ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ازدواج افراد درونگرا و برونگرا

قطعا یکی از چالش برانگیزترین موردهای ازدواج، ازدواج افراد درونگرا و برونگرا است. در واقع این ازدواج را باید اتحاد دو قطب مخالف هم نامید. دو انسان از دو دنیای مختلف با علائق وسلیقه‌های کاملا متفاوت. آیا می‌توان برای چنین ازدواجی آینده روشنی تصور کرد و به آن امیدوار بود؟ متاسفانه وقتی افراد تصمیم به ازدواج می‌گیرند، کمتر به لایه‌های درونی شخصیتی یکدیگر دقت دارند. یا شاید بهتر است بپذیریم تا زمانی که افراد زیر یک سقف زندگی نکرده‌اند، شناخت کامل از یکدیگر امکانپذیر نیست. اما مسلم است که در مورد ازدواج نمی‌توان آزمون و خطا کرد و مانند گذشتگان همه چیز را نصیب و قسمت دانست. خوشبختانه امروزه با وجود مراکز مشاوره‌های قبل از ازدواج و کمک گرفتن از متخصصین، می‌توان یک شناخت کافی از خود و فرد مقابل پیدا کرد و با آگاهی کامل برای تشکیل زندگی اقدام نمود. برای اطلاع از مشاوره ازدواج کلیک کنید.

تماس با مشاور


تفاوت افراد درونگرا و برونگرا

در جامعه، زوج های بسیاری را می بینیم که از این اختلافات شخصیتی خود و همسرشان رنج می برند. با اینکه سالیان درازی است که در کنار هم زندگی می کنند، اما هنوز هیچ راهکاری برای حل مشکلات خود ندارند.ما سعی می کنیم در این نوشته کمی دقیق تر به این مقوله بپردازیم و راهکارهایی را ارائه دهیم. به همین منظور ابتدا لازم است به طور اجمالی به مقایسه ساختار رفتار افراد درونگرا و برونگرا بپردازیم:

_افراد درونگرا بیشتر روی احساسات و دنیای درونی خود تمرکز دارند در حالی که افراد برونگرا بیشتر توجه خود را معطوف دنیای بیرون می کنند.

_افراد درونگرا، اصولا کم حرف و ساکت هستند و در درون خود به تجزیه و تحلیل مسائل پیرامون می پردازند. اما افراد برونگرا غالبا با صدای بلند حرف می زنند و عملگرا هستند.

_درونگراها از جمعیت و شلوغی دوری می کنند و از تنهایی بیشتر لذت می برند. اما برونگراها بیش تر اوقات خود را در دورهمی ها و جمع های دوستانه می گذرانند و تنهایی را دوست ندارند.

_افراد درونگرا غیر از تعداد محدودی دوست صمیمی ونزدیکان درجه اول، کس دیگری را در لیست معاشرت خود ندارند. اما افراد برونگرا همیشه در حال معاشرت با تعداد زیادی دوست و آشنا و همکار و همسایه و… هستند.

_درونگراها قبل از انجام کارهایشان تحقیق می کنند و چندان ریسک پذیر نیستند. اما افراد برونگرا خیلی سریع دست به کار می شوند و اصلا به دنبال دلیل و منطق نمی گردند.

_افراد درونگرا کارهای مستقل را بر کار گروهی ترجیح می دهند و برای تصمیم گیری مستقل عمل می کنند. اما افراد برونگرا کار تیمی را ارجح می دانند و معمولا دیگران را از تصمیمات خود باخبر می کنند. برای اطلاع بیش تر از درون گرایی و برون گرایی کلیک کنید.


اینفوگرافیک ازدواج افراد درونگرا و برونگرا

اینفوگرافیک ازدواج افراد درونگرا و برونگرا


نظریات مختلف در مورد ازدواج افراد درونگرا و برونگرا

با توجه به تفاوت های فردی و شخصیتی عنوان شده، می بینیم که فرد درونگرا درست نقطه مقابل فرد برونگرا است و هردو مخالف هم عمل می کنند. حالا این سوال پیش می آید که آیا ازدواج فرد درونگرا با یک فرد برونگرا به مصلحت طرفین است یا خیر. در این مورد دو نظریه وجود دارد:

نظریه اول

گروهی معتقد به جذب نقطه مخالف هستند. این گروه باور دارند که انسان، ناخودآگاه به دنیای ناشناخته و متضاد خود کشش دارد. همین امر باعث می شود افراد به تیپ شخصیتی مخالف خود علاقمند شوند. اعتقاد طرفداران این نظریه این است که در چنین شرایطی تعادل برقرار می شود. چون دنیا با همین تضادها تکامل یافته است.

این گروه می گویند در این نوع ازدواج افراد می توانند به هم کمک کنند. بوسیله نقاط قوت طرف مقابل، نقاط ضعف خود را از بین ببرند. از لحاظ هیجانی نیز معتقدند که زندگی این افراد از حالت یکنواختی خارج می شود زیرا اگر دو درونگرا و یا دو برونگرا باهم ازدواج کنند گذشته از یکنواختی زندگی، نقاط ضعف این دو گروه بیشتر می شود و همین امر می تواند دردسر ساز شود.

نظریه دوم

اما نظریه دوم از زاویه دیگری به این موضوع نگاه می کند. این نظریه می گوید ازدواج افراد درونگرا و برونگرا زندگی را تبدیل به میدان مین می کند که هر لحظه امکان انفجار دارد. این نظریه عنوان می کند که زندگی مشترک افراد درونگرا و برونگرا به دلیل عدم درک متقابل، محکوم به جدایی است.

طبق این نظریه، زندگی مسالمت آمیز افراد درونگرا و برونگرا فقط در صورتی امکان پذیر است که طرفین درک بالایی از تفاوت شخصیت یکدیگر داشته باشند و برای اختلافات خود راه حل های منطقی و اساسی به کار ببرند. داشتن چنین انتظاری از افرادی که ممکن است کمترین اطلاعات روان شناختی نداشته باشند، بسیار خوش باورانه است.

برونگرایی

مشکلات ازدواج افراد درونگرا و برونگرا

چند درصد از ازدواج افراد درونگرا و برونگرا موفق بوده و چند درصد با شکست مواجه شده است؟ به طور قطع آمار دقیقی وجود ندارد. اما با نگاهی به زندگی مشترک اطرافیان خود می توانیم یک آمار غیر رسمی مبنی بر مشاهدات خود داشته باشیم. حتی اگر زندگی این افراد سالیان سال پابرجا بوده باشد، باز هم شاهد مشکلات فراوانی خواهیم بود. وقتی پای صحبت هایشان بنشینید، بی شک گلایه ها و حرف های زیادی از دعواها و مشاجرات خود دارند و این کاملا طبیعی است. مانند برخورد امواج خروشان و پرتلاطم اقیانوس با صخره های سخت و سنگی!

با دقت درتفاوت های فردی افراد درونگرا و برونگرا می توان حدس زد که چه مشکلاتی در زندگی این افراد به وجود می آید. یک نمونه کوچک این است که فرد درونگرا دارای حس قوی رازداری است و اصلا دوست ندارد دیگران از مسائل شخصی و خصوصی زندگی او مطلع شوند. در مقابل این فرد، همسری را تصور کنید که یک برونگرای کامل است. از اینکه مشکلات زندگی خود را برای اطرافیانش بازگو کند حس خوبی پیدا می کند و با مشورت و مشارکت دیگران سعی می کند مشکلاتش را حل کند. مسلما این کار همسر برونگرا، دلخوری و عدم رضایت فرد درونگرا را در پی خواهد داشت. برای اطلاع در زمینه دعوای بین زوجین کلیک کنید.

ازدواج افراد درونگرا و برونگرا؛ یک جنگ تمام عیار یا یک آتش بس عاشقانه؟

انتخاب با خود افراد است. با دانستن تفاوت های فردی میان این دو تیپ شخصیتی متفاوت، کاملا مشخص است که موانع بسیاری می تواند بر سر راه این افراد در امر ازدواج و زندگی مشترک باشد. اما آیا به راستی اگر دو فرد با این خصوصیات متضاد به یکدیگر علاقمند شدند، باید احساس قلبی خود را نادیده بگیرند و هر دوی آن ها به سویی بروند؟ قطعا این طور نیست. فاکتورهای زیادی در بهبود روند زندگی مشترک این افراد موثر هستند. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

_میزان شدت درونگرا و برونگرا بودن افراد
_میزان شناخت آن ها از خود و میزان شناخت آن ها از تیپ شخصیت مخالف خود
_و اینکه آیا خواستار تغییر در شخصیت خود هستند یا خیر

برونگرایی و درونگرایی

راه حل مشکلات زوج های درونگرا وبرونگرا

در ادامه به چند تکنیک روان شناختی جهت حل مشکلات ناشی از ازدواج افراد درونگرا و برونگرا می پردازیم.

1. رسیدن به بلوغ فکری

بلوغ فکری نوعی تکامل ذهنی و فکری است که فرد بتواند مسائل را به خوبی تحلیل کرده و واقعیت موضوع را درک کند و اصلا به سن و سال افراد مرتبط نیست. چه بسا کسانی که د رسنین میانسالی به سر می برند اما مانند یک نوجوان خام و کم تجربه رفتار می کنند. عکس این قضیه هم صادق است. وقتی افراد در زندگی مشترک به بلوغ فکری رسیده باشند، مطمئنا با دید بازتری به مشکلات نگاه خواهند کرد و با بروز اختلافات، سعی در رفع آن ها خواهند داشت. برای آگاهی بیش تر توصیه می شود مقاله چگونه بالغ شویم را مطالعه فرمایید.

2. شناخت کامل از روحیات و شخصیت خود و همسر

شاید در بسیاری از موارد، مشکل از آن جایی شروع می شود که فرد برداشت درست و آگاهانه ای از خود ندارد. یعنی حتی تکلیفش با خودش هم مشخص نیست. در این مورد باید گفت خانه از پای بست ویران است چرا که خود آگاهی، سنگ بنای یک زندگی مشترک سالم و ماندگار است. وقتی فرد مهارت خودشناسی نداشته باشد، مسلم است که از مهارت شناخت دیگران هم بی بهره است. اما وقتی زوجین از خود و همسر خود شناخت کافی داشته باشند و به تفاوت ها و اختلافات یکدیگر واقف باشند، در مواقع بروز اختلافات دچار تنش نخواهند شد و آگاهانه رفتار خواهند کرد.

3. ازدواج افراد درونگرا و برونگرا | پذیرش تفاوت ها و درک متقابل

بعد از اینکه زوجین به تفاوت های شخصیتی یکدیگر پی بردند، باید سعی کنند که آن تفاوت ها را به عنوان بخش جدایی ناپذیری از زندگی مشترکشان بپذیرند. به عنوان مثال وقتی مرد دارای شخصیت برونگرا است و دوست دارد همراه با همسرش معاشرت بیشتری با دیگران داشته باشد،باید این مسئله را در نظربگیرد که معاشرت زیاد می تواند همسر درونگرای او را آزاد دهد. پس لازم است در این مورد مراعات حال همسر خود را بکند و هر دو باید به یک توافق درستی رسیده باشند. به طوری که هیچ یک باعث آزار دیگری نشود.

4. برنامه ریزی برای سازگاری بیشتر با هم

داشتن یک برنامه با در نظر گرفتن علاقه ها و خواسته های هر دو طرف می تواند بسیاری از سوءتفاهم ها را برطرف کرده و دلخوری ها و مشاجرات همسران درونگرا و برونگرا با این روش به حداقل می رسد.

5. تلاش برای متحول شدن و رسیدن به تعادل

این اصل در واقع در تمام موردهای ازدواج صدق می کند. تمام افراد جامعه با هر تیپ شخصیتی و در هر مقام و مرتبه ای که باشند، دارای نقاط ضعفی هستند. این را باید به خاطر داشته باشید که هیچ کس کامل نیست. اساسا یکی از اهداف ازدواج به تکامل رسیدن افراد است و این مسئله در ازدواج فرد درونگرا و برونگرا بیش تر تاکید می شود. این افراد باید بکوشند تا برای ایجاد تعادل در شخصیت یکدیگر تلاش کنند.

6. ازدواج افراد درونگرا و برونگرا | دانستنی های ازدواج

ازدواج یکی از بزرگترین و مهمترین اتفاقات زندگی است که می تواند پله صعود و تکامل و خوشبختی باشد. یا بالعکس ممکن است زندگی را متلاشی کرده و سعادت و آرامش را از انسان سلب کند. پس در وهله اول برای یک انتخاب درست و در مرحله بعدی برای حفظ و نگهداری آن باید کوشید. به شیوه ای که عزت نفس و احترام طرفین محفوظ باشد.

در حالت معمولی ازدواج یک نوع شراکت همه جانبه است. در کنار هم قرار گرفتن دو فرهنگ و دونوع شیوه تربیت و دو مزاج کاملا مجزا و متفاوت. اما در مورد ازدواج افراد درونگرا و برونگرا بحث به همین جا ختم نمی شود. در این ازدواج ما شاهد دو جهان بینی متفاوت هستیم. افراد درونگرا و برونگرا در جزئی ترین مسائل زندگی هم با یکدیگر اختلاف نظر دارند. این اختلافات از شلوغی خانه و معاشرت با دوستان و همسایه گرفته تا تصمیمات بزرگ تر و جدی تر زندگی وسعت دارند. برای اطلاع از ازدواج موفق کلیک کنید.

7. مشاوره درمانی

در زندگی شتابزده و پرسرعت امروز، افراد جامعه عموما خیلی احساسی تصمیم می گیرند. نمی توان انتظار داشت که انسان ها همیشه خط کش به دست باشند یا درحال اندازه گیری پارامترهای خوب و بد و درست و غلط پیشامدهای زندگی باشند. در بسیاری از مواقع بدون اینکه خود افراد متوجه باشند درگیر مسائل و مشکلات زندگی مشترک می شوند. زندگی همواره در حال سورپرایز کردن آدم ها است. بر این اساس تعداد زوج هایی که با وجود تیپ شخصیتی متفاوت همچنان کنارهم زندگی می کنند و دچارمشکلات فراوانی می شوند، کم نیستند. اما برای حل مشکل باید راه حلی جستجو کرد.

ازدواج افراد درونگرا و برونگرا

بیشتر افراد هیچ آگاهی و تخصصی در این زمینه ندارند. علیرغم میل شدید به ایجاد تغییر در خود و رسیدن به یک زندگی ایده آل در کنار کسی که دوستش دارند، صرفا به دلیل تضاد تیپ شخصیتیشان، با شکست مواجه می شوند. در چنین مواقعی است که حضور یک متخصص بهداشت روان و روانشناس می تواند نجات دهنده باشد. می توان با یاری گرفتن از متخصصان روانشناس به انجام تمرین های اصولی بپردازید. بدون اینکه زندگی را به کام خود و اطرافیان تلخ کنید تحولات عظیمی در زندگی خود ایجاد نمایید. این گونه طعم شیرین آرامش و خوشبختی را درکنار عزیزانتان یقینا خواهید چشید. متخصصان حامی می توانند در این زمینه یاری تان کنند. برای اطلاع از مشاوره تلفنی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج افراد درونگرا و برونگرا می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*