ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ازدواج با زن شاغل یا خانه دار؟ مزایا و معایب ازدواج با زنان شاغل

کدام گزینه بهتر است، ازدواج با زن شاغل یا خانه دار؟ برای پاسخ دادن به این سوال باید تکلیفتان را با خودتان روشن کنید. قبل از هر چیز لازم است به این توافق با خود و زندگی خود برسید که از شریک عاطفیتان چه انتظاری دارید و برای زندگی مشترک چه برنامه ریزی کرده اید. با خودتان صادق باشید. دیدگاهتان را نسبت به شاغل یا خانه دار بودن همسرتان بسنجید و نسبت به این موضوع دید منطقی داشته باشید. گاهی ممکن است در زندگی مشترک تغییراتی به وجود بیاید. مسلم است که این تغییر با موافقت و توافق طرفین حادث می شود. اما در ابتدای امر این شما هستید که در رابطه با ازدواج با زن شاغل یا خانه دار باید تمام جوانب را بسنجید و تصمیم خود را بگیرید.
ممکن است همسرشاغل شما بنا بر مصلحت و اقتضاء شرایط، خانه دار شود و یا بالعکس همسر خانه دارتان، مشغول کار بیرون از خانه شود. در هر صورت شغل همسر مشکلات و مزایایی دارد که در این مقاله با آن آشنا خواهید شد.  

تماس با مشاورتعریف ازدواج

ازدواج عهد و پیمان همراهی و همدلی میان زن و مرد است. مهم ترین قراردادی است که انسان ها در طول زندگی خود منعقد می کنند.  این قرارداد فوق العاده مهم بر پایه احساس و عواطف بسته می شود و تنها ضمانت اجرایی آن ضربان بی وقفه قلب های به هم آمیخته است. به همین دلیل ازدواج موفق زیباترین و باشکوه ترین قرارداد تاریخ بشریت محسوب می شود.
اما همین قرارداد سراسر عشق و محبت، وجه دیگری هم دارد. تعهد، مسئولیت، پایبندی، پاسخ به نیازها و برآوردن خواسته های طرف مقابل. در بدو امر متوجه می شویم که صرف عاشق بودن، نمی توان سنگ بنای یک زندگی بی دغدغه و بدون نگرانی و دلخوری را گذاشت. در زندگی مشترک، طرفین نسبت به هم مسئولیت پذیری داشته و متعهد به برطرف کردن نیازها و خواسته های یکدیگر هستند.
با این اوصاف کاملا مشخص است،مردی که تصمیم به ازدواج می گیرد، باید نسبت به شرایط اجتماعی همسرآینده خود توجه کرده و تصمیم درستی بگیرد. یکی از آن شرایط بی شک شاغل یا خانه دار بودن زن خواهد بود.  

اینفوگرافیک ازدواج با زن شاغل یا خانه دار؟

 اینفوگرافیک ازدواج با زن شاغل یا خانه دار؟

مزایای ازدواج با زن شاغل یا خانه دار

شاغل بودن زن و یا خانه دار بودن او، هردو مزایای غیر قابل انکاری دارند. در ادامه به مزیت هر دو مورد به طور جداگانه می پردازیم:

مزایای ازدواج با زن شاغل

شاغل بودن یا نبودن همسر، هر کدام ویژگی های خاص خود را دارد. علاوه بر مشکلاتی که زنان شاغل دارند، مزیت های زیادی نیز برای آن ها وجود دارد. برای درک بهتر این مسائل پیشنهاد می کنیم از راهنمایی های مشاوره قبل از ازدواج بهره مند شوید.
1- کمک به اقتصاد خانواده: اولین مزیت شاغل بودن زن، کمک او به اقتصاد خانواده است. اگرچه طبق قانون، زن وظیفه ای در تامین معاش خانواده ندارد. او می تواند درآمد خود را پس انداز کرده و به میل خود برای آن برنامه ریزی کند. اما همین که زن دارای توانایی مالی باشد و در تامین خواسته های مالی خود، متکی به همسر نباشد، بازهم به نوعی به اقتصاد خانواده یاری می رساند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه استقلال مالی زنان کلیک کنید.
2- درک درست از مشکلات اقتصادی: زنانی که شاغل هستند و در عرصه های اجتماعی حضور دارند، درک و بینش درست و کاملی نسبت به وضعیت معاش و اقتصاد دارند. آن ها معمولا نگرشی منطقی به مشکلات مالی در زندگی زناشویی  دارند و از همسر خود انتظارهای مادی و معیشتی دارند.
3- زنان شاغل همفکران خوبی هستند: زنان شاغل معمولا شامه اقتصادی قوی دارند. آن ها در امور سرمایه گذاری و فعالیت های مالی همسر خود، مشاوران و همفکران خوبی به شمار می آیند.
4- مادرانی آشنا به مسائل و معضلات روز اجتماع: زنان شاغل به واسطه حضور فعال در جامعه و روابط اجتماعی، نسبت به معضلات روز و پدیده های نوین جامعه اشراف کامل دارند. به همین دلیل در تربیت فرزندان خود آگاهانه تر رفتار می کنند. پیشنهاد می کنیم مقاله نقش مادر در تربیت فرزندان را مطالعه کنید.
زن شاغل

سایر مزایای شاغل بودن زن

5- استقلال شخصیت: زنانی که بیرون ازخانه کار می کنند، مستقل بودن را به خوبی می آموزند. از این رو هیچ گاه اشخاص وابسته و متکی نیستند. آن ها درمورد بسیاری از امورات خود، به همسرخود وابستگی ندارند.
6-  زن شاغل عزت نفس بالایی دارد: این گروه از زنان به دلیل اینکه دارای تخصص و مهارت شغلی و اجتماعی هستند، خود را انسان های مفید و ارزشمندی می دانند و اصولا از عزت نفس بیشتری برخورداند.

مزایای خانه دار بودن زن

1- همراهان همیشگی: زنان خانه دار، به دلیل اینکه مسئولیت و تعهد شغلی ندارند، همیشه آماده یاری رساندن به خانواده و همسرخود هستند. در تمام لحظات آمادگی دارند تا بدون هیچ گونه محدودیت زمانی به خانواده خود رسیدگی کنند.
2- دور از تنش و اضطراب اجتماع: امتیازی که خانه دار بودن برای زنان دارد، این است که از تنش ها و استرس های جامعه دور هستند. در محیط امن خانه به امور خانه و خانواده رسیدگی می کنند و با آرامش خود می توانند تکیه گاه امنی برای لحظه های پر تنش خانواده و همسر باشند. برای زندگی به دور از اضطراب و استرس می توانید از خدمات مشاوره کنترل استرس بهره مند شوید.
3-مادر و مربی تمام وقت فرزندان: زنان خانه دار، مجبور نیستند بنا بر ملاحظات شغلی خارج از خانه، فرزند خود را برای مدت طولانی در روز به پرستار و مهد کودک بسپارند. تربیت و پرستاری فرزندان خود را شخصا بر عهده می گیرند .آن ها تمام وقت به مسئله رشد و بالندگی کودکان خود مشغول هستند.
4-مدیریت آزادانه زمان و برنامه روزانه: زن خانه دار، پاسخگوی هیچ رئیس و مدیری نیست. مدیریت زمان و برنامه های روزمره  خود را در دست دارد.به همین دلیل برای تمام امور از قبیل انجام امورخانه، فرزند پروری، تفریح، ورزش و معاشرت با دوستان، زمان و برنامه دلخواه خود را دارد. این مزیت می تواند در تامین سلامت روان و تقویت روحیه و شادابی او بسیار موثر باشد.  

معایب ازدواج با زن شاغل یا خانه دار

همانگونه که ازدواج با هر یک از این دو گروه از زنان می تواند مزایای بسیاری داشته باشد، زندگی مشترک در کنارهر یک از این دو گروه، چالش های خاص خود را هم دارد . در ادامه به چند نمونه از آن ها اشاره می کنیم:

معایب شاغل بودن زن

1- وقت کمتر برای خانه و خانواده: زنان شاغل مشغولیت ها و وظایف خارج از خانه دارند. طبیعی است که وقت کمتری را صرف امور خانه و خانواده خود کنند.
2-خستگی جسمی و ذهنی بیشتر: حجم سنگین کارهای خانه و مسئولیت های شغلی، انرژی بیشتری می طلبد. بنابراین زنان شاغل خستگی جسمی وذهنی بیشتری را تجربه می کنند.
3-نیازمند همکاری و مساعدت بیشتر مردان در خانه: اگر شما از جمله آقایانی هستید که اعتقادی به همکاری در امورخانه ندارید، بهتر است از ازدواج با زن شاغل منصرف شوید. زنان شاغل برای رسیدگی به امور زندگی نیازمند مشارکت همسران خود هستند. در غیر این صورت به سرعت روحیه ای فرسوده و شکننده پیدا می کنند. به این ترتیب شادابی و طراوت در زندگی مشترک به فراموشی سپرده خواهد شد. پیشنهاد می کنیم مقاله خوشحال بودن با شریک زندگی را مطالعه کنید.
4-سپردن فرزند به پرستار و مهد کودک: مادران شاغل ناگزیر از سپردن فرزندان خود به پرستار و مهد کودک برای مدت طولانی هستند.
5-تاثیر گرفتن از استرس های شغلی و اجتماع: حضوردر اجتماع گذشته از مزیت هایی که در بخش مزایای شاغل بودن زن در همین مقاله عنوان شد، می تواند دردسرها و مشکلاتی را نیز به همراه داشته باشد. ازجمله ؛ تنش های روانی وتحمل استرس های شغلی. این موارد گاها می تواند باعث بروز سختی های زندگی مشترک بشود.

 معایب خانه دار بودن زن

1-یکنواختی زندگی: آرامش و سکوت خانه، همیشه و هرزمان باعث لذت نیست . بسیاری از زنان خانه دار از یکنواختی زندگی به ستوه می آیند. از اینکه هر روز باید همان کارهای روزهای قبل را تکرار کنند و هیچ هیجان و تنوعی در کار نیست ، گاها دلزده و خسته می شوند و زندگی را کسالت بار تصور می کنند. 2- احساس بد وابستگی مالی: بسیاری از زنان خانه دار از اینکه فاقد شغل هستند و کسب درآمد نمی کنند، نگران می شوند. آن ها از وابستگی مالی که به همسر خود دارند، خشنود نیستند و نسبت به آن احساس خوبی ندارند.
3- خطر افسردگی و عدم عزت نفس: متاسفانه آمار افسردگی در میان زنان خانه دار، تعجب آور است. در مزیت های خانه دار بودن زن، به این نکته اشاره شد که زنان خانه دار به طرز قابل توجهی از آسیب های اجتماعی و استرس های شغلی در امان هستند. اما چرا آمار افسردگی در میان این گروه از زنان رو به افزایش است ؟ یکی از دلایل اصلی، از بین رفتن عزت نفس این زنان است . وقتی به مرور زمان زحمات بی وقفه آن ها در رابطه با انجام کارهای سخت و فرسوده کننده خانه، از طرف همسر نادیده گرفته می شود، احساس ارزشمندی خود را از دست می دهند.
متاسفانه در نزد بسیاری از مردان ، فعالیت خانه داری به رسمیت شناخته نمی شود. تصور غلط در این زمینه این است که زنان خانه دار فعالیت خاصی انجام نمی دهند.در دید آن ها امور خانه چندان سخت و قابل توجه نیست .با این نوع نگرش آقایان، زنان خانه دار سرخورده و افسرده می شوند و این معضل درروابط زناشویی و عاطفی آن ها اثرات منفی برجا می گذارد. مشاوره افسردگی، بزرگترین گام برای داشتن زندگی شاد و سلامت به شمار می رود. 

 

سرنوشت ازدواج با زن شاغل یا خانه دار، در گرو نوع نگرش آقایان

معایب و مزایای ازدواج با زن شاغل و خانه دار بیان شد. دیدیم که هریک دارای امتیاز و مشکلات خاص خود هستند. هیچ یک بر دیگری ارجح نیستند. بنابراین تعیین کننده این مسئله که ازدواج با کدام گروه از زنان ( شاغل یا خانه دار) بهتر است، بستگی به نوع نگرش آقایان دارد.
کسانی که می توانند معایب شاغل بودن همسر خود را بپذیرند و سعی در تعدیل آن ها داشته باشند، می توانند در کنار همسر شاغل خود طعم شیرین خوشبختی و آرامش را بچشند. اما گروهی از مردان که چنین دیدگاه و نگرشی نسبت به زندگی مشترک ندارند، مسلم است که با همسر شاغل، تنش ها و مشکلات زیادی را تجربه خواهند کرد.این موضوع در مورد معایب خانه دار بودن زن نیز صادق است. از این رو باید نسبت به این موضوع دقت بیشتری داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر کافی است از مشاوره قبل از ازدواج هنر زندگی کمک بگیرید.

یک اشتباه رایج؛ ایجاد محدودیت برای زنان شاغل بعد از ازدواج

در گذشته اصل بر خانه دار بودن زنان بود و شاغل بودن آن ها استثناء محسوب می شد. اما مدت طولانی است که زنان پا در عرصه های اجتماعی و اقتصادی و... گذاشته اند . آن ها پا به پای مردان، فعالیت می کنند. به همین دلیل نمی توان صرف دوست داشتن یا نداشتن مردان،خط قرمزی بر روی تمام زحمات، مهارت ها، تخصص ها و تحصیلات زنان کشید.
باور غلطی که هنوز در ذهن افراد جوامع موج می زند این است که ؛ بعد از ازدواج و فرزندآوری در مورد شاغل بودن یا نبودن زن، تصمیم گیری می کنند. بعضی از مردان برای خود این حق را قائل هستند که بنا بر مصلحت زندگی خود، در شرایط مختلف در رابطه با این موضوع تصمیم بگیرند. آن ها قبل از ازدواج به مشکلات آتی فکر نمی کنند و زمانی که مشکلات زندگی مشترک را درک می کنند، به جای همدلی و همراهی با همسران شاغل خود، سعی در ایجاد محدودیت برای او دارند.
ما به شما عرض می کنیم که مرتکب چنین اشتباه بزرگ و غیر قابل جبرانی نشوید. اگر همسرشاغل شما به اراده خود حاضر به ترک شغل شده و ترجیحش خانه نشینی و خانه داری باشد، طبیعتا مشکلی به وجود نخواهد آمد. اما اگراین ترک شغل به اجبار و به دلیل عدم همراهی همسر و در راستای آن بروز مشکلات زندگی و فرزندپروری باشد، می تواند سرآغاز یک جنگ عاطفی تمام عیار میان او و همسرش باشد.  
زن شاغل

سخن پایانی

بسیاری از مشکلات زندگی مشترک، قابل پیش بینی و پیشگیری هستند. زمانی که فرد تصمیم به ازدواج می گیرد، باید تمام جوانب را ارزیابی کند.  باید برای شریک زندگی خود، حقوق قانونی و انسانی قائل باشد. او را همانگونه که هست و با تمام مشکلات و دردسرهایش بپذیرد . با بینش و آگاهی قدم در مسیری بگذارد که بازگشت از آن خرابی های بزرگی برجا خواهد گذاشت. در باب ازدواج با زن شاغل یا خانه دار با صداقت و شهامت، روحیات خود را مورد بررسی دقیق قراردهد. شاغل بودن یا نبودن زن، می تواند در زندگی تبعات خاصی به همراه داشته باشد. لازم است آقایان نسبت به این مسئله دقت نظر بیشتری داشته باشند.
باید به این نکته توجه داشت که شناخت و ارزیابی مسائل و مشکلات یک سوی قضیه است. بهتر است برای این مشکلات پیش بینی شده، راهکارهای درست و منطقی در چنته داشت .در این صورت امکان عبور از بحران های دشوار زندگی به آسانی فراهم شود. مشاوره روانشناسی با متخصصانی که تجربه سال ها مشاوره روان شناختی دارند، می تواند بهترین انتخاب برای تجربه زندگی با نشاط و به دور از تنش ها باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*