت پذیری هستند ، از پذیرش مسئولیت طفره می روند. این افراد به ندرت کاری را که مربوط به بزرگسالان است به درستی انجام می دهند . غالبا در تصمیم گیری و در انجام فعالیت های خود، نمی توانند به درستی تصمیم بگیرند . عدم مسئولیت پذیری در مسائل مختلفی از جمله اقتصادی و خانوادگی در این افراد بسیار مشهود است. به طوری که از لحاظ اقتصادی بسیاری از این افراد به جای سرمایه گذاری های مفید پولشان را صرف موارد بیهوده می کنند . این افراد بدون هیچ پس انداز و آینده نگری به زندگی خود ادامه می دهند .آنها عموما دچار مشکلات مالی شده و در تامین مخارج زندگی عاجز می مانند.

2.ویژگی همسرانی که کودک مانده اند |بی انگیزه بودن

در بسیاری از موارد در بررسی همسرانی که کودک مانده اند(کودکان ابدی) مشاهده می شود که بدون دارا بودن هدف خاصی در زندگی خویش رو به جلو قدم می گذارند. در واقع انگیزه ی مشخصی برای آینده ی پیش رو ندارند .به همین دلیل هدف خاصی را در زندگی دنبال نمی کنند. این افراد در زندگی مشترک خود هدفمند نیستند.به گونه ای که همسرشان تصور می کند نه تنها آینده ی خودشان بلکه آینده ی همسرشان نیز برایشان مهم نخواهد بود. از این رو در مورد فرزند آوری بسیار تردید دارند .آنها به نحوی اطمینان از آینده ی روشنی از کنار هم بودن نخواهند داشت. پیشنهاد می کنیم مقاله افزایش انگیزه را مطالعه کنید.

این افراد در بسیاری از مواقع با بی قانونی همراه بوده و به قوانین درخانه و خانواده احترام نمی گذارند . این می تواند ریشه در گذشته ی آن ها و دوران کودکی آن ها داشته باشد. به این معنی که در کودکی از شدت قوانین سرسختانه ای که در خانه حاکم بوده بیزار شده اند .حالا که خود مسئولیت یک خانواده را بر عهده گرفته اند سعی بر آن می کنند که قوانین را کنار بگذارند. در مواردی هم که افراد در کودکی سر پرستی خانواده را بر عهده گرفته اند، در بزرگسالی و در موقعی که خود دارای یک خانواده ی مستقل شده اند خواهان کودکی کردن و از زیر بار مشکلات شانه خالی کردن هستند. از این رو هدف و انگیزه ای برای زندگی خانوادگی مستقل خود نخواهند داشت.

3.ویژگی همسرانی که کودک مانده اند |غیر قابل اعتماد بودن

از دیگر ویژگی های این افراد این است که نمی توان به آن ها اعتماد کرد و کاری را به آن ها سپرد. در بسیاری از مواقع این افراد برای سر باز زدن از مشکلات و شانه خالی کردن از مشکلات قول هایی به همسر خود می دهند که هیچ گاه قرار نیست به آن قول ها عمل شود. در این شرابط جلب اعتماد همسر می تواند بسیار سخت باشد. از طرفی در بسیاری از مواقع حتی اگر خود خواهان دروغ گفتن نباشند اما به اجبار دروغ هایی به همسر خود می گویند که پس از مدتی حقیقت آن ها فاش می شود. از این رو این همسران هیچ گاه قرار نیست به این افراد اعتماد کنند و یا در مسائل مهم و مشکلات مهم زندگی نمی توانند به آن ها تکیه کنند.

از این رو بسیار پیش می آید که تنها به همین دلیل وبا توجه به ویژگی غیر قابل اعتماد بودن همسرانی که کودک مانده اند (کودکان ابدی) زندگی مشترک دچار تزلزل شده و از هم پاشیدگی در زندگی و رابطه زناشویی رخ خواهد داد. این افراد هیچ گاه نمی توانند زندگی مشترک با دوامی را داشته باشند .زیرا در واقع نقش اعتماد را برای همسرشان و همینطور نقش تکیه گاه بودن را برای همسرشان نمی توانند ایفا کنند. همسران این افراد غالبا و در هر لحظه از زندگی که با این افراد طی می کنند به نحوی ترس از آینده خود دارند . بر همین اساس یا به فرزند آوری فکر نمی کنند و یا افکاری برای جدایی از همسر خود که در واقع کودکی ابدی محسوب می شود، خواهند داشت.

کودک درون

تفکرات کودکان ابدی

همسرانی که کودک مانده اند(کودکان ابدی ) کمتر دارای نشانه های بلوغ عاطفی هستند.این افراد که هنوز نتوانسته اند از نظر عاطفی به بلوغ برسند، صرفا در زندگی زناشویی خود دچار مشکل نیستند. بلکه در زمینه های مختلفی ازجمله زمینه های اقتصادی، اجتماعی و شغلی هم دچار مشکل خواهند شد.

این افراد تفکرات منحصر به فردی دارند که بسیار شبیه به تفکرات کودکانه هستند . برای یک کودک که دارای چنین تفکراتی باشد این امر، یک امر عادی و طبیعی محسوب می شود اما برای بزرگسالانی که دارای چنین تفکراتی باشند به هیچ عنوان قابل قبول نخواهد بود .این افراد دائما در اجتماع و از طرف افراد اجتماع اعم از خانواده و دوستان و اطرافیان تحت ملامت قرار گرفته و این ویژگی آن ها دائما محکوم خواهد شد. در ادامه به تعدادی از تفکراتی که این افراد دارا می باشند به طور مختصر صحبت خواهیم کرد.

1.من به مراقبت نیاز دادم

این افراد در بسیاری از مواقع تصور می کنند که باید به افراد دیگر در هر برهه ای از زمان تکیه داشته باشند واز طرف افراد مختلف در مراحل مختلف زندگی تحت حمایت قرار بگیرند. این که کودکی از مادر و پدر و حتی خواهر و برادر بزرگتر خود انتظار داشته باشد که مراقب او باشند و او را تحت حمایت و مراقبت خود قرار دهند یک امر طبیعی محسوب می شود.

اما در مواردی که یک فرد بزرگسال دائم به دیگران وابسته باشد ، امری کاملا غیر طبیعی است. این افراد حتی هنگامی که ازدواج می کنند به همسر خود وابسته می شوند .حتی پس از فرزند آوری با توجه به احساس نیازی که به فرزند خود می کنند، به او اجازه ی مستقل بودن نمی دهند.در واقع این افراد دچار اختلال شخصیت وابسته دارند.

2.من توانایی رویارویی با مشکلات را ندارم

همسرانی که کودک مانده اند(کودکان ابدی )همیشه این تصور را دارند که من نمی توانم با مشکلات زندگی مشترک دست و پنجه نرم کنم. من نمی توانم تصمیمات درست بگیرم . من نمی توانم به تنهایی کاری را به نحو احسنت انجام دهم. این افراد غالبا برای انجام هرفعالیتی ؛ نیاز به کسی دارند. آنها تصور می کنند که به تنهایی از پس هیچ مشکلی برنخواهند آمد.

به این ترتیب این افراد به هیچ وجه توانایی انجام کار ها، توانایی اتخاذ تصمیم و همچنین توانایی تفکر را برای خودشان نخواهند داشت . این موضوع به این معنی است که این افراد همواره برای رویارویی با مشکلات زندگی شان به یک فرد دیگری وابسته خواهند بود. این افراد به طور مکرر خود را ناتوان می دانند . به همین دلیل تصور می کنند همیشه افرادی برای حل مشکلات آن ها وجود دارد که می توانند به آن ها تکیه کنند.

3. من ثروتمند می شوم

در بسیاری از مواقع مشاهده شده است افرادی که از نظر سن خود به بلوغ رسیده اند .اما از نظر ذهنی و عاطفی همچنان کودک مانده اند،تصورات کودکانه ای دارند .مدام خیال پردازی کودک گونه ای دارند.مانند اینکه می توانند بدون تلاش و پشتکار و تنها با تصور کردن و فکر کردن به این موضوع ثروتمند شوند، کارمند نمونه ای شوند و یا رئیس یک شرکت بزرگ شوند‌. غالبا این تصورات ذهنی در کودکان وجود دارد . آن ها به نحوی با این تصورات به خود انگیزه می دهند تا برای کسب چنین موقعیت هایی تلاش کنند. اما در افراد بالغ که دائما بدون تلاش به چنین موضوعاتی فکر می کنند این یک امر طبیعی و عادی نیست. این افراد می توانند جزئی از کودکان ابدی به شمار آیند.

آیا ازدواج با کودکان ابدی ممنوع است؟

با توجه به ویژگی هایی که در بالا از این افراد مطرح گردید به سختی می توان کسانی را یافت که حاضر باشند با این افراد ازدواج کنند. این افراد غالبا منطقی نیستند و همه ی تصمیم گیری های خود را بر پایه ی هیجانات زود گذر خواهند گرفت. به این ترتیب تصور می شود که با این افراد ازدواج پر دوامی نمی توان شکل داد. اما شاید بتوان پس از ازدواج با این افراد به گونه ای آن ها را تغییر داد و باعث شد از افکار بالغانه برای تصمیم گیری های خود استفاده کنند. مسلما زندگی با همسرانی که کودک مانده اند(کودکان ابدی) بسیار چالش برانگیز خواهد بود .

به این ترتیب برای تغییر افکار و احساسات این افراد، می توان با مراجعه به مشاوران و روانشناسان و کسب راهکار هایی از این متخصصان، این افراد را درمان کرد و به گونه ای باعث شد این افراد بتوانند در زندگی خود به صورت بالغانه تصمیم بگیرند و تفکر کنند. برای جلوگیری از بروز مشکلات بعد از ازدواج شناخت کامل پیش از ازدواج و مراجعه به مشاوره ازدواج الزام می یابد.

سخن آخر

این مقاله در مورد همسرانی که کودک مانده اند(کودکان ابدی) صحبت کرد . همچنین در مورد ویژگی این افراد، تجربیاتی که همسران این افراد دارا می باشند و همچنین نوع تفکراتی که دارند صحبت به میان آمد. اما باید گفت که این افراد نیاز به درمان دارند‌. نه این که مبتلا به بیماری هستند .اما همانند افرادی که از نظر تکلم مشکل داشته و باید با توجه به راهنمایی ها و تمریناتی که به آن ها داده می شود تا بتوانند تکلم خود را به شکل طبیعی برسانند، این افراد نیز باید به مشاوران و روانشناسان مراجعه کنند تا بتوانند به بلوغ عاطفی و فکری برسند، تا بتوانند در هر مرحله ای از زندگی خویش بهترین تصمیم گیری را داشته باشند. پیشنهاد می کنیم مقاله مشاوره خانواده را نیز مطالعه کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه همسرانی که کودک مانده اند می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*